Ձեր արվեստը դիպչում է յուրաքանչյուրիս հոգուն․ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Անդրեասյանը շնորհավորել է Տիգրան Մանսուրյանի 85-ամյակը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մեծանուն կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի 85-ամյակի առթիվ կազմակերպել է հոբելյանական համերգ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդես է եկել շնորհավորական խոսքով.
«Սիրելի՛ Մաեստրո,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 85-ամյակի առթիվ:
Պատիվ է լինել Ձեր ժամանակակիցը, վայելել Ձեր ներկայությունը և արվեստը։
Մի առիթով հիշել էիք Արթիկում անցկացրած Ձեր օրերը և պատմել էիք այն մասին, որ փողոցում, երբ բարձրախոսներից երաժշտություն էր հնչում, Ձեր խաղը դադարեցնում էիք և մոտ գնում՝ վայելելու այն։ Նույնն այսօր տեղի է ունենում մեզ հետ, երբ հնչում է Ձե՛ր երաժշտությունը։ Ինչ անելիք էլ որ ունենանք, փորձում ենք մի պահ կտրվել և վայելել այն։ Սա պատահական չէ, որովհետև Ձեր արվեստը դիպչում է յուրաքանչյուրիս հոգուն և դառնում է մեր կյանքի ընկերը։
Ոչ միայն արվեստը, այլև Ձեր մարդկային կերպարը ևս արժանի է ամենաբարձր գնահատականի։ Վերջերս Ձեզ հետ Կոնսերվատորիայում ամփոփիչ համերգին էինք։ Ես ուղղակի հիացա, թե ինչպես էիք ոգևորում երիտասարդներին՝ նրանց ամեն հաջող կատարման համար։ Եվ միայն պատկերացնել է պետք, թե ինչ թևեր են առնում մեր երիտասարդները Ձեր ամեն բառից ու գնահատականից։
Իսկ Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծության համար Ձեր գրած մեղեդին արտահայտում է Ձեր գորովանքը մեր երկրին։ Դա Ձեր անուշ Հայաստանն է, որն ամբողջությամբ վերադարձնում է Ձեզ նույն գորովանքն ու սերը։
Մաղթում եմ մեզ բոլորիս, որ երկար վայելենք Ձեր ներկայությունն ու ստեղծագործությունը։ Առողջություն, ուժ ու եռանդ Ձեզ»։

Ваше искусство трогает душу каждого из нас. Министр ОНКС РА  поздравила Тиграна Мансуряна с 85-летием
Государственный симфонический оркестр Армении при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения организовал юбилейный концерт по случаю 85-летия выдающегося композитора Тиграна Мансуряна.
Как сообщилиАрменпрессв Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, на мероприятии присутствовали министр ОНКС Жанна Андреасян, мэр Еревана Тигран Авинян, заместитель министра ОНКС Даниел Даниелян.
Согласно источнику, министр Жанна Андреасян выступила с поздравительной речью.
«Дорогой Маэстро,
Сердечно поздравляю Вас с 85-летием.
Большая честь быть вашим современником, наслаждаться вашим присутствием и искусством.
Однажды Вы вспоминали дни, проведенные в Артике, и рассказали, что на улице, когда из динамиков играла музыка, вы прекращали игру и подходили к ней, чтобы насладиться ею. То же самое происходит с нами сегодня, когда звучит Ваша музыка. Что бы нам ни приходилось делать, мы стараемся воспользоваться моментом и насладиться им. Это не случайно, ведь ваше искусство затрагивает душу каждого из нас и становится спутником нашей жизни.
Не только искусство, но и Ваш характер как человека заслуживает самой высокой оценки. Недавно мы были с Вами на выпускном концерте в Консерватории. Я просто восхищаюсь тем, как Вы воодушевляете молодых людей за каждое их успешное выступление. И можно только представить, как расправляются крылья у нашей молодежи от каждого Вашего слова и оценки.
А мелодия, которую вы написали к стихотворению Чаренца «Моей Армении любимой…», выражает вашу любовь к нашей стране. Это Ваша Армения, которая сполна возвращает Вам такую ​​же доброту и любовь.