Միջազգային առաջնորդները պետք է քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ՝Արցախում հետագա մահերը կանխելու համար. Լեմկինի ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը վշտացած է Կ.Հովհաննիսյանի մահվան լուրից, ով 2023 թվականի օգոստոսի 15-ին սովից մահացել էր անմիջապես Արցախի ադրբեջանական շրջափակման հետևանքով, ինչի մասին վկայում են դատաբժշկական փորձաքննությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Արցախի շրջափակման հետևանքով, որը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, աճել են թերսնուցման, վիժումների և բժշկական բարդությունների դեպքերը, որոնք կապված են ոչ պատշաճ սնուցման և բժշկական օգնություն ստանալու հետ։
«Այժմ շրջափակումը սկսել է հանգեցնել սովից Արցախի հայ քաղաքացիների ուղղակի մահվան։ Այս շրջափակումը ցեղասպան է իր նպատակներով, այն է՝ ոչնչացնել Արցախի հայ բնակչությանը կամ զանգվածային տեղահանման, կամ զանգվածային սովի միջոցով: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքը բազմիցս հայտարարել է այդ մասին, այդ թվում ՝ 2023 թվականի մայիսի 29-ի իր հայտարարության մեջ, երբ սպառնացել է. «Երրորդ անգամ հրավեր չի լինելու` կամ իրենք խոնարհաբար կգան մեզ մոտ, կամ իրադարձությունները կզարգանան այլ ուղղությամբ։ Մենք ունենք բոլոր հնարավորություններն այս տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու համար։ Հետևաբար, «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» անվանող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր «նախարարները», «պատգամավորները» և մյուսներն արդեն պետք է լքեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այդ դեպքում կարելի է խոսել որևէ համաներման մասին»։
Լեմկինի ինստիտուտը ցանկանում է պարզաբանել, որ այնպիսի առաջնորդներ, ինչպիսիք են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և մյուս բոլոր առաջնորդները, որոնք ստեղծել են այս անպատժելիությունը, որով այժմ գործում է նախագահ Ալիևը, ուղղակի պատասխանատվություն են կրում այդ մարդու մահվան, ինչպես նաև ցանկացած այլ անձի համար, ով կարող է զոհվել այդ շրջափակման հետևանքով: Նրանք կարող են նաև ներգրավված լինել ցեղասպանության հանցագործության մեջ»,- նշված է Լեմկինի անվան ինստիտուտի հաղորդագրության մեջ։
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը ցանկանում է ևս մեկ անգամ պարզաբանել, որ ցանկացած անձ և/կամ պետություն, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շրջափակել Արցախը՝ լինի դա ուղղակիորեն օտարերկրյա օգնության միջոցով, թե անուղղակիորեն, հրաժարվելով օգտագործել իրենց տրամադրության տակ եղած բոլոր դիվանագիտական գործիքները, հանդիսանում է այդ ցեղասպանության մասնակից Արցախի Հանրապետության 120 հազար քաղաքացիների և կարող է պատասխանատվության ենթարկվել դատարանում հանցակցության համար:
«Խստորեն անհրաժեշտ է, որ միջազգային առաջնորդները անհապաղ գործողություններ ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ ՝ Արցախի Հանրապետությունում հետագա մահերը կանխելու համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Мировые лидеры должны принять меры против Азербайджана и предотвратить новые смерти в Арцахе. Институт Лемкина
Лемкинский институт предотвращения геноцида опечален известием о гибели К. Ованнисяна, который умер от голода 15 августа 2023 года непосредственно в результате азербайджанской блокады Арцаха, о чем свидетельствуют судебно-медицинские экспертизы.
Как передает Арменпресс, в заявлении, распространенном Лемкинским институтом предотвращения геноцида, говорится, что в результате блокады Арцаха, продолжающейся с 12 декабря 2022 года, случаи недоедания, выкидышей и медицинских осложнений, связанных с ненадлежащим питанием и доступом к медицинскому обслуживанию возросли.
«Сейчас блокада стала приводить к прямой гибели армянских граждан Арцаха от голода. Эта блокада носит геноцидный характер по своим целям, а именно —уничтожить армянское население Арцаха путем массового переселения или массового голода. Об этом неоднократно заявлял и сам президент Азербайджана Ильхам Алиев, в том числе в своем заявлении от 29 мая 2023 года, когда угрожал: "В третий раз приглашения не будет - либо придут к нам смиренно, либо события будут развиваться в другом направлении. У нас есть все возможности для проведения любых операций в этом регионе.Поэтому «парламент» должен быть распущен, элемент, именующий себя «президентом», должен сдаться, все «министры», «депутаты» и прочие уже должны покинуть свои посты. Только тогда можно будет говорить о какой-либо амнистии».
Институт Лемкина хотел бы уточнить, что такие лидеры, как президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, президент России Владимир Путин, председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен, председатель Европейского совета Шарль Мишель, президент Франции Эммануэль Макрон, канцлер Германии Олаф Шольц, президент США Джо Байден, госсекретарь США Энтони Блинкен и все другие лидеры, которые создали эту безнаказанность, с которой сейчас действует президент Алиев, несут прямую ответственность за смерть этого человека, а также всех, кто может погибнуть в результате этой блокады. Они также могут быть причастны к преступлению геноцида», — говорится в заявлении Института Лемкина.
Институт предотвращения геноцида им. Лемкина хотел бы еще раз разъяснить, что любое лицо и/или государство, которые позволяют Азербайджану блокировать Арцах, будь то прямо через иностранную помощь или косвенно, отказываясь использовать все имеющиеся в их распоряжении дипломатические инструменты, являются участниками этого геноцида 120 тысяч граждан Республики Арцах и могут быть привлечены к судебной ответственности за соучастие.
«Крайне важно, чтобы международные лидеры предприняли немедленные действия против Азербайджана, чтобы предотвратить дальнейшие смерти в Республике Арцах», — говорится в заявлении.