Ադրբեջանի կողմից առևանգված հայ զինծառայողներին ազատազրկման դատապարտելը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է․ ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքից գերեվարված երկու հայ զինծառայողների դատապարտման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը․
«Ադրբեջանի ծանր հանցագործությունների դատարանն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքից գերեվարված երկու հայ զինծառայողներին մեղավոր է ճանաչել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներ ենթադրաբար խախտելու համար և դատապարտել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման:
Համաձայն ծնողներից և հարազատներից ստացված տեղեկատվության՝ Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ Կարեն Աշոտի Ղազարյանը (ժամկետային զինծառայող) և Հարություն Յուրիկի Հովակիմյանը (պայմանագրային զինծառայող) 2023 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից գերեվարվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից (խմբ․ հայ զինծառայողներին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից առևանգելու վերաբերյալ հայտնել է նաև Հայաստանի քննչական կոմիտեն)։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ երկու հայ զինծառայողները սնունդ և ջուր են տանելիս եղել ՀՀ Զինված ուժերի մարտական դիրքեր, և Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից գերեվարվել են Հայաստանի Հանրապետության Ճակատեն և Շիկահող գյուղերի միջդիրքային ճանապարհից։
Այս առնչությամբ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդգծում է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից գրանցված տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները` Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից հայ զինծառայողներին գերեվարելը, այնուհետև կեղծ մեղադրանքներ առաջադրելը և անարդար դատաքննության ենթարկելը՝ միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ են։
Այս գործողությունները հակասում են Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրին և միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում՝ Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի պահանջներին:
Զինծառայողները գերեվարվել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից չընդհատվող զինված հակամարտության ընթացքում։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքը գործում է այսպիսի իրավիճակներում՝ անկախ ընդհարման պատճառներից կամ ինտենսիվության մակարդակից։
Ավելին, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քարոզվող հայատյացության քաղաքականությունը ևս մեկ ապացույց է քրեական դատավարության անօրինականության վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, որ այս պայմաններում վտանգված են հայ ռազմագերիների հիմնարար իրավունքները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիները գտնվում են խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող և անմարդկային վերաբերմունքի մշտական վտանգի ներքո, ինչի մասին են վկայում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրած տեղեկությունները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ուսումնասիրում և ամփոփում է վերոնշյալ տեղեկատվությունը և ներկայացնելու է միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին, ինչպես նաև պետական իրավասու մարմիններին»։

The criminal prosecution of kidnapped Armenian servicemen by Azerbaijan is a gross violation of international law. HRD
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS.Armenian human rights defender Anahit Manasyan issued a statement regarding the condemnation of two Armenian servicemen captured from the sovereign territory of the Republic of Armenia by the armed forces of Azerbaijan. "Armenpress" presents the statement of the human rights defender of RA.
"The court on grave crimes in Azerbaijan has convicted two Armenian servicemen who were ambushed and captured by the Azerbaijani armed forces in the sovereign territory of Armenia. They have been found guilty of allegedly violating various articles of the Criminal Code of Azerbaijan and have been sentenced to 11 years and 6 months of imprisonment.
According to the information received from the parents and relatives of the two servicemen of the Armenian Armed Forces, Mr. Karen Ashot Ghazaryan (conscript) and Harutyun Yurik Hovakimyan (contract serviceman) were captured by the Azerbaijani armed forces on May 26, 2023, in the sovereign territory of the Republic of Armenia.
According to the information registered by the Human Rights Defender's Office, they were transferring nutrition and water supplies to the combat positions of the Armenian Armed Forces and were captured by the Azerbaijani side in the middle of the combat positions located between the Chakaten and Shikahogh villages of the Republic of Armenia.
The Human Rights Defender, Ms. Anahit Manasyan, emphasizes that the information registered by the Human Rights Defender's Office shows that the actions of the Azerbaijani authorities in capturing Armenian servicemen from the sovereign territory of the Republic of Armenia, then charging them with false charges and subjecting to an unfair trial constitute a gross violation of international law, international human rights law, and international humanitarian law. These actions are contrary to the Charter of the United Nations, the International Covenant on Civil and Political Rights, and the requirements of international humanitarian law, including the Third Geneva Convention.
The Human Rights Defender specifically highlights that Armenian servicemen illegally kept in Azerbaijan should have the status of Prisoners of War, and their detention, criminal prosecution, and proceedings are gross violations of international humanitarian law.
These servicemen were taken captive in the sovereign territory of the Republic of Armenia during an incessant armed conflict. International humanitarian law is warranted in such situations, regardless of the reasons or intensity of the confrontation.
Moreover, the policy of Armenophobia propagated by the Azerbaijani authorities further confirms the unlawfulness of the criminal proceedings. It is evident that the fundamental rights of the Armenian prisoners of war are endangered in these circumstances.
The Human Rights Defender highlights that the Armenian captives still held in Azerbaijan are exposed to a constant risk of torture, degrading and inhuman treatment, as evidenced by the information registered by the Human Rights Defender's Office.
The Office of the Human Rights Defender is currently summarizing and studying the above-mentioned information and will present it to relevant international organizations, other stakeholders, and competent state bodies".