Ստոլտենբերգը կարծում է, որ Չինաստանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի ՌԴ-ին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է դիտարկել Չինաստանի վրա տնտեսական ճնշման հնարավորությունը, եթե նա շարունակի աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է BBC-ին տված հարցազրույցում:
«Ինչ-որ փուլում մենք ստիպված կլինենք ինչ-ինչ տնտեսական հետևանքներ դիտարկել, եթե Չինաստանը չփոխի իր գործելակերպը», - ասել է Ստոլտենբերգը Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ տված հարցազրույցում։
Ըստ Ստոլտենբերգի՝ Պեկինը փորձում է «երկակի խաղ խաղալ»՝ աջակցելով Ռուսաստանին ռազմական գործողություններում, միևնույն ժամանակ փորձելով պահպանել հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ։
Նա նշել է, որ «խոսակցություններ կան» ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից հնարավոր պատժամիջոցների մասին։
Չինաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ Մոսկվային չի վաճառում մահաբեր զենքեր և այնպիսի տեխնոլոգիաներ ու սարքավորումներ, որոնք կիրառելի են ռազմական ոլորտում։

Столтенберг считает, что Китай должен быть привлечен к ответственности за поддержку России
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг заявил, что следует рассмотреть возможность экономического давления на Китай, если он продолжит оказывать поддержку России. Как сообщает "Арменпресс", об этом он заявил в интервью BBC, данного во время своего визита в Вашингтон.
“На каком-то этапе мы должны будем рассмотреть некие экономические последствия, если Китай не изменит свое поведение”, - сказал Столтенберг.
По мнению Столтенберга, Пекин пытается “усидеть на двух стульях”, поддерживая Россию в военных операциях, одновременно пытаясь сохранить отношения со своими европейскими партнерами.
Он отметил, что “ведутся разговоры” о возможных санкциях со стороны стран-членов НАТО.
Китай неоднократно заявлял, что не продает Москве летальное оружие, как и технологии и оборудование, которые применимы в военной сфере.