Բրազիլիան հետաքրքրված է խորացնելու միջխորհրդարանական երկխոսությունը Հայաստանի հետ․ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԱՊՐԻԼԻ< ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սարգիս Խանդանյանը հանդիպել է Հայաստանում Բրազիլիայի դեսպան Ֆաբիո Վազ Պիտալուգայի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովից։
Սարգիս Խանդանյանը նշել է, որ Հայաստանի եւ Բրազիլիայի միջեւ առկա են ջերմ ու բարեկամական հարաբերություններ:
Միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացման հարցում Սարգիս Խանդանյանը կարեւորել է բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքը:
Խոսելով երկկողմ փոխգործակցությունից՝ հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է՝ Հայաստանը շահագրգռված է Բրազիլիայի հետ մի շարք բնագավառներում համագործակցության զարգացմամբ:
Կողմերը փաստել են, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններում առանձնահատուկ է բրազիլահայ համայնքի դերակատարությունը: Նշվել է, որ համայնքը նշանակալից ներդրում ունի Բրազիլիայի հասարակական կյանքում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում անվտանգային խնդիրներին եւ մարտահրավերներին՝ Սարգիս Խանդանյանը փաստել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է Հարավային Կովկասում անվտանգության եւ կայունության ամրապնդմամբ: Սակայն ներկայումս անվտանգության մակարդակը մեր տարածաշրջանում շարունակում է մնալ փխրուն: «Ավելի քան 3 ամիս է՝ Ադրբեջանն արգելափակել է Լաչինի միջանցքը՝ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը, որի հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը կանգնած է հումանիտար աղետի եզրին»,- ընդգծել է պատգամավորը:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը չի կատարում Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը: Խնդրի հանգուցալուծման հարցում կարեւորվել է միջազգային գործընկերների դերակատարությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ֆաբիո Վազ Պիտալուգան նշել է. «Բրազիլիան հետաքրքրված է խորացնելու միջխորհրդարանական երկխոսությունը Հայաստանի հետ»:

Brazil is interested in deepening the inter-parliamentary dialogue with Armenia – Ambassador
YEREVAN, APRIL 8, ARMENPRESS. Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly MP Sargis Khandanyan met with the Ambassador of Brazil to ArmeniaFabio Vaz Pitalugaon April 7.
Sargis Khandanyan highlighted the active work of the Friendship Groups in deepening inter-parliamentary relations and said that the two countries have warm and friendly relations, the parliament’s press service reported.
Speaking about bilateral cooperation, the Khandanyan underscored that Armenia is interested in the development of cooperation with Brazil in a number of spheres.
The parties stated the Brazilian-Armenian community has a special role in the relations between the two countries. It was noted that the community makes a significant contribution to Brazilian public life.
Touching upon the security issues and challenges in the region, Sargis Khandanyan stated that Armenia is interested in strengthening security and stability in the South Caucasus. However, currently the level of security in the region remains unsteady. “For more than 3 months, Azerbaijan has blocked the Lachin Corridor, the only road connecting Nagorno-Karabakh to Armenia and the outside world, as a result of which the Armenians of Nagorno-Karabakh are standing on the verge of a humanitarian disaster,” the MP said. He mentioned that Azerbaijan does not implement the decision of the International Court of Justice regarding the unblocking of the Lachin Corridor. The role of international partners has been emphasized in solving the problem.
Expressing his gratitude for the reception, Fabio Vaz Pitaluga said: “Brazil is interested in deepening the inter-parliamentary dialogue with Armenia.”