ՀԱԷԿ-ը փակելու հիմքեր չկան. Խաչատուր Խաչիկյանը հակադարձում է Թուրքիայի նախաձեռնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը փակելու հիմքեր չկան, սեյսմիկ անվտանգության առումով էլ այն բավարարում է պահանջներին։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատար Խաչատուր Խաչիկյանը:
Խաչիկյանը նախ վստահեցրեց, որ ներկա պահին անվտանգության մակարդակը բավարար է, որպեսզի ՀԱԷԿ-ն անվտանգ աշխատի: Աշխատանքներ են տարվում անվտանգության մակարդակն էլ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ:
«Առաջին դեպքը չէ, որ Թուրքիան փորձում է շահարկել ՀԱԷԿ-ի շահագործումը շարունակելու փաստը, պարբերաբար բարձրաձայնում է, դա իր իրավունքն է, սակայն ատոմակայան փակելու կամ չփակելու խնդիրը դուրս է իր դաշտից, դա տվյալ ատոմակայանը շահագործող պետության իրավասության ներքո է գտնվում, որը փաստել է նաև թուրքական մեջլիսի դիմումերի հանձնաժողովի կողմից»,-ասաց Խաչիկյանը:
Հայաստանը և Թուրքիան հանդիսանում են Միջուկային անվտանգության կոնվենցիան վավերացրած երկրներ։ Համաձայն այդ կոնվենցիայի պահանջներին անդամ երկրները, ներառյալ Հայաստանը, հաշվետվություններ են ներկայացնում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալություն (ՄԱԳԱՏԷ)՝ երկրում միջուկային անվտանգության վիճակի վերաբերյալ, որը փորձագիտական գնահատման է ենթարկվում մյուս անդամ երկրների կողմից՝ հարցադրումներ, խնդիրներ ներկայացնելով հաշվետվությունը մշակած երկրին: Խաչիկյանը վստաեցնում է, որ առ այսօր ներկայացված հարցադրումներին և խնդիրներին Հայաստանի կողմից տրվել են սպառիչ պատասխաններ։
«Փորձագիտական դիտարկման արդյունքները ամփոփվում են հաշվետվության մեջ, որտեղ նշվում է թե պետությունն ինչ միջոցառումներ պետք է իրականացնի, որի իրականացման կարգավիճակը ներկայացվում է հաջորդ հաշվետու ժամանակահատվածում: Չկա նշված մի այնպիսի միջոցառում, որը մեր պետության ուժերից վեր լինի, կամ հրաժարվենք դրա իրականացումից: Միջոցառումները, որոնք հնարավոր է լինում իրականացնել կարճ ժամանակում, իրականացվում են հաջորդ հաշվետու ժամանակահատվածի ընթացքում, որոնք երկարաժամկետ են, մշակվում է իրականացման ճանապարհային քարտեզ և աշխատում ենք դրանց իրականացման ուղղությամբ»,-վստահեցրեց կոմիտեի նախագահի պաշտոնակատարը:
Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության և ՀՀ միջև տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի շրջանակում Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կողմից ցուցաբերվում է մասնագիտական և տեխնիկական աջակցություն՝ ուղղված ենթակառուցվածքների զարգացմանը և միջուկային անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
ՀԱԷԿ-ի շահագործման նախագծային ժամկետի երկարացման շրջանակում իրականացվել են անվտանգության բարձրացմանն ուղղված բազմաթիվ աշխատանքներ՝ համակարգերի մոդիֆիկացիաներ և արդիականացումներ: Շահագործման ժամկետի երկարացման շրջանակում ստացած անվտանգության հիմնավորման դիտարկման գործընթացում ներգրավված են եղել ոչ միայն Միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեի մասնագետները, այլ նաև միջազգային փորձագետները։ Որոշումները կայացնելիս հաշվի են առնվում նաև միջազգային փորձագետների տրամադրված կարծիքները:
«Վթարային պատրաստվածության շրջանակում ատոմակայան շահագործող ցանկացած երկրում իրականացվում են որոշակի միջոցառումներ՝ վթարային պլանի մշակում, հակավթարային վարժանքների իրականացում, ազդակիր համայնքների բնակիչներին անհրաժեշտ յոդի դեղահաբերի պահեստավորում: Դա պարտադիր պահանջ է: Հայաստանը նույնպես պարբերաբար իրականացնում է վարժանքներ և ՀՀ-ում առկա է յոդի դեղահաբերի պահուստ, որը անհրաժեշտության դեպքում պետք է տրվի ատոմակայանի հարակից բնակավայրերի բնակչությանը»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով սեյսմիկ անվտանգության հարցին՝ Խաչիկյանն ընդգծեց, որ հայկական ատոմակայանը, նախագծված լինելով Խորհրդային միության նորմատիվ պահանջներին համապատասխան, բավականին մեծ պահուստային գործակիցներ ունի:
«Չնայած այն նախատեսված է եղել ավելի ցածր սեյսմիկ ցնցումների համար, սակայն 1995թ-ի վերագործարկումից սկսած՝ պարբերաբար իրականացվել է սեյսմիկ անվտանգության վերագնահատում: Արդյունքում մեր ատոմակայանը բավարարում է ներկա պահանջներին: Վերագնահատման արդյունքում ցույց է տրվել, որ ատոմակայանի անվտանգության համար կարևոր համակարգերը կարող են դիմանալ մինչև 0.35 g (ազատ անկման արագացում) հողի ցնցումներին: Մենք պահանջ ենք դրել, որ իրականացվի այդ անվտանգության համակարգերի վերագնահատում և վերազինում, որը արդյունքում կհիմնավորվի, որ համակարգերը կդիմանան 0.42 g ցնցումներին։ Վերագնահատման խնդիրը ի հայտ է եկել նաև Ֆուկուսիմայի ատոմային էլեկտրակայանի վթարից հետո իրականացված «Ստրես-տեստի» իքնագնահատման արդյունքում»,-ասաց Խաչիկյանը:

Нет оснований для закрытия ААЭС: мнение специалиста по ядерной безопасности, высказанное в ответ на требование Турции
Нет никаких оснований для закрытия ААЭС, и с точки зрения сейсмической безопасности она соответствует всем требованиям. В этом в разговоре с «Арменпресс» заверил исполняющий обязанности председателя Комитета по регулированию ядерной безопасности Армении Хачатур Хачикян.
Хачикян заверил, что уровень безопасности на данный момент вполне достаточен для безопасной работы АЭС. Ведутся работы и по дальнейшему повышению уровня безопасности.
«Турция уже не впервые пытается манипулировать фактом продолжения эксплуатации АЭС, она регулярно говорит об этом, это ее право, но вопрос закрытия или не закрытия АЭС выходит за рамки ее правомочности», - сказал он. АЭС находится под юрисдикцией государства, эксплуатирующего ее, что признала даже комиссия по приему заявок меджлиса Турции», - подчеркнул Хачикян.
Армения и Турция - страны, ратифицировавшие Конвенцию о ядерной безопасности. Согласно требованиям этой конвенции, государства-члены, в том числе и Армения, представляют в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) отчеты о состоянии ядерной безопасности в стране, которые подвергаются экспертной оценке других государств-членов, выявляются проблемы, задаются вопросы. Хачатур Хачикян заверил, что Армения до сих пор давала исчерпывающие ответы на все представленные вопросы и проблемы.
«Результаты экспертного наблюдения обобщаются в отчете, где указано, какие меры должно реализовать государство, и их реализация представляется в следующий отчетный период. Нет такой меры, которая была бы не под силу нашему государству, или мы отказались бы ее реализовывать. Меры, которые возможно осуществить в короткие сроки, осуществляются в течение следующего отчетного периода. Для долгосрочных мер разрабатывается дорожная карта, и мы работаем над их реализацией», - представил и. о. председателя комитета.
В рамках программ технического сотрудничества между Международным агентством по атомной энергии и Республикой Армения МАГАТЭ оказывает профессиональную и техническую поддержку, направленную на развитие инфраструктуры и повышение уровня ядерной безопасности.
Для продления проектного срока эксплуатации ААЭС проведено множество работ, направленных на повышение безопасности: системные модификации и модернизация. К процессу рассмотрения обоснования безопасности, полученного в рамках продления срока эксплуатации, были привлечены не только специалисты Комитета по регулированию ядерной безопасности, но и международные эксперты. При принятии решений учитываются и мнения международных экспертов.
«В рамках аварийной готовности в любой стране, эксплуатирующей атомную электростанцию, проводятся определенные мероприятия: разработка плана действий в чрезвычайных ситуациях, проведение противоаварийных учений, запасы йодных таблеток, необходимых жителям населенных пунктов, пострадавших при аварии. Это обязательное требование. В Армении регулярно проводятся подобные учения, имеется запас йодных таблеток, которые в случае необходимости следует раздать жителям населенных пунктов вблизи АЭС», - сказал он.
Касаясь вопроса сейсмической безопасности, Хачикян подчеркнул, что Армянская АЭС, спроектированная в соответствии с нормативными требованиями Советского Союза, имеет достаточно большие запасы прочности.
«Хотя она была разработана для более низких сейсмических колебаний, с момента перезапуска в 1995 году станция регулярно подвергалась переоценке сейсмической безопасности. В результате наша АЭС соответствует всем современным требованиям. Повторная оценка показала, что критически важные для безопасности системы АЭС выдерживают колебания силой до 0,35 g (ускорение свободного падения). Мы попросили провести повторную оценку и модернизацию этих систем безопасности, чтобы гарантировать, что они смогут выдержать колебания силой 0,42 g. Задача переоценки возникла после стресс-теста, проведенного после аварии на АЭС «Фукусима», - отметил Хачикян.
Ранее стало известно, что Турция обратилась в Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ) с требованием остановить эксплуатацию Армянской АЭС.