Այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները. Էդմոն Մարուքյան
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը կարծում է՝ այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի իրավունքը՝ արժանապատիվ ապրելու հայրենիքում։
Այս մասին նա գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր պաշտոնական միկրոբլոգում:
Մարուքյանը շեշտել է. «ԵԱՀԿ-ն և այլ միջազգային դերակատարներ 30 տարի շարունակ հսկայական ջանքեր են գործադրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար, մինչդեռ 22.07.23-ին, ի լրումն իր նմանատիպ մեկնաբանությունների, Ադրբեջանի նախագահը բառացիորեն խոստովանեց՝ իր «ցմահ առաքելությունը պատերազմում հաղթելն էր»:
Մարուքյանն ընդգծել է՝ մենք բախվում ենք 2020-ի պատերազմի սարսափելի հետևանքներին, որ սանձազերծել էր Ադրբեջանը համաշխարհային կարգի և իրավունքի ցանկացած նորմի և սկզբունքի դեմ, բայց այսօր հնարավորություն կա կանխելու Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջական էթնիկ զտումները, պաշտպանելու 120 հազար հայի իրավունքը՝ արժանապատիվ ապրելու հայրենիքում։

‘Today there is chance to prevent total ethnic cleansing of Nagorno Karabakh,’ Ambassador-at-Large Edmon Marukyan
YEREVAN, AUGUST 4, ARMENPRESS. Ambassador-at-Large Edmon Marukyan has said that there is a chance to prevent the total ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh.
“OSCE and other international actors have put immense efforts for 30 years for peaceful solution to Nagorno Karabakh conflict while on 22.07.23, following his similar comments, Azerbaijani President literally confessed: his “lifetime mission was to win war”. While we face dire consequences of 2020 war, unleashed by Azerbaijan against any norm and principle of world order and law, today there is chance to prevent total ethnic cleansing of Nagorno Karabakh, to protect right of 120k Armenians to live with dignity in homeland. End blockade of Lachin Corridor,” Marukyan posted on social media platform X, formerly known as Twitter.
Azerbaijani President Ilham Aliyev said in an interview with Euronews “to win the war was the mission of my life, of my political life.” Aliyev’s remarks received a strong reaction also by the deputy foreign minister of Armenia. The latter said that Aliyev’s statement clearly demonstrates how impunity gives green-light for new atrocity crimes, and called for international action.