Հիմնանորոգված Մայր Տաճարը կվերաօծվի սեպտեմբերին. կկազմակերպվի նաև Մյուռոնօրհնության արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մայր Տաճարի վերաօծման և Մյուռոնօրհնության արարողությունները կկազմակերպվեն 2024 թվականի սեպտեմբերի 28-29-ին:
Որոշման մասին հայտարարվել է փետրվարի 20-24-ը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցած Գերագույն հոգեւոր խորհրդի ընդլայնված կազմով ժողովի շրջանակում:
425327142_818264763675777_2544033947810190782_n.jpg (111 KB)
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Մայր Աթոռի տարածած հաղորդագրությունից, ժողովը նախագահել է Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, ժողովի ատենապետն է եղել Կ. Պոլսի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը:
Մայր Տաճարի հիմնանորոգության ընթացքի և վերաօծման, ինչպես նաեւ Մյուռոնօրհնության արարողությունների կազմակերպական աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցներով հանդես են եկել Մայր Աթոռի դիվանապետ Տ. Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը և լուսարարապետ Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը:
Ժողովականներն այցելել են Մայր Տաճար և ծանոթացել հիմնանորոգության ընթացքին։ Ողջունելով կատարված աշխատանքները՝ ԳՀԽ անդամներն արձանագրել են, որ Մայր Տաճարի հիմնանորոգության աշխատանքները ավարտական փուլում են։ Որոշվել է Մայր Տաճարի վերաօծման և Մյուռոնօրհնության արարողությունները կազմակերպել սեպտեմբերի 28-29-ին՝ Ս. Գևորգ զորավարի եւ Վարագա Ս. Խաչի տոներին։
ԳՀԽ անդամներն արձանագրեցին, որ Մայր Տաճարի հիմնանորոգության աշխատանքներն ավարտական փուլում են։ Նրանք թելադրեցին Մայր Տաճարի վերաօծման, Մյուռոնօրհնության և հարակից միջոցառումների համակարգող հանձնախմբին իրականացնել Տաճարի վերաօծման ու Մյուռոնօրհնության արարողությունների կազմակերպչական աշխատանքները։

Отреставрированный собор будет вновь освящен в сентябре— во время церемонии мироосвящения
Об этом решении было объявлено на расширенном заседании Высшего духовного совета, состоявшемся в Святом Эчмиадзине 20-24 февраля.
Как стало известно Арменпресс из послания Первопрестольного, заседание провел Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин Второй, председателем собрания был Армянский Патриарх Константинопольский Его Святейшество архиепископ Саак Машалян.
С докладами о ходе капитального ремонта и освящения Кафедрального собора, а также об организационных работах церемоний Мироосвящения выступили глава канцелярии Первопрестола архиепископ Аршак Хачатрян и Епископ Мушег Бабаян.
Участники Совета посетили Кафедральный собор и ознакомились с ходом капитального ремонта. Они констатировали, что работы по капитальному ремонту собора находятся на завершающей стадии. Было решено провести церемонии освящения собора и Миро28-29 сентября в День Святого Полководца Геворка и праздникаСвятого Креста Варага.
Святые отцы констатировали, что работы по капитальному ремонту собора находятся на завершающей стадии.