Էկոնոմիկայի և առողջապահության փոխնախարարներն անդրադարձել են աղետի գոտում իրենց գերատեսչությունների կողմից իրականացվող աշխատանքներին
ԱԼԱՎԵՐԴԻ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Արման Խոջոյանն ու առողջապահության փոխնախարար Լևոն Հակոբյանն Ալավերդու համայնքապետարանում կայացած մամլո ասուլիսի ընթացքում անդրադարձան ջրհեղեղից հետո ստեղծված իրավիճակին և աղետի հետևանքների վերացմանն ուղղված աշխատանքներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խոջոյանն իր խոսքում նշեց, որ աղետի գոտում աշխատանքները բաժանվել են ըստ առաջնահերթությունների, և ներկա պահին շատ կարևոր է համարվում նաև համաճարակային իրավիճակի կառավարումն ու անցանկալի զարգացումների բացառումը:
«Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի, Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի, առողջապահության և էկոնոմիկայի նախարարությունների աշխատակիցները միասին իրականացրել են անկած կենդանիների հայտնաբերման և թաղման միջոցով ոչնչացման աշխատանքներ: Գործընթացն իրականացվում է աղտահանման միջոցով, որպեսզի հնարավորինս բացառվի անասնահամաճարակային իրավիճակը»,- ասաց Խոջոյանը:
Նա հավելեց, որ Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից իրականացվում է ուժեղացված ծառայություն վաճառքի կետերում՝ սննդամթերքի անվտանգությունն ապահովելու նպատակով: Քանի որ էկոնոմիկայի նախարարության համար այս պահին կարևորը նաև անասնագլխաքանակի ճշգրտումն է, հետևաբար անասնաբույժների ու վարչական ղեկավարների հավաքագրված նախնական տվյալների համաձայն՝ հունիսի 3-ի դրությամբ Լոռու մարզում գրանցվել է անկած 192 խոզ, 50 խոճկոր, 300 ճագար, 16 խոշոր եղջերավոր անասուն, 850 ընտանի թռչուն, վնասվել է 143 մեղվափեթակ:
«Այն քաղաքացիները, ովքեր բացահայտում կամ հայտնաբերում են անկած կենդանիներ, պետք է անպայման զանգահարեն 118 հեռախոսահամարով և հայտնեն հայտնաբերված կենդանիների տեղը, որպեսզի մեր մասնագետները կարողանան մոտենալ և թաղման եղանակով իրականացնել ոչնչացման աշխատանքներ»- ասաց էկոնոմիկայի փոխնախարարը:
Նրա խոսքով՝ բոլոր վաճառակետերում, որտեղ իրականացվում է հսկողություն, անհրաժեշտ է, որպեսզի վաճառողներն ու սնունդ ձեռքբերողները նույնպես ցուցաբերեն զգոնություն: Խոջոյանի տեղեկացմամբ՝ միաժամանակ իրականացվում են նաև գույքագրման աշխատանքներ: Դա վերաբերում է ինչպես գործարարների, այնպես էլ այգիների ու պարտեզների սեփականատերերի ունեցվածքին:
«Գյուղատնտեսությամբ կամ այլ գործունեությամբ զբաղվող իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց աջակցության մեխանիզմներ ներկայացնելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կատարվի գույքագրում: Մեր աշխատակիցները տեղում են, կատարում են այցելություններ՝ փորձելով գտնել արդար մեխանիզմներ, որոնք կարտացոլեն և՛ կորուստները, և՛ հետագա վերականգնողական աշխատանքները, որպեսզի տնտեսվարողներին տրվի բիզնես գործունեությունը շարունակելու հնարավորություն: Այդ առումով ճշտվում են և՛ վարկային պորտֆելները, առկա ենթակառուցվածքների վիճակը, գրանցված գույքաքանակներն ու գումարային ծավալները: Ամբողջական փաթեթ ձևավորելու համար անհրաժեշտ է, որպեսզի տեղեկատվությունը լինի ամբողջական: Գույքագրման գործընթացին զուգահեռ մշակվում են նաև այն մեխանիզմները, որոնք առաջիկայում կներկայացնենք»- ասաց Խոջոյանը:
Առողջապահության փոխնախարար Լևոն Հակոբյանն իր հերթին նշեց, որ բնական աղետի առաջին օրվանից Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը խմելու ջրի հետ կապված իրականացնում է մատակարարվող ցանցի միջոցով ջրերի ու բնական աղբյուրների մշտադիտարկում, և մինչև այս պահը շեղումներ չեն արձանագրվել:
«Մենք ազգաբնակչությանը կոչ ենք անում, որպեսզի ուշադրություն դարձնեն և առաջիկայում ջրի գույնի կամ հոտի փոփոխության դեպքում անհապաղ դիմեն պատկան մարմիններին կամ համայնքային իշխանություններին: Օպերատիվ շտաբի կողմից աշխատանքները կազմակերպվում են համակարգված, և այդ աշխատանքներում բնականաբար ընդգրկված են նաև Սննդի անվտանգության տեսչական մարմնի ներկայացուցիչները»,- ասաց Հակոբյանը:
Նա վստահեցրեց, որ աղետի գոտում սանիտարահիգիենիկ վիճակը կառավարելի է, բայցևայնպես կոչ արեց մարդկանց մշտապես լինել զգոն և ինքնուրույնաբար ոչ մի միջոց չձեռնարկել:
«Վերջին օրերին աղիքային թունավորումների դեպքեր չեն գրանցվել: Ալավերդու բժշկական կենտրոնում հոսպիտալացվել է երեք պացիենտ, սակայն նրանց վիճակը որևէ կապ չունի համաճարակային իրավիճակի հետ, հետևաբար անհանգստանալու առիթ չկա: Մեր բոլոր բժշկական կենտրոնները հագեցած են անհրաժեշտ բժշկական պարագաներով ու դեղորայքով, ուստի քաղաքացիները կարիքի դեպքում կարող են դիմել կամ Ալավերդու բժշկական կենտրոն, կամ գյուղական համայնքներում իրենց ԲՄԿ-ներ և ամբուլատորիաներ»,- ասաց առողջապահության փոխնախարարը:
Մայիսի 26-ին տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են եղել, Դեբետ, Աղստև և Տաշիր գետերը դուրս են եկել իրենց հունից՝ էական վնասներ պատճառելով կարևոր ենթակառուցվածքների, բնակելի տների: Փլուզվել են ճանապարհներ և կամուրջներ: Հեղեղումների հետևանքով զոհվել է չորս մարդ: Կառավարությունն աղետի գոտի է հայտարարել հեղեղումներից տուժած բնակավայրերը:

Замминистра экономики и здравоохранения представили работу в зоне бедствия
Заместитель министра экономики Армении Арман Ходжоян и заместитель министра здравоохранения Левон Акопян на пресс-конференции в Алаверди коснулись ситуации, сложившейся после наводнения, и работ, направленных на ликвидацию последствий стихийного бедствия.
Как сообщает Арменпресс, Ходжоян отметил, что работы в зоне бедствия разделены по приоритетам, и на данный момент очень важными также считаются управление эпидемической ситуацией и исключение нежелательных развитий.
“Сотрудники Национального центра по контролю и профилактике заболеваний, Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов, министерств здравоохранения и экономики совместно провели мероприятия по поиску и ликвидации погибших животных путем захоронения. Осуществляется также процесс дезинфекции, чтобы максимально исключить эпидемическую ситуацию среди животных”, - сказал Ходжоян.
Он добавил, что в торговых точках проводится усиленный контроль для обеспечения безопасности пищевых продуктов. Для министерства экономики сейчас важно уточнение количество скота, и по предварительным данным, по состоянию на 3 июня в в Лорийской области зарегистрировано 192 павших свиней, 50 поросят, 300 кроликов, 16 единиц крупного рогатого скота, 850 домашних птиц, повреждено 143 улья.
“Граждане, обнаружившие погибших животных, обязательно должны позвонить по номеру 118 и сообщить о местонахождении животных, чтобы наши специалисты могли приехать и провести работы по ликвидации”, - сказал замминистра экономики.
По его словам, необходимо, чтобы продавцы и покупатели продуктов питания проявляли бдительность во всех торговых точках. По словам Ходжояна, одновременно проводятся работы по инвентаризации. Это касается собственности как бизнесменов, так и владельцев садов и огородов.
“Для внедрения механизмов поддержки юридических и физических лиц, занимающихся сельским хозяйством или другой деятельностью, необходимо провести инвентаризацию. Наши сотрудники находятся на местах, совершают визиты, чтобы попытаться найти справедливые механизмы, которые отразят как потери, так и последующие восстановительные работы, чтобы бизнесу была предоставлена возможность продолжать вести бизнес.
В этом смысле проверяются кредитные портфели, состояние существующей инфраструктуры, зарегистрированное количество недвижимости и денежные объемы. Для формирования полного пакета необходимо, чтобы информация была полной. Наряду с процессом инвентаризации разрабатываются и механизмы, которые мы представим в ближайшее время”, - сказал Ходжоян.
Заместитель министра здравоохранения Левон Акопян, в свою очередь, отметил, что с первого дня стихийного бедствия Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний осуществляет мониторинг воды и природных источников, и до сих пор никаких отклонений не зафиксировано.
“Мы призываем население страны обратить внимание и немедленно обратиться в соответствующие органы или органы местного самоуправления в случае изменения цвета или запаха воды в ближайшем будущем. Работу систематически организует оперативный штаб, и, естественно, в эти работы включаются представители Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов”, - сказал Акопян.
Он заверил, что санитарно-гигиеническая ситуация в зоне бедствия управляема, но призвал людей быть всегда бдительными и не принимать никаких мер самостоятельно.
“Случаев кишечных отравлений за последние дни не зарегистрировано. Трое пациентов госпитализированы в медицинский центр Алаверди, однако их состояние не имеет ничего общего с эпидемической ситуацией, поэтому поводов для беспокойства нет. Все наши медицинские центры оснащены необходимыми медицинскими материалами и лекарствами, поэтому граждане могут обращаться в медицинский центр Алаверди или с свои поликлиники”, - сказал заместитель министра здравоохранения.