Ալիևը վստահեցրել է, որ Բաքուն երբեք չի լինելու միջանցք ստեղծելու և ՀՀ ու ԻԻՀ միջև  միջանցքների փակման ջատագով. Իրանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանի արտաքին գործերի նախարարը հայ գործընկերոջ հետ հանդիպմանը մանրամասներ է ներկայացրել հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի հետ ունեցած իր զրույցից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը նշել է, որ զրուցել են տարածաշրջանի գոյություն ունեցող միջանցքների, տարանցիկ հնարավորությունների և հաղորդակցությունների խոչընդոտների վերացման անհրաժեշտության և երկու երկրների միջև պատմական ու ավանդական՝ միջանցքների համար խոչընդոտ չստեղծելու մասին:
Նա ասել է, որ Թեհրանը և Երևանը տարանցիկ երթուղիների կարևորության հետ կապված հատուկ ընդգծվածություն ունեն:
«Ես այսօրվա քննարկումների ընթացքում իմ գործընկերոջը ներկայացրել եմ Ադրբեջանի նախագահի հետ հանդիպման ընթացքում Ալիևից լսածն այն մասին, որ Զանգեզուրի միջանցքը նա արծարծում է որպես խոչընդոտների վերացմանն ուղղված քայլ: Ալիևը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանը չի եղել և երբեք չի լինելու միջանցք ստեղծելու և Հայաստանի և Իրանի միջև պատմական միջանցքների փակման ջատագով: Մենք էլ ադրբեջանցի պաշտոնատար անձանց բացատրել ենք, որ նույնիսկ ճգնաժամային պայամններում չենք փակելու Ադրբեջանից Նախիջևան հաղորդակցության ուղին և այդ առումով երկու երկրների միջև կա պայմանավորվածություն»,- ասել է նա:

Aliyev assured that Baku will never be supporter of creating corridor and closing the corridors between Armenia and Iran
YEREVAN, JULY 24, ARMENPRESS. Azerbaijan has not been and will never be a supporter of creating a corridor and closing the historical corridors between Armenia and Iran, ARMENPRESS reports, Iran's Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian said after the meeting with the Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan.
He noted that they talked about the need to remove barriers to the existing corridors, transit capacities and communications in the region and not to create obstacles for the historical and traditional corridors between the two countries.
He said that Tehran and Yerevan have a special emphasis on the importance of transit routes.
“During today's discussions, I presented to my colleague what I heard from Aliyev during our meeting, that he is raising the Zangezur Corridor as a step towards the elimination of obstacles. Aliyev assured that Azerbaijan has not been and will never be a supporter of creating a corridor and closing the historical corridors between Armenia and Iran. We also explained to the Azerbaijani officials that even in crisis conditions we will not close the communication route from Azerbaijan to Nakhichevan, and in that regard there is an agreement between the two countries," Hossein Amir Abdollahian said.