Ցեղասպանության չարիքն առկա է նաև 21-րդ դարում. ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված միջոցառումների
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանն ապրիլի 19-24-ը մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված մի շարք միջոցառումների ԱՄՆ Կոնգրեսում, Մասաչուսեթսի նահանգային խորհրդարանում, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը, Նյու Յորքի Թայմս Սքվեր հրապարակում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, մշտական ներկայացուցիչն իր ելույթներում երախտագիտություն է հայտնել Միացյալ Նահանգներին և բոլոր այն երկրներին, որոնք հայ ժողովրդի համար այդ ծանր տարիներին դիվանագիտության և հումանիտար ծրագրերի միջոցով բազմաթիվ կյանքեր են փրկել։
ԱՄՆ-ում Արցախի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ ցեղասպանության չարիքն առկա է նաև 21-րդ դարում, ինչի վառ դրսևորումն է 2020 թվականին Թուրքիայի և Մերձավոր Արևելքի ահաբեկչական կազմակերպությունների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նորաստեղծ ժողովրդավարության դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմը, որն ուղեկցվում էր միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով և ռազմական հանցագործություններով։
Ռոբերտ Ավետիսյանն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության դեմ վարվող ահաբեկչական քաղաքականությանը, մասնավորապես, Արցախի՝ շուրջ հինգ ամիս շարունակվող շրջափակմանը, Հայաստանից Արցախ մատակարարվող գազի և էլեկտրականության խափանումներին և այլն։
«Արցախի շրջափակումը հստակ ցեղասպանական նպատակ ունի․ կազմակերպիչները ցանկանում են, որ Արցախի բնիկ հայերը կանգնեն երկընտրանքի առաջ՝ կամ լքել իրենց պատմական հայրենիքը, կամ մնալ ու մեռնել սովից, ցրտից ու հիվանդություններից»,-նշել է Ռոբերտ Ավետիսյանը։
Այս համատեքստում Ռոբերտ Ավետիսյանը կարևորել է միջազգային հանրության համարժեք գործողությունները՝ ուղղված նոր ցեղասպանությունների կանխարգելմանը։
«Հայոց ցեղասպանությունը սկսվել է 1915 թվականին, սակայն, ցավոք, այն չի ավարտվել։ Մենք պետք է միասին պայքարենք դրա դեմ: Աշխարհաքաղաքական կամ մերկանտիլ շահերը տեղ չունեն, երբ խոսքը վերաբերում է մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը ցեղասպանություններից, ֆաշիզմից կամ ագրեսիվ ծավալապաշտությունից»,-հայտարարել է մշտական ներկայացուցիչը։

The evil of genocide is also present in the 21st century. Permanent representative of Artsakh in the USA
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. On 19-24 April, Permanent Representative of the Republic of Artsakh to the United States Robert Avetisyan participated in a series of events dedicated to the anniversary of the Armenian Genocide, including at the US Congress, the Massachusetts Legislature, the Armenian Embassy in the United States, and New York's Times Square, ARMENPRESS was informed from the Foreign Ministry of Artsakh.
In his address, the Permanent Representative of Artsakh expressed gratitude to the United States and all those countries that saved many Armenian lives through diplomacy and humanitarian programmes during those difficult times.
He noted that the evil of genocide is also present in the 21st century, a striking manifestation of which is the large-scale war unleashed by Azerbaijan in 2020 against the newly established democracy of Artsakh with the support of Turkey and terrorist organisations from the Middle East and accompanied by war crimes and gross violations of international humanitarian law.
Robert Avetisyan also spoke about the terrorist policy pursued by Azerbaijan against the people of Artsakh, in particular, Azerbaijan’s blockade of Artsakh, which has been ongoing for almost five months, the deliberate disruptions of natural gas and electricity supplied to Artsakh from Armenia.
“The blockade of Artsakh has a clear genocidal intention, the perpetrators want the indigenous Armenian population of Artsakh to face a dilemma: either leave their historical homeland, or stay and die from hunger, cold and disease,”said Robert Avetisyan.
In this context, the Permanent Representative of Artsakh highlighted the importance of adequate action by the international community aimed at preventing new genocides.
“The Armenian Genocide began in 1915, but unfortunately it is not over yet. We have to fight it together. Geopolitical or mercantile interests have no place when it comes to fundamental human rights and protection from genocides, fascism or aggressive expansionism,”said the Permanent Representative of Artsakh.