ՀՀ-ն ՄԻԵԴ-ին ներկայացրել է Բաքվին ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց մասին ամբողջական տվյալների տրամադրումը պարտավորեցնելու խնդրանք
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հոկտեմբերի 4-ին, Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի հիման վրա, դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան Լեռնային Ղարաբաղի նախկին և ներկա ղեկավարության բոլոր ներկայացուցիչների՝ Եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ և 3-րդ հոդվածներով երաշխավորվող իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու նպատակով, պահանջելով նաև պարտավորեցնել Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել նրանց:
«Արմենպրես»-ը Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցչի «Ֆեյսբուք»-ի էջից տեղեկացավ, որ, հիմք ընդունելով սոցիալական ցանցերում տարածված մի շարք տեսանյութերը, նա խնդրել է Դատարանին Ադրբեջանին պարտավորեցնել տեղեկացնելու իր վերահսկողության տակ հայտնված ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց մասին ու տրամադրել ամբողջական տվյալները:
Ըստ աղբյուրի՝ ավելի վաղ Եվրոպական դատարան ներկայացված դիմումի վերաբերյալ Ադրբեջանը դատարանին էր ներկայացրել Ռուբեն Վարդանյանի վերաբերյալ տեղեկատվություն, որը փոխանցվել է վերջինիս մերձավոր ազգականներին:
Նշվում է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանից անձանց վերաբերյալ տեղեկատվություն ստանալուն պես այն փոխանցվում է վերջիններիս հարազատներին:

Армения обратилась в ЕСПЧ с просьбой обязать Баку предоставить полные данные о военнопленных и гражданских лицах
Представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян 4 октября обратился в Европейский суд по правам человека на основании правила 39 Регламента суда с просьбой обеспечить защиту прав, гарантированных статьями 2 и 3 Европейской конвенции, для всех представителей бывшего и нынешнего руководства Нагорного Карабаха, требуя для этого также обязать Азербайджан немедленно освободить их.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Офиса представителя по международным правовым вопросам, на основании ряда видеороликов, распространенных в социальных сетях, Армения попросила Суд обязать Азербайджан информировать о военнопленных и гражданских лицах, находящихся под его контролем, и предоставить полные данные.
Ранее по поданному в Европейский суд иску Азербайджан представил Суду информацию о Рубене Варданяне, которая была передана близким родственникам последнего.
Как только информация о физических лицах поступает из Европейского суда по правам человека, она передается родственникам последних.