Քիշնևում նախատեսված հանդիպմանը Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ղեկավարների մասնակցությունը կարող է դրական ներդրում ունենալ․ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանը համոզված է, որ հունիսի 1-ին Քիշնևում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների մասնակցությամբ սպասվող հնգակողմ հանդիպմանը ԵՄ առավել ազդեցիկ երկրների՝ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի մասնակցությունը միանշանակ դրական ներդրում կարող է լինել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարը նման դիրքորոշում հայտնեց լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Թե ինչ ձևաչափով է լինելու Քիշնևի հանդիպումը, փոխնախարարն ասաց, որ լինելու է նույնը, ինչ Պրահայում, սակայն ակնկալվում է նաև Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի մասնակցությունը:
Ադրբեջանական կողմից հայտարարել են, որ քիշնևյան հանդիպման մասին վերջնական որոշում դեռ չունեն, համաձայնություն տվել են «ոչ պաշտոնական» հանդիպմանը՝ պայմանով, որ այն չի փոխարինելու բրյուսելյան ձևաչափին։
Այս առնչությամբ Հովհաննիսյանն ասաց, որ ձևաչափի փոփոխություններ չկան: «Ունենք մի շարք տարբեր ֆորմատներ: Խոսքը գործընթացն առաջ տանելու մասին է, որևէ նոր ֆորմատի ստեղծման մասին խոսք ընդհանրապես չէր էլ գնացել»,-ընդգծեց ԱԳ փոխնախարարը:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի այդ պայմանը պայմանավորվա՞ծ է Շոլցի, և Մակրոնի մասնակցությամբ՝ Հովհաննիսյանն ասաց. «Գերմանիայի և Ֆրանսիայի մասնակցությունը միանշանակ դրական ներդրում կարող է ունենալ: ԵՄ-ի առավել ազդեցիկ երկրներն են: Որևէ մեկի մոտ կասկած չի կարող հարուցվել, որ, եթե ԵՄ-ն է աջակցում այդ գործընթացին, ապա ԵՄ-ի առավել ազդեցիկ 2 երկրների մասնակցությունը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ»:
Հայկական կողմը հաստատել է իր պատրաստակամությունը՝ մասնակցելու Քիշնևում կայանալիք հանդիպմանը:
Մինչև Քիշնևի բանակցությունները մայիսի 14-ին նախատեսված են եռակողմ բանակցություններ Բրյուսելում՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների, Եվրոպական խորհրդի նախագահի մասնակցությամբ:

Участие глав Франции и Германии во встрече в Кишиневе может иметь положительное влияние: замминистра ИД Армении
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян убежден, что участие наиболее влиятельных стран ЕС, Франции и Германии, в ожидаемой 1 июня в Кишиневе пятисторонней встрече с участием лидеров Армении и Азербайджана, определенно может иметь положительное влияние.
Как сообщает «Арменпресс», такую точку зрения замминистра высказал на брифинге с журналистами.
Что касается формата встречи в Кишиневе, замминистра сообщил, что она будет такой же, как и в Праге, но ожидается участие и канцлера Германии Олафа Шольца.
Азербайджанская сторона заявила, что у них пока нет окончательного решения по кишиневской встрече, они согласились на «неформальную» встречу, при условии, что она не заменит брюссельский формат.
В связи с этим Ованнисян сказал, что никаких изменений в формате нет. «Есть ряд разных форматов. Речь идет о продвижении процесса, о создании нового формата речи вообще нет», - подчеркнул замминистра иностранных дел.
Отвечая на вопрос, связано ли условие Азербайджана с участием Шольца и Макрона, Ованнисян сказал: «Участие Германии и Франции, безусловно, может внести положительный вклад. Это самые влиятельные страны ЕС. Ни у кого не может быть сомнений в том, что если ЕС поддерживает процесс, участие двух наиболее влиятельных стран ЕС может иметь положительное влияние».
Армянская сторона подтвердила готовность участвовать во встрече в Кишиневе.
До переговоров в Кишиневе на 14 мая намечены трехсторонние переговоры в Брюсселе с участием лидеров Армении и Азербайджана и председателя Европейского совета.