Ինչով է պայմանավորված Հայաստանի կողմից Պաղեստին Պետության ճանաչումը․ մանրամասնում է արաբագետը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի կողմից Պաղեստին Պետության ճանաչումը պայմանավորված է Գազայի հատվածում շարունակվող հակամարտությամբ, որը առաջացրել է լրջագույն հումանիտար և ռազմական մարտահրավերներ ամբողջ տարածաշրջանի համար։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց արաբագետ, վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի Հանրապետության կողմից Պաղեստինի Պետության ճանաչմանը։
«Բավականին կարևոր քայլ էր Պաղեստին Պետությունը Հայաստանի կողմից ճանաչելու որոշումը և դա պայմանավորված է առաջին հերթին հենց այս պահին պաղեստինյան հակամարտության շրջանակներում արձանագրվող իրողություններով՝ Իսրայելի կողմից շարունակվող ռազմական գործողություններով Գազայի հատվածում, որոնց հետևանքով լրջագույն հումանիտար և ռազմական մարտահրավերներ են առաջացել ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Այս հակամարտությունը, կարծես թե, նաև աշխարհագրության ընդլայնման հնարավորություններ է ուրվագծում՝ պայմանավորված Իսրայել-Լիբանան, Իսրայել-Սիրիա պատերազմի հավանականությամբ»,- ընդգծեց արաբագետը։
Ըստ Պետրոսյանի՝ Պաղեստին Պետության ճանաչման երկրորդ կարևոր հանգամանքը միջազգային իրավիճակի հետ է կապված։ Նրա խոսքով՝ բոլոր միջազգային դերակատարները օրակարգ են բերել և կրկին շեշտադրում են «երկու պետություն՝ երկու ժողովուրդների համար» բանաձևը։
«Վերջին շրջանում միջազգային տարբեր դերակատարներ ևս սկսել են ճանաչել Պաղեստին Պետությունը՝ Եվրոպական մի քանի երկրներ վերջին շրջանում ճանաչեցին, ՄԱԿ-ում բազմաթիվ բանաձևեր են շրջանառվում Պաղեստին Պետության ճանաչման անհրաժեշտության հետ կապված։ Այնպես որ և՛ միջազգային օրակարգում կա այս խնդիրը, և՛ այսօր տարածաշրջանային մակարդակով չափազանց կարևոր խնդիր է դարձել պաղեստինյան հիմնախնդրի գործընթացը, որովհետև այն ռազմական և անվտանգային առումով տարածաշրջանում իրավիճակը վատթարացնելու լրջագույն ներուժ ունի»,-նշեց արաբագետը։
Պետրոսյանը նաև կարևորեց Հայաստանի այս որոշումը ռազմավարական խնդիրների լուծման համատեքստում։
«Գիտենք, որ տասնամյակներ շարունակ Հայաստանի Հանրապետությունն աջակցել է Արցախի մեր հայրենակիցների ինքնորոշման իրավունքին։ Հայաստանի Հանրապետությունը մշտապես դեմ է հանդես եկել եղած խնդիրների ռազմական ճանապարհով լուծելու քաղաքականությանը, որը վարել է Ադրբեջանը և ներկայումս վարում է Իսրայելը։ Եվ այս իրողությունների համատեքստում կարևորում եմ Հայաստանի Հանրապետության որոշումը»,- ասաց արաբագետը։
Անդրադառնալով հարցին, թե Հայաստանի կողմից Պաղեստին Պետության ճանաչումը ինչպես կազդի հայ-իսրայելական հարաբերությունների վրա, հաշվի առնելով նաև այն, որ Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արման Հակոբյանը կանչվել է այդ երկրի Արտաքին գործերի նախարարություն, Պետրոսյանը նշեց, որ, բնականաբար, բացասական  ազդեցություն կունենա, սակայն այդ հարաբերությունները մինչև այդ որոշումն էլ չէին փայլում դրական հատկանիշներով։
«Բնականաբար, Իսրայելի վարքագիծը կանխատեսելի էր և տրամաբանական։ Իսրայելը նախկինում ևս նման մոտեցում է ցուցաբերել, երբ որևէ պետություն ճանաչել է Պաղեստին Պետությունը, Այսինքն՝ դեսպաններին կանչել է արտաքին գործերի նախարարություն, բողոքի նոտա է հղել։ Իսրայելի վարքագիծը ևս այս պարագայում ևս կանխատեսելի էր։ Ինչպիսի ազդեցություն կունենա Իսրայել-Հայաստան հարաբերությունների վրա այս որոշումը՝ բնականաբար, որևէ կասկած չկա, որ բացասական ազդեցություն է ունենալու, բայց այդ որոշման էլ Հայաստան-Իսրայել հարաբերությունները չեն փայլել իրենց դրական, որակական հատկանիշներով։
Բացի այդ, մինչև այժմ էլ Իսրայելը բազմիցս իրականացրել է քայլեր, հատկապես՝ Ադրբեջանի հետ ռազմական ոլորտում հարաբերությունների խորացմամբ, որը ռազմավարական և անվտանգային խնդիրների առաջացրել Հայաստանում»,- ընդգծեց Պետրոսյանը։
Արաբագետի կարծիքով՝ Հայաստանը պետք է բարձրաձայնի իր մտահոգությունները ոչ միայն Իսրայել-Հայաստան կամ Իսրայել-Ադրբեջան հարաբերություններում եղած մտահոգիչ իրողություններով, այլև հենց Իսրայելի տարածքում իսրայելահայ համայնքի նկատմամբ վարվող քաղաքականության հետ կապված։
Հարցին, թե ինչպե՞ս կընկալի ԱՄՆ-ն Հայաստանի կողմից Պաղեստին Պետության ճանաչումը, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ-ն լիակատար աջակցություն է ցուցաբերում Իսրայելին, արաբագետը պատասխանեց՝ չի կարծում, որ Հայաստանի որոշումը լուրջ խնդիրներ կարող է առաջացնել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների վրա։
«Վերջին շրջանում նկատում ենք լրջագույն խնդիրներ նաև ԱՄՆ-Իսրայել հարաբերություններում, որը պայմանավորված է Իսրայելում գործող կառավարության քաղաքականությամբ, որն իր ծայրահեղականությամբ ազդում է ոչ միայն տարածաշրջանի անվտանգության վրա, այլև խնդիրներ է առաջացնում անգամ տարբեր դաշնակցային հարաբերություններում։ Վերջին շրջանում անգամ ԱՄՆ-ն ակնարկել է Պաղեստին Պետության ստեղծման հավանականության մասին՝ օրակարգ բերելով «երկու պետություն՝ երկու ժողովրդի համար» բանաձևի հիման վրա խնդրի կարգավորումը։ Այնպես որ, վստահ եմ, որ Հայաստանի կայացրած որոշումը բավականաչափ կշռադատված է։ Այն կայացվել է տարածաշրջանային և միջազգային իրողություններով և գլոբալ անվտանգային մարտահրավերներով պայմանավորված»,- ասաց Պետրոսյանը։
Ըստ արաբագետի՝ հայ-պաղեստինյան հարաբերությունների հետագա զարգացումը կախված է, թե ինչպիսի լուծում կստանա պաղեստինյան հակամարտությունը։
«Բնականաբար, դրանից հետո արդեն հնարավոր կլինի քննարկել Պաղեստին-Հայաստան հարաբերությունների զարգացման հարցը։ Այս պահին Հայաստանում նման որոշումը հիմնականում պայմանավորված է ստեղծված տարածաշրջանային լարվածությունը, անվտանգային լրջագույն մարտահրավերները կանխելու և լայնամասշտաբ տարածաշրջանային պատերազմ թույլ չտալու համար»,-եզրափակեց Պետրոսյանը։

Признание Арменией Государства Палестина обусловлено продолжающимся конфликтом в секторе Газа, который создал серьезные гуманитарные и военные проблемы для всего региона. Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал арабист, аналитик Армен Петросян.
“Решение Армении о признании Государства Палестина было довольно важным шагом, и это связано, прежде всего, с реалиями, которые имеются в рамках палестинского конфликта именно в данный момент, с продолжающимися военными операциями Израиля в секторе Газа, в результате который во всем регионе возникли серьезные гуманитарные и военные проблемы. Этот конфликт, похоже, также создает возможности для расширения географии, за счет возможности израильско-ливанской, израильско-сирийской войны”, - подчеркнул арабист.
По мнению Петросяна, второе важное обстоятельство для признания Государства Палестина связано с международной ситуацией. По его словам, все международные игроки выдвинули повестку и вновь подчеркивают формулу “два государства для двух народов”.
“В последнее время различные международные субъекты также начали признавать Государство Палестина, несколько европейских стран недавно признали его, в Организации Объединенных Наций циркулирует множество резолюций относительно необходимости признания Государства Палестина. Поэтому этот вопрос находится в международной повестке дня, и сегодня процесс решения палестинского вопроса стал чрезвычайно важным вопросом на региональном уровне, поскольку он имеет самый серьезный потенциал для ухудшения ситуации в регионе с точки зрения войны и безопасности”, - сказал он.
Петросян также подчеркнул важность решения Армении в контексте решения стратегических задач.
“Мы знаем, что Республика Армения на протяжении десятилетий поддерживает право на самоопределение наших соотечественников из Арцаха. Республика Армения всегда выступала против политики решения проблем военным путем, которую проводил Азербайджан и в настоящее время проводит Израиль. И в контексте этих реалий я подчеркиваю важность решения Республики Армения”, - сказал арабист.
Коснувшись вопроса о том, как признание Арменией Государства Палестина повлияет на армяно-израильские отношения, учитывая тот факт, что посол Армении в Израиле Арман Акопян был вызван в МИД этой страны, Петросян отметил, что, конечно, это окажет негативное влияние, но эти отношения и до этого решения не блистали своими положительными качествами.
“Естественно, поведение Израиля было предсказуемым и логичным. Израиль применял аналогичный подход в прошлом, когда какое-либо государство признавало Государство Палестина, то есть вызывало послов в министерство иностранных дел и направляло ноту протеста. Поведение Израиля в этом случае также было предсказуемым. Какое влияние окажет это решение на израильско-армянские отношения? Естественно, нет никаких сомнений в том, что оно окажет негативное влияние, но отношения Армения-Израиль и до этого решения не блистали своими положительными, качественными чертами.
Кроме того, до сих пор Израиль неоднократно предпринимал шаги, особенно по углублению отношений с Азербайджаном в военной сфере, что вызвало стратегические проблемы и проблемы безопасности для Армении”, - подчеркнул Петросян.
По мнению арабиста, Армении следует выразить обеспокоенность не только тревожными реалиями в отношениях Израиль-Армения или Израиль-Азербайджан, но и политикой, проводимой на территории Израиля в отношении армянской общины.
На вопрос, как США воспримут признание Арменией Государства Палестина, учитывая тот факт, что США оказывают полную поддержку Израилю, арабист ответил, что не считает, что решение Армении может вызвать серьезные проблемы для отношений Армения-США.
“В последнее время мы также видим серьезные проблемы в американо-израильских отношениях, что вызвано политикой правительства Израиля, которое своим экстремизмом затрагивает не только безопасность региона, но и создает проблемы даже в различных союзнических отношениях. Недавно даже США намекнули на возможность создания Государства Палестина, внося в повестку решение проблемы по формуле «два государства для двух народов». Поэтому я уверен, что решение, принятое Арменией, достаточно взвешенное. Оно было обусловлено региональными и международными реалиями и вызовами глобальной безопасности”, - сказал Петросян.
По мнению арабиста, дальнейшее развитие армяно-палестинских отношений зависит от того, какое решение получит палестинский конфликт.
“Естественно, после этого можно будет обсудить вопрос развития отношений между Палестиной и Арменией. На данный момент такое решение в Армении обусловлено главным образом создавшейся региональной напряженностью, чтобы предотвратить наиболее серьезные вызовы безопасности и не допустить крупномасштабной региональной войны”, - заключил Петросян.