ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ կրակ չեն բացել. ՊՆ-ն հերքում է Բաքվի մեղադրանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրությունն այն մասին, թե սեպտեմբերի 8-ին` ժամը 13։35-ից 13։45-ն ընկած ժամանակահատվածում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումներն իբր կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրությոն է տարածել ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը:

In ongoing disinformation campaign, Azerbaijan again falsely accuses Armenia of border shooting
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. The Azerbaijani Defense Ministry has again falsely accused the Armenian military of opening gunfire across the border, the Ministry of Defense of Armenia warned Friday.
It said that Azerbaijan continues its disinformation campaign.
“The statement of the Ministry of Defense of Azerbaijan as if on September 8, between 13:35 and 13:45, the units of the Armenian Armed Forces opened fire against the Azerbaijani combat positions in the southwestern part of the border, does not correspond to reality,” the Armenian defense ministry said in a statement.