Լիահույս ենք, որ Ադրբեջանը ևս կհամաձայնի իր կողմում ԵՄ առաքելություն իրականացնել, բայց լավատեսական ազդակներ չենք ստացել. Միխայել Ռոթ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Միխայել Ռոթը հույս ունի, որ Ադրբեջանը ևս համաձայնություն կտա ադրբեջանական կողմում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեության համար, սակայն այս առումով լավատեսական ազդակներ չեն ստացվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ռոթն այս մասին ասաց Երևանում լրագրողների հետ զրույցում:
«Շնորհակալ ենք Հայաստանի կառավարությանը, որ հրավիրեց ԵՄ քաղաքացիական առաքելությանը՝ իր մշտադիտարկումն իրականացնելու Հայաստանում: Ուրախ ենք փաստելու, որ ԵՄ առաքելությունն առաջիկայում կընդլայնի իր գործունեությունը: Եվ լիահույս ենք, որ ադրբեջանական կողմը նույնպես համաձայնություն կտա՝ ադրբեջանական կողմում ևս այսպիսի առաքելության գործունեության համար»,-ասաց Ռոթը:
Սակայն, ինչ վերաբերում է ադրբեջանական կողմում նման առաքելության հիմնմանը՝ Բունդեսթագի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ ամենևին էլ լավատեսական ազդակներ չեն ստացել Ադրբեջանից, թեև համարում են, որ խաղաղության և կայունության խնդիրը ոչ միայն Հայաստանի խնդիրն է:
«Ադրբեջանը նույնպես պետք է մասնակից դառնա համընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանն ու խաղաղության կայունացմանը: Սա առաջարկ է, որը ներկայացնում ենք կողմերին ու սպասում նրանց արձագանքին»,-ասաց նա:

Надеется, что Баку также согласится на деятельность гражданской миссии ЕС с азербайджанской стороны: депутат Бундестага
Председатель Комиссии по внешним отношениям Бундестага ФРГ Михаэль Ротт надеется, что Азербайджан также согласится на деятельность гражданской миссии ЕС с азербайджанской стороны, однако никаких оптимистичных сигналов на этот счет не поступало. Как сообщает Арменпресс, Ротт сказал об этом в беседе с журналистами в Ереване.
“Мы благодарны правительству Армении за приглашение гражданской миссии ЕС для проведения мониторинга в Армении. Мы рады сообщить, что миссия ЕС расширит свою деятельность в ближайшем будущем. И мы надеемся, что азербайджанская сторона также согласится на деятельность аналогичной миссии с азербайджанской стороны”, - сказал Ротт.
Однако, что касается создания такой миссии с азербайджанской стороны, он отметил, что никаких оптимистичных сигналов от Азербайджана они не получали, хотя считают, что проблема мира и стабильности – это не только задача Армении.
“Азербайджан также должен стать участником всеобщей региональной безопасности и стабилизации мира. Это предложение, которое мы представляем сторонам и ждем их ответа”, - сказал он.