Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեն այցելել է Էրեբունի ամրոց
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիոնի քաղաքապետ Գրեգորի Դուսեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Էրեբունի ամրոց:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Երևանի քաղաքապետարանից, պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի տնօրեն Միքայել Բադալյանի ուղեկցությամբ Գրեգորի Դուսեն շրջել է ամրոցի տարածքում, ծանոթացել հնավայրի պատմությանը:
010 copy.jpg (444 KB)
«Երկու երկրների ու քաղաքների միջև ձևավորված բարեկամական ու գործնական հարաբերությունների շրջանակում, ի դեպ, հայ և ֆրանսիացի հնագետները համատեղ մի շարք ծրագրեր են իրականացնում, որոնք ուղղված են պատմական հնավայրերի վերականգնմանն ու հնագիտական պեղումների իրականացմանը: ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանատան, Ֆրանսիայի ժառանգության ազգային ինստիտուտի և Լուվրի աջակցությամբ նախատեսվում է ամբողջությամբ նորովի ներկայացնել «Էրեբունի» թանգարանի ցուցադրությունը»,- ասվում է հաղորդագրութփյան մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ Գրենոբլի hողի ճարտարապետության ուսումնասիրության կենտրոնի հետ էլ այս տարի Կարմիր բլուրում կիրականացվեն աղյուսի արտադրամասի ստեղծման, աղյուսի արտադրության և հուշարձանի աղյուսաշեն պատերից մեկի հատվածային ամրակայման աշխատանքներ:

YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The delegation headed by the Lyon Mayor Grégory Doucet visited Erebuni Fortress.
As ARMENPRESS was informed from Yerevan City Hall, accompanied by the director of the historical-archaeological reserve-museum Mikael Badalyan, Grégory Doucet toured the territory of the fortress and got acquainted with the history of the ancient site.
"Within the framework of friendly and business relations formed between the two countries and cities, Armenian and French archaeologists jointly implement a number of projects aimed at the restoration of historical sites and archaeological excavations. With the support of the French Embassy in Armenia, the National Institute of French Heritage and the Louvre, it is planned to completely re-present the exhibits of "Erebuni" museum," the press release says.