ԱՄՆ-ն մտահոգված է ԼՂ-ում մարդկային կորուստների առնչությամբ․ Վեդանտ Պատել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ն խորապես մտահոգված է Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային կորուստների առնչությամբ, սակայն տեղի ունեցած միջադեպը չի ազդել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպման ժամանակացույցի վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակի առաջին տեղակալ Վեդանտ Պատելը։
«Մենք խորապես անհանգստացած ենք Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային կորուստների պատճառով և մեր ցավակցությունն ենք հայտնում բոլոր զոհվածների ընտանիքներին։ Այս վերջին միջադեպերն ընդգծում են ռազմական գործողություններից զերծ մնալու և տևական ու արժանապատիվ խաղաղություն հաստատելու անհրաժեշտությունը», - ասել է դիվանագետը։
Վեդանտ Պատելը շեշտել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը շարունակում է ներգրավված մնալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջը խաղաղության հաստատման գործընթացում։ Բացի Բլինքենից, բանակցային գործընթացում ներգրավված են նաև Հարավային Կովկասում բանակցությունների հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարության ավագ խորհրդական Լուիս Բոնոն, ինչպես նաև պետքարտուղարության թիմի այլ անդամներ։
«Երեկվա (խմբ․՝ հունիսի 27-ի) հանդիպումները կառուցողական էին», - ասել է նա՝ ընդգծելով, որ բանակցությունները շարունակվել են հունիսի 28-ին և կշարունակվեն նաև հունիսի 29-ին այնպես, ինչպես պլանավորված էր։
Վեդանտ Պատելը հրաժարվել է մեկնաբանել լրագրողի բարձրացրած հարցը՝ արդյոք Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած միջադեպը կարող է խոչընդոտել բանակցությունների ընթացքին և կողմերին ստիպել սառեցնել հակամարտությունը։
Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները հունիսի 28-ին՝ ժամը 01:30-ից, հրետանային միջոցներից կրակ են բացել Մարտունու և Մարտակերտի հայկական դիրքերի ուղղությամբ` կիրառելով նաև ԱԹՍ-ներ։ Հայկական կողմն ունի 4 զոհ:

U.S. 'deeply disturbed' by loss of life in Nagorno Karabakh - State Department spox on unprovoked Azeri attack
YEREVAN,JUNE 29, ARMENPRESS. The United States is ‘deeply disturbed’ by the loss of life in Nagorno Karabakh, U.S. State Department Principal Deputy Spokesperson Vedant Patel has said regarding the June 28 unprovoked Azerbaijani attack on Nagorno Karabakh which killed 4 Nagorno Karabakh troops.
Patel said there’s been no change in the schedule of the Armenia-Azerbaijan ongoing foreign ministerial talks in Washington D.C.
“We are deeply disturbed by the loss of life in Nagorno-Karabakh, and we offer our condolences to the families of all of those who were killed. These latest incidents underscore the need to refrain from hostilities and for a durable and dignified peace. The U.S. is committed to assisting the parties in achieving this goal, and Secretary Blinken is directly engaged in the peace process. Direct dialogue is key to resolving issues and reaching a durable and dignified peace. Yesterday’s meetings with the foreign ministers were constructive, and we continue to build on those discussions today and tomorrow as the peace talks continue. So there’s no change in the schedule,” Patel said, adding that the U.S. will continue to work on this.
The Azerbaijani military bombarded Nagorno Karabakh positions on June 28 with artillery and drone strikes, killing four troops.