Միջազգային առաջնորդները պետք է քայլեր ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ՝Արցախում հետագա մահերը կանխելու համար. Լեմկինի ինստիտուտ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը վշտացած է Կ.Հովհաննիսյանի մահվան լուրից, ով 2023 թվականի օգոստոսի 15-ին սովից մահացել էր անմիջապես Արցախի ադրբեջանական շրջափակման հետևանքով, ինչի մասին վկայում են դատաբժշկական փորձաքննությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է, որ Արցախի շրջափակման հետևանքով, որը շարունակվում է 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից, աճել են թերսնուցման, վիժումների և բժշկական բարդությունների դեպքերը, որոնք կապված են ոչ պատշաճ սնուցման և բժշկական օգնություն ստանալու հետ։
«Այժմ շրջափակումը սկսել է հանգեցնել սովից Արցախի հայ քաղաքացիների ուղղակի մահվան։ Այս շրջափակումը ցեղասպան է իր նպատակներով, այն է՝ ոչնչացնել Արցախի հայ բնակչությանը կամ զանգվածային տեղահանման, կամ զանգվածային սովի միջոցով: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ինքը բազմիցս հայտարարել է այդ մասին, այդ թվում ՝ 2023 թվականի մայիսի 29-ի իր հայտարարության մեջ, երբ սպառնացել է. «Երրորդ անգամ հրավեր չի լինելու` կամ իրենք խոնարհաբար կգան մեզ մոտ, կամ իրադարձությունները կզարգանան այլ ուղղությամբ։ Մենք ունենք բոլոր հնարավորություններն այս տարածաշրջանում ցանկացած գործողություն իրականացնելու համար։ Հետևաբար, «խորհրդարանը» պետք է լուծարվի, իրեն «նախագահ» անվանող տարրը պետք է հանձնվի, բոլոր «նախարարները», «պատգամավորները» և մյուսներն արդեն պետք է լքեն իրենց պաշտոնները։ Միայն այդ դեպքում կարելի է խոսել որևէ համաներման մասին»։
Լեմկինի ինստիտուտը ցանկանում է պարզաբանել, որ այնպիսի առաջնորդներ, ինչպիսիք են Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը, ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և մյուս բոլոր առաջնորդները, որոնք ստեղծել են այս անպատժելիությունը, որով այժմ գործում է նախագահ Ալիևը, ուղղակի պատասխանատվություն են կրում այդ մարդու մահվան, ինչպես նաև ցանկացած այլ անձի համար, ով կարող է զոհվել այդ շրջափակման հետևանքով: Նրանք կարող են նաև ներգրավված լինել ցեղասպանության հանցագործության մեջ»,- նշված է Լեմկինի անվան ինստիտուտի հաղորդագրության մեջ։
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը ցանկանում է ևս մեկ անգամ պարզաբանել, որ ցանկացած անձ և/կամ պետություն, որը թույլ է տալիս Ադրբեջանին շրջափակել Արցախը՝ լինի դա ուղղակիորեն օտարերկրյա օգնության միջոցով, թե անուղղակիորեն, հրաժարվելով օգտագործել իրենց տրամադրության տակ եղած բոլոր դիվանագիտական գործիքները, հանդիսանում է այդ ցեղասպանության մասնակից Արցախի Հանրապետության 120 հազար քաղաքացիների և կարող է պատասխանատվության ենթարկվել դատարանում հանցակցության համար:
«Խստորեն անհրաժեշտ է, որ միջազգային առաջնորդները անհապաղ գործողություններ ձեռնարկեն Ադրբեջանի դեմ ՝ Արցախի Հանրապետությունում հետագա մահերը կանխելու համար»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։

Lemkin Institute issues active genocide alert in Nagorno-Karabakh, calls on int'l leaders to take immediate action
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. The Lemkin Institute for Genocide Prevention has issued an Active Genocide Alert in Nagorno-Karabakh and called on international leaders to take immediate action against Azerbaijan to prevent further deaths after a man died of starvation resulting from the blockade.
"The Lemkin Institute for Genocide Prevention is distressed by the news of the death of K. Hovhannisyan, 40, who died of starvation on August 15, 2023, as a direct result of the Azerbaijani blockade of Artsakh, as evidenced by reports from both the coroner and the medical examiner of the Republic of Artsakh,” the Lemkin Institute for Genocide Prevention said in a statement. “The Artsakh blockade, which has been ongoing since the 12th of December, 2022, is the cause of increasing malnutrition, miscarriages, and medical complications related to people being unable to access proper food and medical care. Now, the blockade has begun to cause the direct death of Armenian citizens of Artsakh through starvation.
“This blockade is genocidal in its intent, which is to eliminate the Armenian population of Artsakh, either through mass displacement or mass starvation. Azerbaijani President Ilham Aliyev has himself said as much on several occasions, including in his statement on May 29th, 2023, when he threatened: “There will be no third invitation. Either they themselves will come to us humbly, or events will develop in a different direction. We have every opportunity to carry out any operation in that region. Therefore, the “parliament” must be dissolved, the element calling itself “president” must surrender, all “ministers,” “deputies,” and others must already leave their posts. Only in this case can we talk about any kind of amnesty.”
“The Lemkin Institute wants to make clear that leaders such as Turkish President Recep Tayyip Erdogan, Russian President Vladimir Putin, European Commission President Ursula von der Leyen, European Council President Charles Michel, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, U.S. President Joe Biden, U.S. Secretary of State Anthony Blinken, and all other leaders who have created the impunity with which President Aliyev now operates, are directly responsible for the death of this man, as well as any others who may die as a result of this blockade. They also may be complicit in the crime of genocide.
“The Lemkin Institute for Genocide Prevention wants to once again make clear that any individual and/or state enabling Azerbaijan in the blockade of Artsakh, whether directly through foreign aid or indirectly by refusing to use all the diplomatic tools at their disposal, is complicit in this genocide of the 120,000 citizens of the Republic of Artsakh, and could be held responsible for complicity in a court of law. It is urgent that international leaders take immediate action against Azerbaijan to prevent further deaths in the Republic of Artsakh,” it added.