ԵՄ ավիացիոն «սև ցուցակից» դուրս գալու գործընթացում ակտիվ փուլ ենք մտել. նախարարը հայտնեց՝ խնդիրների կեսը լուծել են
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության ավիացիոն «սև ցուցակից» դուրս գալու գործընթացի առումով Հայաստանն ակտիվ փուլ է մտել, խնդիրների առնվազն կեսը լուծվել են:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնեց Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում կազմակերպված քննարկմանը՝ ներկայացնելով «Հայաստանի Հանրապետության 2024 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախնական նախագծով:
Հաջորդ տարի նախատեսվում է ավիացիոն ոլորտին տրամադրել 1.6 մլրդ դրամ:
«Այս ոլորտում բավականին ակտիվ փուլ ենք մտել՝ սև ցուցակից դուրս գալու գործընթացի առումով: Եվ լուծել ենք մեր առջև եղած խնդիրների առնվազն կեսը, զբաղվում ենք մյուս կեսի լուծմամբ. վերապատրաստումներ, տարբեր գործընթացներ, որոնց համար նաև գումարներ են նախատեսված »,-ասաց Սանոսյանը:
Նախարարի գնահատմամբ՝ հիմա ոլորտը բավական արագ զարգացման տեմպ ունի:
Հայկական ավիացիան Եվրամիության «սև ցուցակում» էր հայտնվել 2020 թվականի հունիսից: Արգելվել էր բոլոր հայկական ավիափոխադրողների մուտքը ԵՄ օդային տարածք:

Армения активно работает для выхода из авиационного «черного списка» ЕС
Для выхода из авиационного «черного списка» Евросоюза Армения решила, по меньшей мере, половину проблем.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян при обсуждении предварительного проекта Закона «О государственном бюджете РА на 2024 год» в постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
В следующем году авиационному сектору планируется выделить 1,6 млрд драмов.
«Мы вступили в достаточно активную фазу в плане процесса выхода из «черного списка». Мы решили, по меньшей мере, половину проблем, стоящих перед нами. Теперь мы заняты решением другой половины. Средства предназначены для тренингов и разных других процессов», - сказал Саносян.
По оценке министра, сейчас отрасль имеет достаточно высокие темпы развития.
Армянская авиация находится в «черном списке» Евросоюза с июня 2020 года. Всем армянским авиаперевозчикам запрещено заходить в воздушное пространство ЕС.