Աստված ինձ նվիրեց այս տարիքը, այստեղ հասնելու ուրախությունը. Տիգրան Մանսուրյանի 85-ամյակի միջոցառումները կմեկնարկեն մեծ համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կոմպոզիտոր, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը, որը մեծ հարգանք, ժողովրդականություն է վայելել խորհրդային տարիներին, գնահատված ու սիրված է նաև մեր օրերում, հունվարի 27-ին տոնում է ծննդյան 85-ամյակը:
Տարվա ընթացքում մաեստրոյին նվիրված բազմաբնույթ միջոցառումներ կանցկացվեն, սակայն տարեդարձը կնշվի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի «Տիգրան Մանսուրյան 85» լայնամասշտաբ համերգով, որը տեղի կունենա «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համերգի նախօրեին լրագրողների հետ հանդիպմանը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն ընդգծեց՝ Մանսուրյանի հոբելյանին նվիրված երեկոն իր համար շատ կարևոր է:
«Խոսելով Տիգրան Մանսուրյանի մասին՝ միշտ նշում եմ, որ Հայաստանում և երկրից դուրս երաժշտասերները նրան տարբեր կերպ են պատկերացնում: Արտերկրում քաջածանոթ են Մանսուրյանի ակադեմիական ստեղծագործություններին, իսկ հայրենիքում ավելի մեծ ճանաչում ունի նրա կինոերաժշտությունը: Համերգի ծրագիրը կխոսի այդ մասին: Առաջին բաժնում հնչելու են մաեստրոյի ստեղծագործություններն ալտի և ջութակի համար: Ալտի կոնցերտը շատ հայտնի է աշխարհում և նոմինացվել է «Գրեմմի» մրցանակի, իսկ երկրորդ բաժնում մաեստրոյի կինոերաժշտությունն է, որը շատ հայտնի է «Սիմֆոնիկ Մանսուրյան» խորագրով և ունի մեծ հաջողություն»,-ասաց դիրիժորը:
Ավելի քան 15 օր է՝ համերգի բոլոր տոմսերը սպառվել են, ինչն ըստ Սմբատյանի՝ խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում ժամանակակից ունկնդիրը շատ սիրում է ժամանակակից կոմպոզիտորին: Դա հաջղություն է, որին նվագախումբը երկար է ձգտել:
2024 թվականին Սիմֆոնիկ նվագախմբի և Տիգրան Մանսուրյանի համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Տիգրան Մանսուրյանն իր և նվագախմբի բեղմնավոր ստեղծագործական աշխատանքն օրինակելի է համարում նվագախումբ, դիրիժոր, կատարող և հեղինակ հարաբերությունների առումով: Ըստ նրա՝ առանց նման համագործակցության հեղինակը լուրջ խնդիրների առաջ է կանգնում: «Եթե կատարողի կողմից անվստահություն կա հեղինակի նկատմամբ, դա անպայման նկատվում է և տարիների ընթացքում ազդում է հարաբերությունների վրա: Սերգեյ Սմբատյանի և նրա նվագախմբի հետ վերջին տարիներին եղել են թե՛ մարդկային ջերմ հարաբերություններ, թե՛ արգասաբեր համագործակցություն»,-ասաց կոմպոզիտորը:
Նա ֆիլմերի երաժշտությունը գրել է երեք կամ չորս գործիքի համար, որովհետև կինոյի պահանջը դա է եղել: Կոմպոզիտորի խոսքով՝ նվագախմբային թանձր հնչողություն պետք չի եղել, ուստի, երբ սիմֆոնիկ կինոերաժշտություն պետք է ներկայացվի, երաժշտական աշխատանքն ամբողջությամբ վերանայելու անհրաժեշտություն է առաջանում: «Սա աշխատանք է, որի սկիզբը դրվել է Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ, և որը կյանք առավ դեռ տարիներ առաջ մի շարք համերգներով, որոնք անմիջապես ունկնդրի ուշադրությանն արժանացան: Ես շատ շնորհակալ եմ ֆիլմերի երաժշտությունը վերախմբագրելու, վերագործիքավորելու համար»,-շեշտեց մաեստրոն:
Մանսուրյանը համագործակցել է նաև Վարդան Աճեմյանի և այլ մեծերի հետ, երաժշտություն գրել Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնի համար: Այդ ստեղծագործությունները ևս հնչել են նվագախմբի համերգներին:
Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ աշխատել են ակադեմիական երաժշտության ոլորտում և տարբեր համերգներին կատարել են հատվածներ Մանսուրյանի «Ձյունե թագուհին» բալետից, կոմպոիզտորի նվագախմբային երկերը, կոնցերտները, ինչը Մանսուրյանին ոգևորել ու համագործակցությունն ավելի ինտենսիվ դարձնելուն է մղել:
Մաեստրոն հունվարի 26-ին կայանալիք համերգը համարում է պատասխանատու, քանի որ այն իր 85-ամյակին է նվիրված: «Աստված ինձ նվիրեց այս տարիքը, այստեղ հասնելու ուրախությունը»,-ասաց նա:
Մանսուրյանի խոսքով՝ կինոն համադրական արվեստ է՝ թատրոն, երաժշտություն, դրամատուրգիա և այլն և այդ սինթետիկ արվեստի հսկայական օրգանիզմում կոմպոզիտորի դերը մեկ օրգանական մասը լինելն է միայն: «Դու պետք է ենթարկվես ընդհանուր պահանջներին, իսկ ակադեմիական երաժշտությունը սինթետիկ արվեստի պահանջների հետ ոչ մի ընդհանրություն չունի, այն դասական ակադեմիական աշխատանք է»,-նշեց նա:
Հոբելյանական համերգի մենակատարներից է երիտասարդ ջութակահար Լեա Զուն: Մանսուրյանը խորապես հիացած է նրա նվագով, երաժշտական եռանդով, տաղանդով: «Թվում է՝ տարիքը չէր կարող թույլ տալ նրան կատարողական արվեստում այդքան նվաճումներ ունենալ, բայց ես տեսա, որ նրա կողքին եղել են մեծ արվեստագետներ, որոնք Լեային հրավիրել են հանդես գալու իբրև մենակատար: Ես ուրախ եմ, որ նրան հրավիրել ենք: Փորձերին հետևել եմ: Այսօր փորձ է նախատեսվում մեկ այլ հրավիրված արտիստի՝ ալտահար Սերգեյ Պոլտավսկիի հետ, որն ապրում ու ստեղծագործում է Մոսկվայում: Նրան շատ եմ սիրում: Մի շարք գործեր նվագել է թե՛ Մոսկվայում, թե՛ արտերկրում ու Հայաստանում: Մշտապես արձագանքել է այստեղ գալու և նվագելու իմ ցանկությանը, կատարել կամերային գործեր, որոնք երբևէ չեն հնչել: Միշտ հիացել եմ նրա մարդկային նկարագրով, արվեստագետի տեսակով»,-ասաց Տիգրան Մանսուրյանն ու տեղեկացրեց՝ առաջիկայում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը ձայնագրելու է իր Ալտի և Ջութակի կոնցերտները:
Տիգրան Մանսուրյանի խոսքով՝ մինչ օրս իր համար ստեղծագործերը, երաժշտություն գրելը մեծ հաճույք է, բավականություն: «Առաջնորդող մտքի նյութ է դառնում երաժշտությունը: Քնից արթնանալուց մի քանի վայրկյան առաջ ինձնից շուտ արթնանում է նյութը, որի շուրջ քիչ հետո պետք է աշխատեմ: Հաճույքով ստեղծագործելու պատրաստակամությունը դեռ ինձ հետ է, և չեմ դժգոհում, պարզապես դա պետք է պահպանել: Հետևել եմ մեծ կոմպոզիտորիների կենսագրությանը և գիտեմ, թե ինչ մեծ խնդիր է տարիների ընթացքում չկրկնվելը, ինքն իրեն չկրկնելը: Դրան ևս պետք է հետևել, ուստի միայն հաճույքը չէ, այլև խիստ հետևողական ապրելաձևը»,-հավաստիացրեց կոմպոիզտորը:
Մաեստրոյի ստեղծագործություններն ամբողջ տարվա ընթացքում են հնչելու: Ունկնդիրը կարող է վայելել Մանսուրյանի թե՛ կինոերաժշտությունը, թե՛ ակադեմիական գործերը ոչ միայն երևանյան հարթակներում, այլև մարզային, քանի որ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը մշտապես աշխատում է այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին նվագախմբի փոքր կազմը նվեր մատուցեց ներկաներին՝ կատարելով մաեստրոյի՝ ֆիլմերի համար գրված գործերից մի քանիսը:

Бог дал мне этот возраст, радость достижения этой гавани: стартуют мероприятия по случаю 85-летия Тиграна Мансуряна
Композитор, Народный артист Армении Тигран Мансурян, который пользовался большим уважением и популярностью в советские годы и очень любим и сегодня, 27 января отмечает свое 85-летие.
В течение года пройдут различные мероприятия, посвященные юбилею маэстро, но самым масштабным станет концерт Государственного симфонического оркестра Армении “Тигран Мансурян 85”, который пройдет в концертном зале “Арам Хачатрян” в день рождения мастера.
Как сообщает Арменпресс, на встрече с журналистами накануне концерта художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян подчеркнул, что вечер, посвященный юбилею Мансуряна, очень важен для него.
“Говоря о Тигране Мансуряне, я всегда отмечаю, что меломаны в Армении и за рубежом представляют его по-разному. За рубежом хорошо известны академические произведения Мансуряна, а его музыка из фильмов более популярна на родине. Концертная программа представит все это. В первом разделе прозвучат произведения маэстро для альта и скрипки. Концерт для альта очень известен в мире и номинирован на премию «Грэмми», а во втором разделе прозвучит киномузыка маэстро, которая очень известна под названием «Симфонический Мансурян» и имеет большой успех”, - отметил дирижер.
Все билеты на концерт распроданы уже более 15 дней, что, по мнению Смбатяна, свидетельствует о том, что современный слушатель в Армении очень любит Мансуряна. Это успех, которого оркестр давно добивался.
В 2024 году сотрудничество Симфонического оркестра и Тиграна Мансуряна будет продолжено.
Тигран Мансурян считает свое плодотворное творчество и творчество оркестра образцовым с точки зрения взаимоотношений оркестра, дирижера, исполнителя и автора. По его словам, без такого сотрудничества у автора возникнут серьезные проблемы. “Если есть недоверие со стороны исполнителя к автору, это обязательно замечается и с годами влияет на отношения. В последние годы с Сергеем Смбатяном и его оркестром сложились и теплые человеческие отношения, и плодотворное сотрудничество”, - сказал композитор.
Он писал музыку к фильмам для трех или четырех инструментов, потому что этого требовало кино. По мнению композитора, в оркестровом звучании не было необходимости, поэтому, когда предстоит представить симфоническую партитуру к фильму, музыкальное произведение необходимо полностью перерабатывать. “Это работа, которая началась с Симфонического оркестра и воплотилась в жизнь много лет назад в серии концертов, которые сразу привлекли внимание публики. Я очень благодарен за переработку музыки фильмов”, - подчеркнул маэстро.
Мансурян также сотрудничал с Варданом Ачемяном и другими великими деятелями, написав музыку для Национального академического театра имени Сундукяна. Эти композиции также звучали на концертах оркестра.
С Симфоническим оркестром работа проводилась в области академической музыки и на различных концертах исполнялись отрывки из балета Мансуряна “Снежная королева”, оркестровые произведения композитора, концерты, которые волновали Мансуряна и побуждали его к активизации сотрудничества.
Концерт, который состоится 26 января, маэстро считает ответственным, поскольку он посвящен его 85-летию. “Бог дал мне этот возраст, радость достижения этой гавани”, - сказал он.
По словам Мансуряна, кино — это синтетическое искусство: театра, музыки, драматургии и т. д., и роль композитора — лишь одна органическая часть в огромном организме этого синтетического искусства. “Нужно подчиняться общим требованиям, а академическая музыка не имеет ничего общего с требованиями синтетического искусства, это классическое академическое произведение”, - сказал он.
Произведения маэстро будут звучать на протяжении всего года. Слушатель может насладиться как киномузыкой, так и академическими произведениями Мансуряна не только на ереванских площадках, но и на региональных площадках, поскольку Государственный симфонический оркестр Армении постоянно работает в этом направлении.