Պետք է միմյանց օգնենք, որ գտնենք զարգացման ճիշտ ճանապարհը. Չինաստանի քաղաքացիական հարցերի նախարարի տեղակալը՝ Հայաստանի ԱՍՀ նախարարին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը նոյեմբերի 23-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիական հարցերի նախարարության պատվիրակությանը՝ նախարարի տեղակալ Ժան Չենգֆուի գլխավորությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱՍՀ նախարարությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտային համագործակցության հեռանկարներն ու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր։
Նախարար Մկրտչյանը բարձր է գնահատել հայ-չինական երկարամյա բարեկամական հարաբերությունների դերն ու այս համատեքստում ընդգծել երկու երկրների սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում համատեղ աշխատանքների իրականացման կարևորությունը։
«Մենք արդյունավետ համագործակցություն ունենք Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության հետ և իրականացրել ենք համատեղ բազմաթիվ ծրագրեր։ Հուսով ենք, որ Քաղաքացիական հարցերի նախարարության հետ հետագա նախաձեռնությունները ևս շոշափելի արդյունք կունենան»,- նշել է նախարարը։
Ժան Չենգֆուն շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ պատվիրակության անդամները տպավորված են Հայաստանով։
«Թե՛ Հայաստանը, թե՛ Չինաստանը զարգացող երկրներ են, և պետք է միմյանց օգնենք, որ գտնենք զարգացման ճիշտ ճանապարհը։ Հայաստանից շատ բան ունենք սովորելու և շատ աշխատանքներ միասին անելու»,- նշել է պատվիրակության ղեկավարը՝ հավելելով, որ պատրաստակամ են տարբեր ոլորտներում իրականացնել փորձի փոխանակում։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական աջակցության տրամադրման գործընթացին։ Ժան Չենգֆուն նշել է, որ իրենք պատրաստակամ են անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ Հայաստանում ստեղծված ճգնաժամի հաղթահարման ուղղությամբ։
Այցի շրջանակում պատվիրակության անդամների մասնակցությամբ նախատեսվում են առանձին քննարկումներ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, ինչպես նաև այցեր՝ նախարարության ենթակայությամբ գործող խնամքի հաստատություններ։

We should help each other to find the right way of development, says Vice Minister of China Civil Affairs
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS.The Minister of Labor and Social AffairsofArmenia Narek Mkrtchyan on Thursday received the delegation of the Ministry of Civil Affairs of the People's Republic of China, headed by Vice Minister ZhanChengfu.
During the meeting, the perspectives of sectoral cooperation and a number of issues of mutual interest were discussed, the ministry said in a press release.
TheMinister of Labor and Social Affairs highly appreciated the role of long-standing friendly relations between Armenia and China and in this context emphasized the importance of joint work in the fields of social protection of both countries.
"We have effective cooperation with the Chinese Embassy in Armenia and have implemented many joint projects. We hope that further initiatives with the Ministry of Civil Affairs will also have tangible results," the minister said.
ZhanChengfu, in turn, thanked for the reception and noted that the members of the delegation were impressed by Armenia.
"Both Armenia and China are developing countries, and we should help each other to find the right way of development. We have a lot to learn from Armenia and a lot of work to do together," said the head of the delegation, adding that they are ready to exchange experience in various fields.
''During the meeting, the parties also referred to the process of providing social support to forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh. Zhan Chengfu noted that they are ready to take necessary steps to overcome the crisis created in Armenia.
As part of the visit, separate discussions with the representatives of the sector with the participation of the delegation members, as well as visits to the care facilities operating under the ministry are planned,'' the ministry said.