Հայաստանն ԱՄԷ-ին առաջարկել է մասնակցել Գյումրիում «չոր նավահանգիստ» ստեղծելու նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը ՌԴ կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների արտաքին առևտրի պետական նախարար Թանի բին Ահմեդ Ալ Զայուդիի և Արդյունաբերության և առաջատար տեխնոլոգիաների նախարարի տեղակալ Օմար Սուվայնա Ալ Սուվայդիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը։
Կողմերը քննարկել են գյուղատնտեսության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները, արտահանման խթանմանը, որակի ստանդարտացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել են այն ծրագրերին, որտեղ էմիրաթական կողմը կարող է հանդես գալ որպես համաներդրող։
Ներկայացնելով Շիրակի մարզում «չոր նավահանգիստ» ստեղծելու նախագիծը՝ նախարարն առաջարկել է քննարկել այս ուղղությամբ ևս համագործակցելու հնարավորությունները։
Գևորգ Պապոյանն անդրադարձել է նաև ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը, որը կնպաստի Հայաստանի և հարևան երկրների համար տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության նոր իրավիճակի ստեղծմանը։

Armenia invites UAE to participate in Gyumri dry port project
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. During his visit to the Russian Federation, Armenian Minister of Economy Gevorg Papoyan met with the Minister of State for Foreign Trade of the United Arab Emirates Thani bin Ahmed Al-Zayiudi and Deputy Minister of Industry and Advanced Technologies Omar Suwaina Al Suwaidi. According to the statement from Armenian Ministry of Economy.
Deputy Minister Narek Teryan was also present at the meeting.
The parties discussed prospects for cooperation in the field of agriculture, issues related to export promotion, quality standardization, as well as projects in which the UAE can act as a co-investor.
Presenting the project to create a “dry port” in the Shirak region, the Minister proposed discussing the possibilities of cooperation in this area as well.
Gevorg Papoyan also touched upon the initiative of Armenian government “Crossroads of Peace”, which can contribute to peace and stability in the region for both Armenia and neighboring countries.