Վարչապետն այսօրվա դրությամբ իրատեսական չի համարում բռնի տեղահանվածների վերադարձը Լեռնային Ղարաբաղ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց՝ իրենց տներ վերադարձի հարցը տարբեր միջազգային հարթակներում քննարկվում է։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ուղիղ հեռարձակման ժամանակ այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՝ պատասխանելովքաղաքացիների հարցերին։
«Ես այդ թեմայի առնչությամբ քննարկումներ ունենալով և վերլուծելով՝ հասկանում եմ, որ այսօրվա դրությամբ այդ վերադարձը իրատեսական չէ։ Ինչո՞ւ, որովհետև սեպտեմբերի 19-ից հետո ստեղծվեց այն իրավիճակը, որը Լեռնային Ղարաբաղի մեր քույրերին և եղբայրներին ստիպեց հեռանալ Լեռնային Ղարաբաղից։ Էթնիկ զտման միջավայրը և քաղաքականությունը չի փոխվել։ Հետևաբար, եթե մարդկանց վերադարձը այսօր և այս պայմաններում իրատեսական լիներ, նրանք այնտեղից ընդհանարապես չէին վերադառնա»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը վերահաստատեց կառավարության քաղաքականությունը, ըստ որի՝ եթե Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձինք իրենց հայրենիք, իրենց ծննդավայր վերադառնալու հնարավորություն չունենան, ամեն ինչ կանեն, որ նրանք մնան Հայաստանի Հանրապետությունում և Հայաստանի Հանրապետությունից չարտագաղթեն։
«Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանումից հետո տեսնում էինք, որ Հայաստանից հեռացող լեռնային ղարաբաղցիների ահագին մեծ հոսք կա։ Իհարկե, դա մեզ անհանգստացնում էր, բայց կռահում էինք, որ մարդիկ ուղղակի երկար ժամանակ ճամփորդելու հնարավորություն չեն ունեցել և, գուցե, գնում են Ռուսաստան, Եվրոպա և այլ երկրներ իրենց հարազատներին տեսակցելու։ Եվ մենք հետո տեսանք հետ վերադարձի հոսքը։ Հիմա արձանագրում եմ, որ շոշափելի արտագաղթ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված մեր քույրերի և եղբայրների շրջանում չկա և այդ առումով ուզում եմ իմ գոհունակությունը արտահայտել»,- ասաց վարչապետը։

Return of Nagorno-Karabakh forcibly displaced population is unrealistic today - PM
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The issue of the return of Nagorno-Karabakh’s forcibly displaced population is currently under discussion in international platforms, Prime Minister Nikol Pashinyan said at an online Q&A with citizens.
“Having discussions regarding this topic and analyzing it, I understand that as of today that return is unrealistic. Why? Because after September 19 the situation was created which forced our brothers and sisters of Nagorno-Karabakh to leave Nagorno-Karabakh. The environment and policy of ethnic cleansing hasn’t changed. Therefore, if today in these conditions the return were to be realistic, they wouldn’t have left at all,” Pashinyan said.
Pashinyan reiterated his administration’s policy that the Armenian Government will do everything in order for the forcibly displaced persons of NK to stay in Armenia if they don’t have the opportunity to return home to NK.
“After the forced displacement from Nagorno-Karabakh we saw a major outflow of Nagorno-Karabakhis from Armenia. Of course we were concerned about this, but we assumed that they didn’t have the opportunity to travel for a long time and perhaps they were going to Russia, Europe or elsewhere to visit family members. And then we saw the return flow. Now I can say for the record that there is no significant outflow among our forcibly displaced brothers and sisters of Nagorno-Karabakh and I would like to express my satisfaction in this regard,” Pashinyan said.