ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին տրվող հարկային արտոնության ժամկետը կերկարաձգվի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի սկսնակ ընկերություններին տրվող՝ եկամտային հարկի մասով արտոնության ժամկետը կերկարաձգվի ևս մեկ տարով՝ մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի պետական աջակցության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ԱԺ նիստում ներկայացրեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Դավիթ Սահակյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ներկայացված փաթեթով նախատեսվում է նախկինում ՏՏ ոլորտին տրվող աջակցության՝ շահութահարկի արտոնության վերացում և եկամտային հարկի մասով արտոնության ժամկետի երկարաձգում մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:
Օրենքի գործողության ժամկետն արդեն երկրորդ անգամ է երկարաձգվում: Սահակյանի խոսքով՝ տարվա ընթացքում մշակվել է այս օրենքի նախագծի 4 տարբերակ, որոնք քննարկել են և ոլորտային ընկերությունների, և կառավարության, և օրենսդիրի գործընկերների հետ, սակայն, ցավոք, հնարավոր չի եղել որևէ տարբերակի շուրջ համաձայնության գալ:
«Մեկ շաբաթ առաջ վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել ոլորտի ընկերությունների հետ հանդիպում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտում առկա խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր ճանապարհները, որոշում է կայացվել օրենքը ևս 1 տարով երկարաձգել»,-ասաց նախարարը:
Գործող օրենքով կարգավորումը հետևյալն էր՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի նոր ստեղծվող, սկսնակ տնտեսվարող սուբյեկտներին տրամադրվում է հարկային արտոնություններ, մասնավորապես՝ շահութահարկի 0% դրույքաչափի և եկամտային հարկի 10% դրույքաչափի կիրառմամբ:
Նախագծով առաջարկվում է հարկային արտոնության տեսքով պետական աջակցություն տրամադրումը երկարաձգել ևս մեկ տարով՝ մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ՝ արտոնություն նախատեսելով միայն եկամտային հարկի 10 տոկոսի չափով:

Срок действия налоговой льготы для стартапов в ИТ-секторе будет продлен
ЕРЕВАН, 22 ДЕКАБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Срок льготы по налогу на прибыль, предоставленной начинающим компаниям в сфере информационных технологий в Армении, будет продлен еще на год, до 31 декабря 2024 года.
Как сообщает «Арменпресс»", министр высокотехнологичной промышленности Давид Саакян представил на заседании НС пакет законопроектов о внесении изменений и дополнений в закон "О государственной поддержке сферы информационных технологий" и прилагаемые к нему законы.
По словам министра, представленный пакет предусматривает отмену льготы по подоходному налогу и продление льготы по налогу прибыль до 31 декабря 2024 года.
Срок действия закона продлен во второй раз. По словам Саакяна, в течение года было разработано 4 варианта этого законопроекта, которые обсуждались с компаниями отрасли, правительством и коллегами законодателя, но, к сожалению, ни по одному варианту не удалось достичь согласия.
«Неделю назад под руководством премьер-министра прошла встреча с предприятиями отрасли. В ходе встречи были обсуждены проблемы в сфере, возможные пути их решения, принято решение о продлении действия закона еще на год", - сказал министр.
Регулирование по действующему закону было следующим: вновь созданным, начинающим субъектам предпринимательской деятельности в сфере информационных технологий предоставляются налоговые льготы, в частности, с применением 0-процентной ставки налога на прибыль и 10-процентной ставки налога на подоходный налог.
В проекте предлагается продлить предоставление господдержки в виде налоговых льгот еще на год, до 31 декабря 2024 года включительно, предусмотрев освобождение лишь 10 процентов от подоходного налога.