ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին կոչ է անում ապահովել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների անվտանգ վերադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միջազգային համայնքի բազմաթիվ այլ սուբյեկտների նման կոչ է անում Ադրբեջանին ապահովել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված բնակչության ապահով վերադարձի իրավունքը իրենց տներ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավար Սամանթա Փաուերն այս մասին հայտարարեց մամուլի ասուլիսի ընթացքում՝ անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց հայրենիք վերադառնալու, ինչպես նաև նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցին։
Նա նշեց, որ իր նախորդ այցի ընթացքում՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, Լեռնային Ղարաբաղի հայերը փախչում էին Հայաստանի Հանրապետություն։
«Ես մինչ օրս ներսումս եմ պահում, հիշում եմ պատմությունները, որոնք հենց այնտեղից եկող ժողովուրդն էր պատմում ինձ։ Նրանք պատմում էին այն արհավիրքի մասին, որ միջով անցնում էին, պատմում էին այն վախերի մասին, որոնք ունեցել էին մինչև Հայաստան գալը», - հիշեց Փաուերը՝ հավելելով, որ հիշում է, թե ինչպես էին Լեռնային Ղարաբաղի հայերը գտնվում շրջափակման մեջ և չէին կարողանում սնունդ, դեղորայք և այլ անհրաժեշտ պարագաներ ստանալ մինչև Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի վերջնական գրավումը։
Նա ասաց, որ հանդիպել է նաև այնպիսի մարդկանց, որոնք, հեռանալով իրենց տներից, կորցրել էին նաև կապը ընտանիքի մյուս անդամների հետ։
«Գոնե այս պահին թեթևացած եմ, որ այդ ընտանիքների անդամները կարողացել են վերամիավորվել և գտնել միմյանց, սակայն ոչ բոլորի դեպքում է այդպես եղել։
Նախօրեին ես այցելեցի մի վայր, որտեղ գործող բիզնեսի սեփականատերը գործարար էր Լեռնային Ղարաբաղից, ով մի քանի տարի առաջ է փախչել այստեղ, և նա աշխատանքի է վերցնում մարդկանց, ովքեր նոր են եկել Հայաստան, իսկ աշխատողներից մեկի ամուսինը չկա՝ անհետ կորած է, մյուսինը սպանվել է կռիվների ժամանակ»,- նկատեց Սամանթա Փաուերը՝ կարծիք հայտնելով, որ այս ամենն արտացոլում է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների կրած տանջանքները։
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության՝ իրենց հայրենիք վերադարձի իրավունքի վերաբերյալ հարցին, Փաուերը նշեց, որ ինչպես նախկինում՝ Բրյուսելում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած զրույցի ընթացքում, այնպես էլ այս այցի ընթացքում ընդգծվել է ավելի քան 100 հազար մարդկանց բարօրությունն ու նրանց իրավունքներն ապահովելու անհրաժեշտությունը։
«Ինչպես գիտեք, ՀՀ կառավարությունը զգալի ջանքեր է գործադրում՝ ապահովելու հնարավորություններ այդ անձանց համար, որպեսզի նրանք աշխատանք գտնելու հնարավորություն ունենան․ հունիս ամսվա տվյալներով՝ նրանց զբաղվածության ցուցանիշն ավելացել է, բայց կասկածից վեր է, որ այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակում է շատ մեծ մնալ, քանի որ այդ մարդիկ այնտեղ շատ բան են թողել և մեծ ցավ են կրել»,- իր խոսքում նշեց Փաուերը։
Նա տեղեկացրեց, որ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը աջակցություն է ցուցաբերում այս ընտանիքներին, ցուցաբերում է նաև հոգեբանական աջակցություն, աջակցել է այն դպրոցներին, մանկապարտեզներին, որոնք իրենց մոտ ունեն ԼՂ-ից տեղահանված երեխաներ։
«ԱՄՆ-ը՝ միջազգային համայնքի բազմաթիվ սուբյեկտների պես, կոչ է անում, որ այս անձանց և այս ընտանիքների իրավունքները ապահովվեն, որպեսզի նրանք կարողանան հոժարակամ և ապահով վերադառնալ իրենց տներ։ Շատ ընտանիքների ցանկությունն է պարզապես գնալ, այցելել իրենց եկեղեցիները, վանքերը, ազգականի, ընտանիքի անդամի գերեզմանին և այլն, բայց մինչ օրս այդ վերադարձը տեղի չի ունեցել»,- ընդգծեց Սամանթա Փաուերը՝ շեշտելով, որ ԱՄՆ-ն այդ ուղղությամբ շարունակելու է կոչ անել և աշխատել, սակայն նա նկատեց, որ ԼՂ-ի ժողովրդի համար պետք է պատշաճ պայմաններ լինեն, որպեսզի նրանք կարողանան վերադառնալ իրենց հայրենիք։
Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից իրականացված քայլերի իրավական գնահատականին՝ ԱՄՆ ՄԶԳ ղեկավարը նշեց, որ այդ հարցն ուսումնասիրվում է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության կողմից։
«Մենք տեղյակ ենք վերջին հաշվետվությունների մասին, որոնք վերջերս են հրապարակվել, և այնտեղ փաստաթղթավորված բազմաթիվ ապացույցներ կան, կան նաև հարցազրույցներ մեծաթիվ ընտանիքների հետ, որոնք վերջին տարիներին անցել են տեղի ունեցածի միջով, այդ թվում՝ նաև նախորդ տարվա սեպտեմբերին»,-հայտնեց Փաուերը՝ միևնույն ժամանակ ափսոսանք հայտնելով, որ չի կորող Պետքարտուղարության գնահատականից առաջ նախապես ինչ-որ բան ասել։

USA urges Azerbaijan to ensure safe return of displaced residents from Nagorno-Karabakh
YEREVAN, JULY 10, ARMENPRESS. The United States of America, like many other entities of the international community, calls on Azerbaijan to ensure the right of the population forcibly displaced from Nagorno Karabakh to return safely to their homes.
USAID Administrator Samantha Power said during a press conference, addressing the issue of the return of Nagorno-Karabakh Armenians to their homeland, as well as their rights.
She mentioned that during her previous visit, in September 2023, the Armenians of Nagorno-Karabakh were fleeing to the Republic of Armenia.
"I keep it within me to this day. I remember the stories that the people who came from there told me. They spoke about the disaster they were going through and the fears they had before coming to Armenia," Power recalled, adding that she remembers how the Armenians of Nagorno-Karabakh were under siege and could not get food, receive medicine, or obtain other necessary supplies before the final occupation of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan.
"At least now I feel relieved that members of these families have been able to reunite and find each other, but not everyone has been so fortunate,'' she said.
Touching upon the issue of the right of the Armenian population of Nagorno-Karabakh to return to their homeland, Power noted that, as in the previous conversation with  the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Brussels, the need to ensure the welfare of more than 100,000 people and their rights was emphasized during this visit.
"As you know, the Armenian government makes significant efforts to provide opportunities for these people so that they have the chance to find work. According to the data from June, their employment rate has increased, but there is no doubt that much work remains to be done in this direction, as these people left behind a lot and endured a great deal of pain," said Power in her speech.
She noted that the U.S. Agency for International Development provides support to these families, also provides psychological support, and has supported the schools and kindergartens that have admitted displaced children from Nagorno-Karabakh.
"The United States, like many entities in the international community, calls for the rights of these individuals and families to be secured so that they can return to their homes willingly and safely. Many families simply wish to visit their churches, monasteries, and the graves of their relatives, but so far, this return has not happened," emphasized Samantha Power. She stressed that the US will continue to advocate and work in this direction but noted that proper conditions must be provided for the people of Nagorno-Karabakh to return to their homeland.
Addressing the legal assessment of the steps taken by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh, the USAID Administrator noted that the United States Department of State is studying the issue.
"We are aware of the latest reports that have recently been released, where there is documented data and interviews with numerous families who survived the events of recent years and specifically September 2023," she added.