Հայ-ամերիկյան զորավարժությունները կապված չեն որևէ այլ իրադարձության հետ․ ԱՄՆ պետքարտուղարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն պարբերաբար վարժանքներ է անցկացնում իր գործընկերների հետ, և Հայաստանը, լինելով ԱՄՆ-ի երկարամյա գործընկերը, մասնակցում է ԱՄՆ-ի զինված ուժերի հետ սովորական զորավարժությունների, որոնք այլ իրադարձություններով պայմանավորված չեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այսպես է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը պատասխանել հարցին՝ արդյոք հայ-ամերիկյան զորավարժությունները նպատակ ունեն ինչ-որ կերպ կանխել Ադրբեջանի հնարավոր հարձակումը։
«Մենք կանոնավոր կերպով վարժանքներ ենք անցկացնում և գործում ենք մեր գործընկերների հետ միասին՝ պատրաստականությունը պահպանելու համար, և շարունակաբար կատարելագործում ենք մեր զինված ուժերի փոխգործունակությունը: Հայաստանը Միացյալ Նահանգների երկարամյա գործընկերն է և 2003 թվականից ի վեր կայուն հարաբերություններ ունի Կանզասի ազգային գվարդիայի հետ՝ որպես Պաշտպանության նախարարության պետական գործընկերության ծրագրի մի մաս: Այնպես որ, ո՛չ, սա սովորական վարժանք է, որը ոչ մի կերպ կապված չէ որևէ այլ իրադարձության հետ», - ասել է Պետքարտուղարության խոսնակը:
Միլլերին նաև խնդրել են անդրադառնալ հայ-ամերիկյան զորավարժությունների առնչությամբ Ռուսաստանի հնչեցրած մտահոգություններին։
«Կարծում եմ՝ հաշվի առնելով այն, որ Ռուսաստանը վերջին տարիներին ներխուժել է իր երկու հարևան երկրներ, այն պետք է զերծ մնա տարածաշրջանի երկրներին իրենց անվտանգությունը կազմակերպելու վերաբերյալ դասախոսություններ տալուց», - եզրափակել է Միլլերը։
Հայաստանում սեպտեմբերի 11-ին մեկնարկել է «Արծիվ գործընկեր-2023» հայ-ամերիկյան զորավարժությունը։ Ռուսական կողմը հայ-ամերիկյան զորավարժությունների առնչությամբ դժգոհություն էր հայտնել ու նշել, որ կվերլուծեն ԱՄՆ-ի հետ զորավարժություն անցկացնելու Հայաստանի որոշումը։ Զորավարժությունների հետ կապված ՌԴ ԱԳՆ էր հրավիրվել նաև ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանը, որի ժամանակ ռուսական կողմը բողոքի նոտա էր հղել։

U.S. describes joint military drills with Armenia as ‘routine exercise that is in no way tied to any other events’
YEREVAN, SEPTEMBER 12, ARMENPRESS. The United States has described its joint military exercise with Armenia as ‘a routine exercise that is in no way tied to any other events.’
“No, not at all. We routinely train and operate alongside our partners to maintain readiness, and we continually – continuously improve on the interoperability between our armed forces,” U.S. State Department spokesperson Matthew Miller said at a press briefing when asked whether the exercise is designed forestall a potential Azerbaijani attack. “Armenia is a longstanding partner to the United States and has an enduring relationship since 2003 with the Kansas National Guard as part of the Department of Defense’s State Partnership Program. So no, this is a routine exercise that is in no way tied to any other events,” Miller added.
Miller also addressed Russia’s concerns over the exercises.
“I think that given Russia has invaded two of its neighbors in recent years, it should refrain from lecturing countries in the region about security arrangements,” he said.