Արագ տեմպերով անցկացվում է Ալավերդի-Մադան-Շամլուղ գրունտային ճանապարհը` 7 բնակավայրի հետ կապը վերականգնելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արագ տեմպերով անցկացվում է Ալավերդի-Մադան-Շամլուղ` 7 կմ գրունտային ճանապարհը` 7 բնակավայրի հետ կապը վերականգնելու նպատակով (թե' հիմնական, թե' այլընտրանքային կամուրջները փլուզված են)։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Արեն Մկրտչյանը։
«Ամբողջ գիշեր, նաև հիմա ծանր տեխնիկան անդադար աշխատում է։ Շրջափակման մեջ հայտնված մյուս 5 բնակավայրի հետ կապը վերականգնված է։
Այս պահին նշված 7 բնակավայրը սնուցման խնդիր չունի, քանի որ ամենագնաց մեքենաներով, բեռնատարներով սնուցումն ապահովվում է»,- նշել է պատգամավորը։
Մայիսի 26-ին հորդառատ անձրևների և Դեբեդ, Աղստև, Տաշիր գետերի վարարման հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են առաջացել։ Հեղեղումների հետևանքով ջրալցվել են տներ, շենք-շինություններ, քանդվել ճանապարհներ։ Նախնական տվյալներով՝ Լոռիում և Տավուշում հեղեղումների հետևանքով կա 4 զոհ։

В целях восстановления связи с 7 сёлами быстрыми темпами восстанавливается грунтовая дорога Алаверди-Мадан-Шамлуг
В целях восстановления связи с 7 населенными пунктами быстрыми темпами восстанавливается грунтовая дорога Алаверди-Мадан-Шамлуг протяженностью 7 км (обрушились как основной, так и альтернативный мосты). Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил депутат НС Армении Арен Мкртчян.
“Всю ночь и до сих пор тяжелая техника работает без остановки. Связь с остальными пятью населенными пунктами восстановлена.
На данный момент в указанных 7 населенных пунктах проблем с продовольствием нет, поскольку продовольствие обеспечивается вездеходами и грузовыми автомобилями”, - отметил депутат.
26 мая в Лори и Тавуше произошли наводнения в результате обильных дождей и разлива рек Дебед, Агстев и Ташир. В результате наводнения были затоплены дома, здания и сооружения, разрушены дороги. По предварительным данным, в результате наводнений в Лори и Тавуше погибли 4 человека.