Լիահույս ենք, որ Ադրբեջանը ևս կհամաձայնի իր կողմում ԵՄ առաքելություն իրականացնել, բայց լավատեսական ազդակներ չենք ստացել. Միխայել Ռոթ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը հույս ունի, որ Ադրբեջանը ևս համաձայնություն կտա ադրբեջանական կողմում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության համար, սակայն այս առումով լավատեսական ազդակներ չեն ստացվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռոթն այս մասին ասաց Երևանում լրագրողների հետ զրույցում:
«Շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարությանը, որ հրավիրեց ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը՝ իր մշտադիտարկումն իրականացնելու Հայաստանում: Ուրախ ենք փաստելու, որ ԵՄ առաքելությունն առաջիկայում կընդլայնի իր գործունեությունը: Եվ լիահույս ենք, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես համաձայնություն կտա՝ ադրբեջանական կողմում ևս այսպիսի առաքելության գործունեության համար»,-ասաց Ռոթը:
Սակայն, ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմում նման առաքելության հիմնմանը՝ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ ամենևին էլ լավատեսական ազդակներ չեն ստացել Ադրբեջանից, թեև համարում են, որ խաղաղության և կայունության խնդիրը ոչ միայն Հայաստանի խնդիրն է:
«Ադրբեջանը նույնպես պետք է մասնակից դառնա համընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղության կայունացմանը: Սա առաջարկ է, որը ներկայացնում ենք կողմերին ու սպասում նրանց արձագանքին»,-ասաց նա:

We hope Azerbaijan will also agree to implement EU mission on its side, but have not received optimistic signals - Roth
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. The Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the German Bundestag Michael Roth hopes that Azerbaijan will also agree to the activities of the EU civilian mission on the Azerbaijani side, but no optimistic signals have been received in this regard, ARMENPRESS reports, Roth said this in a conversation with journalists in Yerevan.
"We are grateful to the Armenian government for inviting the EU civilian mission to carry out its monitoring in Armenia. We are happy to state that the EU mission will expand its activities in the near future. And we fully hope that the Azerbaijani side will also agree to the activity of such a mission on the Azerbaijani side," said Roth.
However, as for the establishment of such a mission on the Azerbaijani side, Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the German Bundestag said that they did not receive any optimistic signals from Azerbaijan, although they consider that the issue of peace and stability is not only Armenia’s issue.
"Azerbaijan should also become a participant in universal regional security and stabilization of peace. This is a proposal that we present to the parties and are waiting for their response," he said.