ԿԲ նախագահը հիմնավորեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0․5 տոկոսային կետով նվազեցնելու որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհուրդը հունվարի 30-ի նիստում որոշել է 0․5 տոկոսային կետով նվազեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը ՝ սահմանելով 8․75 տոկոս: Որոշման մանրամասներն ու հիմնավորումները հրավիրած ասուլիսում ներկայացրեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ բանախոսն առանձնացրել է որոշմանը նպաստած արտաքին և ներքին մի շարք գործոններ:
«2023 թվականի դեկտեմբերին 12 ամսվա գնաճը նվազել է՝ ամսվա վերջին կազմելով -0.6: 12 ամսվա բնականոն գնաճը նույնպես նվազել է՝ կազմելով -0.4: 2023 թվականի 4-րդ եռամսյակում համաշխարհային և ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրների տնտեսական ակտիվությունը շարունակել է դանդաղել: Միջազգային ապրանքային շուկաներում գնաճային միջավայրը մեղմվում է, և համաշխարհային գնաճը որոշակիորեն դանդաղում է: Այնուամենայնիվ, գործընկեր երկրներում աշխատաշուկայի դրական զարգացումները շարունակում են նպաստել պահանջարկի ընդլայնմանը:
2024 թվականի սկզբին Մերձավոր Արևելքում աշխարհաքաղաքական զարգացումների սրմամբ պայմանավորված արձանագրվել է էներգակիրների գների որոշակի աճ և ձևավորվել են առաջարկի արժեշղթաների խաթարման ռիսկեր: Նման իրավիճակում առաջատար երկրների ԿԲ-ներն առաջիկայում աստիճանաբար կթուլացնեն զսպող դրամավարկային պայմանները: Արդյունքում՝ արտաքին հատվածից ՀՀ տնտեսության վրա ակնկալվում են թույլ գնանկումային ազդեցություններ»,- ընդգծեց նա:
Մարտին Գալստյանի խոսքով՝ 4-րդ եռամսյակում ՀՀ-ում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին շարունակել է նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերի բարձր աճը: Արտաքին պահանջարկը որոշակիորեն դանդաղել է զբոսաշրջության աճի տեմպի նվազման հաշվին: Միաժամանակ ներքին պահանջարկը շարունակում է մնալ բարձր՝ հիմնականում արտահայտվելով մասնավոր սպառման բարձր աճով:
Արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունների և նախորդ տարիներին իրականացված զսպող դրամավարկային քաղաքականության պայմաններում պահպանվում է ցածր գնաճային միջավայրը: Վերջինս շարունակում է արտահայտվել նաև աշխատանքի շուկայում աշխատավարձերի աճի տեմպի և գնաճային սպասումների որոշակի նվազմամբ:
ԿԲ նախագահը նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում նվազեցնել քաղաքականության տոկոսադրույքը: «Խորհուրդը հետևողական է լինելու համարժեք գործողություններով ապահովելու պահանջարկի կարգավորում և գնաճային սպասումների կայունացում: Դրամավարկային քաղաքականության նախանշված սցենարում 12-ամսյա գնաճն առաջիկայում կպահպանվի նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում, այնուհետև աստիճանաբար կավելանա և միջնաժամկետում կկայունանա նպատակային 4 տոկոս ցուցանիշի շուրջ»,- ընդգծեց Գալստյանը:
Նա ավելացրեց, որ ԿԲ խորհրդի գնահատմամբ՝ նախանշված ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հիմնականում հավասարակշռված են: «Այդ ռիսկերի որևէ դրսևորման պարագայում խորհուրդը համարժեքորեն կարձագանքի և կապահովի գների կայունության նպատակը»,- հավաստիացրեց Գալստյանը:
ԿԲ խորհուրդը որոշել է նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը սահմանել 10.25%, Կենտրոնական բանկի կողմից բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքը` 7.25%:
Նշենք նաև, որ 2023 թվականի սկզբից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը նվազեցվել է արդեն 6-րդ անգամ: Վերջին անգամ դա տեղի է ունեցել անցյալ տարվա դեկտեմբերի 12-ին՝ հասցվելով 9,25 տոկոսի:

Глава ЦБ обосновал решение снизить ставку рефинансирования на 0,5 процентного пункта
На заседании 30 января Совет Центрального банка Армении принял решение снизить ставку рефинансирования на 0,5 процентного пункта, установив ее на уровне 8,75%. Как сообщает Арменпресс, на пресс-конференции глава ЦБ Мартин Галстян представил детали и обоснование решения.
Спикер выделил ряд внешних и внутренних факторов, поспособствовавших такому решению.
“В декабре 2023 года 12-месячная инфляция снизилась до -0,6 на конец месяца. Нормальная 12-месячная инфляция также снизилась до -0,4. В 4-м квартале 2023 года мировая экономическая активность и активность основных стран-партнеров Армении продолжила замедляться. Инфляционная обстановка на международных товарных рынках смягчается, а глобальная инфляция несколько замедляется. Однако позитивная динамика рынка труда в странах-партнерах продолжает способствовать расширению спроса.
В начале 2024 года в связи с эскалацией геополитических развитий на Ближнем Востоке зафиксирован определенный рост цен на энергоносители и сформировались риски нарушения цепочек поставок. В такой ситуации центробанки ведущих стран в ближайшее время будут постепенно ослаблять сдерживающие монетарные условия. В результате со стороны внешнего сектора ожидаются слабые дефляционные эффекты на экономику Армении”, - подчеркнул председатель ЦБ.
По словам Мартина Галстяна, в 4-м квартале в Армении сохранилась высокая экономическая активность, чему продолжали способствовать высокие темпы роста строительства и сферы услуг. Внешний спрос несколько замедлился из-за снижения темпов роста туризма. В то же время внутренний спрос остается высоким, выражаясь главным образом в высоких темпах роста частного потребления.
Низкая инфляционная среда сохраняется в условиях слабого дефляционного воздействия со стороны внешнего сектора и сдерживающей денежно-кредитной политики, проводившейся в предыдущие годы. Последнее продолжает выражаться также в некотором снижении темпов роста заработной платы и инфляционных ожиданий на рынке труда.
Галстян отметил, что в сложившейся ситуации Совет ЦБ считает целесообразным снизить учетную процентную ставку. “Совет будет последователен в адекватных действиях по обеспечению регулирования спроса и стабилизации инфляционных ожиданий. В сценарии монетарной политики 12-месячная инфляция в ближайшее время останется ниже целевого уровня, затем постепенно увеличится и стабилизируется около целевого показателя в размере 4% в среднесрочной перспективе”, - подчеркнул спикер.
Он добавил, что, по оценке правления ЦБ, риски отклонения инфляции от запланированной траектории в целом сбалансированы. “В случае любого проявления этих рисков Совет адекватно отреагирует и обеспечит достижение ценовой стабильности”, - заверил Галстян.
Совет ЦБ также принял решение установить ставку ломбардного репо на уровне 10.25%, а ставку привлечения денежных средств - на уровне 7.25 %.
Отметим также, что с начала 2023 года ставка рефинансирования снижается в 6-й раз. Последний раз это произошло 12 декабря прошлого года, когда ставка была установлена на уровне 9,25%.