Նիդերլանդների հայ համայնքը բողոքի ակցիա է անցկացրել՝ կոչ անելով վերջ դնել Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Նիդերլանդների մայրաքաղաք Ամստերդամում սեպտեմբերի 2-ին հայ համայնքը բողոքի ակցիա է անցկացրել՝ բարձրաձայնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման և 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով այնտեղ առաջացած լուրջ հումանիտար ճգնաժամի մասին:
07777777.jpg (146 KB)
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, բողոքի ցույցին մասնակցել են նաև Նիդերլանդների մի խումբ քաղաքական գործիչներ, գիտնականներ, ուսանողներ և տարբեր հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, որոնք իրենց ելույթներում պահանջել են իրավասու միջազգային կառույցներից անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ կանգնեցնելու Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռեժիմի կողմից իրականացվող ցեղասպանական գործողությունները։
«Ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր Ամստերդամում մասնակցել Լաչինի միջանցքը ապաշրջափակելու պահանջով բողոքի ակցիային։ Իմ խոսքում ընդգծել եմ, որ այն, ինչ տեղի է ունենում հիմա, ցեղասպանություն է, որը սկսվել է դեռ տարիներ առաջ՝ հայկական խաչքարերի, արձանագրությունների, եկեղեցիների և այլնի ավերմամբ ու Ադրբեջանի կառավարության կողմից ատելության հրահրմամբ»,- ցույցից հետո X- ի (նախկինում «Թվիթեր») իր միկրոբլոգում գրել է հոլանդացի լրագրող Սոնյա Դահլմանսը։
Ցույցի մասնակիցները պարզել էին նաև «Բացեք Լաչինի միջանցքը», «Կանգեցրեք ցեղասպանությունը Արցախում», «Պատժամիջոց սահմանեք Ադրբեջանի դեմ», «Հարգեք Քրեական միջազգային դատարանի վճիռը» պաստառները։

Армянская община Нидерландов провела акцию протеста, требуя прекратить блокаду Арцаха со стороны Азербайджана
ЕРЕВАН, 4 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. 2 сентября армянская община провела акцию протеста в столице Нидерландов Амстердаме, подняв вопрос серьезного гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Азербайджаном Арцаха и блокированием Лачинского коридора с 12 декабря 2022 года.
07777777.jpg (146 KB)
Как сообщает «Арменпресс», в акции протеста также приняла участие группа голландских политиков, учёных, студентов и представителей различных неправительственных организаций, которые в своих выступлениях потребовали от компетентных международных структур предпринять немедленные шаги для прекращения геноцидальных актов, совершаемых действиями режима президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Для меня большая честь принять участие в акции протеста с требованием разблокирования Лачинского коридора сегодня в Амстердаме. В своем выступлении я подчеркнул, что происходящее сейчас – это геноцид, начавшийся много лет назад с уничтожения армянских хачкаров, надписей, церквей и т.д., а также с разжигания ненависти со стороны правительства Азербайджана. Написала голландская журналистка Соня Дальманс в своем микроблоге в "Twitter".
Участники демонстрации также развернули плакаты «Откройте Лачинский коридор», «Остановите геноцид в Арцахе», «Введите санкции против Азербайджана», «Уважайте приговор Международного уголовного суда».