Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքում գտնվող Հակարիի կամուրջը, Արցախի նախագահը ԱԽ հրատապ նիստ է հրավիրել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը փակել է Լաչինի միջանցքում գտնվող Հակարիի կամուրջը, Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այդ կապակցությամբ Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ է հրավիրել, որի ժամանակ կքննարկվեն վերջին զարգացումները և Արցախի իշխանությունների համապատասխան անելիքները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է Արցախի տեղեկատվական շտաբը։
«Ադրբեջանական կողմը, հերթական անգամ կոպտորեն խախտելով 2020թ. եռակողմ հայտարարության դրույթները և շարունակաբար ապատեղեկատվություն տալով Հայաստանից Արցախ զենքի տեղափոխության վերաբերյալ, քիչ առաջ փակել է Արցախ-Հայաստան սահմանագծին գտնվող Հակարիի կամուրջը, որը գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության տիրույթում՝ Լաչինի միջանցք-ում:
Արցախի Հանրապետության իշխանությունները խստորեն դատապարտում են ադրբեջանական հերթական սադրանքը՝ այն համարելով Արցախի շրջափակումը խորացնող և էթնիկ զտմանը միտված հանցավոր քայլ, որը ոտնահարում է թե՛ եռակողմ հայտարարությունը, թե՛ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումը և թե՛ միջազգային իրավունքի այլ հիմնարար նորմեր:
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ, որի ժամանակ կքննարկվեն վերջին զարգացումները և Արցախի իշխանությունների համապատասխան անելիքները:
Իրադարձությունների վերաբերյալ հետագա մանրամասները կներկայացնենք ավելի ուշ: Խնդրում ենք հետևել պաշտոնական լրահոսին և չտարածել չճշտված տեղեկություններ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Азербайджан перекрыл мост Акари в Лачинском коридоре. Президент Арцаха созвал экстренное заседание СБ
Азербайджан закрыл мост Акари в Лачинском коридоре, в связи с чем президент Арцаха Араик Арутюнян срочно созвал экстренное заседание Совета безопасности, на котором будут обсуждаться последние развития и соответствующие действия властей Арцаха.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил информационный штаб Арцаха.
"Азербайджанская сторона, в очередной раз грубо нарушив положения Трехстороннего заявления 2020 года и постоянно распространяя дезинформацию о якобы перемещении оружия из Армении в Арцах, только что закрыла мост Акари на границе Арцах-Армения, который находится в Лачинском коридоре в зоне ответственности российского миротворческого контингента.
Власти Республики Арцах решительно осуждают очередную провокацию со стороны Азербайджана, считая ее преступным шагом, направленным на углубление блокады Арцаха и этнические чистки, нарушающим как трехстороннюю декларацию, так и подлежащие обязательному исполнению решение Международного Суда ООН и другие основополагающие нормы международного права.
Президент Арцаха Араик Арутюнян созвал экстренное заседание Совета безопасности, на котором будут обсуждены последние развития и соответствующие действия властей Арцаха.
Последующие подробности относительно событий мы представим позже. Просим следить за официальными новостями и не распространять непроверенную информацию", - говорится в сообщении.