Իսրայելի արտգործնախարարը Էրդողանին սպառնացել է Սադդամ Հուսեյնի ճակատագրով
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի արտգործնախարարն արձագանքել է Իսրայել ներխուժելու՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի սպառնալիքին՝ նրան համեմատելով Իրաքի նախկին ղեկավար Սադդամ Հուսեյնի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Իսրայել Կացը գրել է X սոցիալական ցանցի իր էջում։
«Էրդողանը գնում է Սադդամ Հուսեյնի ճանապարհով և սպառնում է հարձակվել Իսրայելի վրա։ Նա պետք է հիշի, թե ինչ տեղի ունեցավ այնտեղ, և ինչպես ամեն ինչ ավարտվեց», - գրել է Կացը՝ գրառմանը կցելով Էրդողանի և Հուսեյնի լուսանկարները։
Հուսեյնի վարչակարգը տապալվեց 2003 թվականին ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի կողմից Իրաք ներխուժման հետևանքով, որից հետո իրաքյան դատարանը նրան մահապատժի ենթարկեց։

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Israeli Foreign Minister Israel Katz believes that Turkish President Recep Tayyip Erdogan may repeat the fate of Saddam Hussein who ruled Iraq from 1979 to 2003 and was executed in 2006.
“Erdogan is going down the path of Saddam Hussein and threatens to attack Israel. He should just remember what happened there and how that ended,” Katz said on X after Erdogan’s threat.
Erdogan, a fierce critic of Israel’s offensive in Gaza, said on Sunday that Turkey might enter Israel as it had done in the past in Libya and Nagorno-Karabakh.
"We must be very strong so that Israel can't do these ridiculous things to Palestine. Just like we entered Karabakh, just like we entered Libya, we might do similar to them," Erdogan told a meeting of his ruling AK Party in his hometown of Rize, according to Reuters.