Ստոլտենբերգը կարծում է, որ Չինաստանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի ՌԴ-ին աջակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է դիտարկել Չինաստանի վրա տնտեսական ճնշման հնարավորությունը, եթե նա շարունակի աջակցություն ցուցաբերել Ռուսաստանին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է BBC-ին տված հարցազրույցում:
«Ինչ-որ փուլում մենք ստիպված կլինենք ինչ-ինչ տնտեսական հետևանքներ դիտարկել, եթե Չինաստանը չփոխի իր գործելակերպը», - ասել է Ստոլտենբերգը Վաշինգտոն կատարած այցի ժամանակ տված հարցազրույցում։
Ըստ Ստոլտենբերգի՝ Պեկինը փորձում է «երկակի խաղ խաղալ»՝ աջակցելով Ռուսաստանին ռազմական գործողություններում, միևնույն ժամանակ փորձելով պահպանել հարաբերությունները եվրոպական գործընկերների հետ։
Նա նշել է, որ «խոսակցություններ կան» ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների կողմից հնարավոր պատժամիջոցների մասին։
Չինաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ Մոսկվային չի վաճառում մահաբեր զենքեր և այնպիսի տեխնոլոգիաներ ու սարքավորումներ, որոնք կիրառելի են ռազմական ոլորտում։

Stoltenberg says China should face consequences for supporting Russia’s war in Ukraine
YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. NATO Secretary General Jens Stoltenberg has told the BBC that China should face consequences for supporting Russia's war in Ukraine, if it does not change its ways.
Jens Stoltenberg said Beijing was "trying to get it both ways" by supporting Russia's war effort, while also trying to maintain relationships with European allies.
"This cannot work in the long run," Stoltenberg told BBC News during a visit to Washington.
Asked about what NATO members might do about China’s support of Russia, Stoltenberg said there was an "ongoing conversation" about possible sanctions.
He told the BBC that China was "sharing a lot of technologies, [like] micro-electronics, which are key for Russia to build missiles, weapons they use against Ukraine".
He added that "at some stage, we should consider some kind of economic cost if China doesn't change their behaviour".
China has defended its business with Moscow, saying it is not selling lethal arms and "prudently handles the export of dual-use items in accordance with laws and regulations".