Չկա այնպիսի անկլավ, որը մեզ համար կարող է ճանապարհային անլուծելի խնդիր առաջացնել. ՀՀ վարչապետ
ԽԻՆՉԵՇՏԻ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցնում է, որ չկա այնպիսի անկլավ, որը երկրի համար կարող է ճանապարհային անլուծելի խնդիր առաջացնել:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց հունիսի 1-ին Մոլդովայում հայ համայնի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե 1975 թ-ի քարտեզով Տիգրանաշենը Հայաստանի՞նն է, թե Ադրբեջանինը:
«Քաղաքական մակարդակով՝ մենք ելնում ենք այն կանխավարկածից, որ այնտեղ եղել է «Քյարքի»: Մենք ասում ենք, որ պետք է իրավական հիմքերը նայենք: Քաղաքական առումով, եթե կպարզվի, որ այդ քարտեզով Ադրբեջանինն է՝ մենք ոչ մի խնդիր չունենք»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ դեռ փաստ չէ, որ Ադրբեջանը կուզի՝ Արծվաշենը վերադարձնի և Տիգրանաշենը վերցնի: Սակայն Փաշինյանը ցանկանում է, որ այդ հարցի արժեքը չգերագնահատվի:
«Այնպիսի անկլավ չկա, որը մեզ համար առաջացնի ճանապարհային այնպիսի խնդիր, որն անլուծելի է: Չկա այդպիսի հարց: Եթե ճանապարհն, օրինակ, այսպես չի կարող անցնել՝ այնպես կանցնի: Ոչ մի խնդիր չկա: Իրականում մենք մեր ճանապարհային ցանցն այսօր էլ Հանրապետությունում այնքան ենք զարգացնում, որ այդպիսի անլուծելի խնդիր չկա»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի կարծիքով՝ այդ անկլավների հարցով շատ թեմաներ օգտագործում են Հայաստանի հանրության վրա հոգեբանական ազդեցություն գործելու համար:
«Մենք ասում ենք, որ քաղաքական մակարդակում անկլավներն ընդունում ենք, իրենք էլ ընդունում են Արծվաշենը: Արծվաշենն էլ է անկլավ: Ենթադրենք, Ադրբեջանն ուզում է դա, ուրեմն՝ մենք էլ վերցնում ենք Արծվաշենը»,-նշեց նա:
Վարչապետը հավելեց՝ շատ հարցեր կան. օրինակ, թե քաղաքացիներն այդ ճանապարհը ոնց պետք է անցնեն, բազմաթիվ հարցեր պետք է համաձայնեցվեն: Վարչապետը հորդորեց թույլ չտալ, որ այդ թեման հոգեբանական ազդեցություն գործելու համար գործիք դառնա:
ՀՀ վարչապետը Մոլդովայում հնգակողմ հանդիպումից հետո հայ համայնք հետ հանդիպմանն ասել էր, որ կարծես թե կողմերը դեմ չեն, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա սահմանագծման աշխատանքների համար, որպես հիմք, վերցվեն 1975 թվականի քարտեզները:

YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. There’s no enclave that could create an unsolvable road problem for Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan has said.
“On the political level, we proceed with the presumption that Kyarki was there,” Pashinyan said at a meeting with the Armenian community of Moldova on June 1 when asked whether Tigranashen belongs to Armenia or Azerbaijan under the 1975 map.
“We are saying that we should look into the legal grounds. Politically, if it turns out that it belongs to Azerbaijan by that map, then we don’t have any problem,” Pashinyan added.
It’s no fact that Azerbaijan would want to return Artsvashen and take Tigranashen, Pashinyan said.
The Prime Minister said he wouldn’t want the value of this issue to be overestimated.
“There’s no such enclave that could cause the kind of road problems for us that would be unsolvable. There’s no such issue. If the road can’t pass this way it will pass that way. There is no problem whatsoever. We are actually developing our road network in Armenia to such level that there is no unsolvable issue,” Pashinyan said.
Pashinyan warned that the enclave issue is being exploited to psychologically pressure the Armenian society.
“We are saying that on the political level we accept the enclaves, and they accept Artsvashen. Artsvashen is also an enclave. Assuming Azerbaijan wants that, thus we will take Artsvashen,” he said.
He added that there are many issues, for example how citizens must pass that road. Many issues must yet be agreed upon. PM Pashinyan warned that this issue should not become a tool for psychological pressure.