Ադրբեջանի կողմից առևանգված հայ զինծառայողներին ազատազրկման դատապարտելը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է․ ՀՀ ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքից գերեվարված երկու հայ զինծառայողների դատապարտման վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը․
«Ադրբեջանի ծանր հանցագործությունների դատարանն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքից գերեվարված երկու հայ զինծառայողներին մեղավոր է ճանաչել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներ ենթադրաբար խախտելու համար և դատապարտել 11 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման:
Համաձայն ծնողներից և հարազատներից ստացված տեղեկատվության՝ Հայաստանի զինված ուժերի զինծառայողներ Կարեն Աշոտի Ղազարյանը (ժամկետային զինծառայող) և Հարություն Յուրիկի Հովակիմյանը (պայմանագրային զինծառայող) 2023 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից գերեվարվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից (խմբ․ հայ զինծառայողներին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից առևանգելու վերաբերյալ հայտնել է նաև Հայաստանի քննչական կոմիտեն)։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ երկու հայ զինծառայողները սնունդ և ջուր են տանելիս եղել ՀՀ Զինված ուժերի մարտական դիրքեր, և Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողների կողմից գերեվարվել են Հայաստանի Հանրապետության Ճակատեն և Շիկահող գյուղերի միջդիրքային ճանապարհից։
Այս առնչությամբ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանն ընդգծում է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից գրանցված տեղեկատվությունը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները` Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից հայ զինծառայողներին գերեվարելը, այնուհետև կեղծ մեղադրանքներ առաջադրելը և անարդար դատաքննության ենթարկելը՝ միջազգային իրավունքի, մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտումներ են։
Այս գործողությունները հակասում են Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանը, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրին և միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում՝ Ժնևյան երրորդ կոնվենցիայի պահանջներին:
Զինծառայողները գերեվարվել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից չընդհատվող զինված հակամարտության ընթացքում։ Միջազգային մարդասիրական իրավունքը գործում է այսպիսի իրավիճակներում՝ անկախ ընդհարման պատճառներից կամ ինտենսիվության մակարդակից։
Ավելին, Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից քարոզվող հայատյացության քաղաքականությունը ևս մեկ ապացույց է քրեական դատավարության անօրինականության վերաբերյալ։ Ակնհայտ է, որ այս պայմաններում վտանգված են հայ ռազմագերիների հիմնարար իրավունքները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիները գտնվում են խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող և անմարդկային վերաբերմունքի մշտական վտանգի ներքո, ինչի մասին են վկայում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից արձանագրած տեղեկությունները։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ուսումնասիրում և ամփոփում է վերոնշյալ տեղեկատվությունը և ներկայացնելու է միջազգային կազմակերպություններին և այլ դերակատարներին, ինչպես նաև պետական իրավասու մարմիններին»։

Лишение свободы похищенных Азербайджаном военнослужащих—грубое нарушениемеждународного права. ЗПЧ РА
Омбудсмен Армении Анаит Манасян выступила с заявлением в связи с осуждением двух армянских военнослужащих, захваченных с суверенной территории Армении азербайджанскими вооруженными силами.
Арменпресспредставляет заявление Омбудсмена РА.
«Суд по тяжким преступлениям Азербайджана признал двух армянских военнослужащих, захваченных на суверенной территории Республики Армения вооруженными силами Азербайджана, виновными якобы в нарушении различных статей Уголовного кодекса Азербайджана и приговорил их к 11 годам и 6 месяцам лишения свободы.
По информации, полученной от родителей и родственников, военнослужащий ВС Армении Карен Ашотович Казарян (военнослужащий срочной службы) и АрутюнЮрикович Овакимян (контрактныйвоеннослужащий)26 мая 2023 года были захвачены в плен азербайджанскими вооруженными силами на суверенной территории Республики Армения (ред. - Следственный комитет Армении также сообщил о похищении азербайджанскими военнослужащими армянских военнослужащих).
По информации, полученной в штабе Защитника прав человека РА, двое армянских военнослужащих везли еду и воду на боевые позиции ВС РА и были захвачены военнослужащими ВС Азербайджана с межпозиционной дороги сёл Чакатен и Шикахох Республики Армения.
В связи с этим Защитник прав человека РА Анаит Манасян подчеркивает, что информация, зарегистрированная Офисом Защитника прав человека, свидетельствует о том, что действия азербайджанских властей —захват армянских военнослужащих на суверенной территории Республики Армения, затем ложное обвинение и предание их несправедливому суду, являются грубымнарушением международного права, международно принятых прав человека и международного гуманитарного права.
Эти действия противоречат Уставу Организации Объединенных Наций, Международному пакту о гражданских и политических правах и требованиям международного гуманитарного права, в том числе Третьей Женевской конвенции.
Военнослужащие были захвачены на суверенной территории Республики Армения в ходе продолжающегося вооруженного конфликта. Международное гуманитарное право в таких ситуациях применяется независимо от причины или уровня интенсивности конфликта.
Более того, политика армяноненавистничества, насаждаемая властями Азербайджана, является еще одним доказательством незаконности уголовного производства. Очевидно, что в этих условиях основные права армянских военнопленных находятся под угрозой.
Защитник прав человека подчеркивает, что содержащиеся в Азербайджане армянские пленные находятся под постоянной угрозой пыток, унижающего достоинство и бесчеловечного обращения, о чем свидетельствует информация, зафиксированная сотрудниками Защитника прав человека.
Сотрудники Аппарата Омбудсмена Армении изучают и обобщают вышеуказанную информацию и представляют ее международным организациям и другим акторам, а также компетентным государственным органам».