Լավրովը հաջորդ շաբաթ Թուրքիա այցի ընթացքում կքննարկի նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը իր թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուի հրավերով ապրիլի 6-7-ը կայցելի Թուրքիա: Կողմերը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղում, Ուկրաինայում և Սիրիայում տիրող իրադրությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Շփումների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել խնդիրների լայն շրջանակ, առաջին հերթին՝ երկկողմ համագործակցության վիճակն ու հեռանկարներն այն ոլորտներում, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում, այդ թվում՝ առևտուրը, էներգետիկան, զբոսաշրջությունը: Տեղի կունենա մտքերի հանգամանալից փոխանակում տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Ուկրաինայում տիրող ներկա իրավիճակի, Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի և Աֆղանստանի շուրջ», - հայտնել է Զախարովան:

Russian FM plans to discuss Nagorno Karabakh with Turkish counterpart next week
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov will visit Turkey on April 6 at the invitation of his Turkish counterpart Mevlut Cavusoglu, Russian foreign ministry spokesperson Maria Zakharova said on March 30.
She said that Lavrov will discuss the situation in Nagorno Karabakh, Ukraine and Syria during his trip.
“A broad circle of issues is planned to be discussed during the contacts, first of all the state and prospects of bilateral cooperation in the areas of mutual interest, including trade, energy and tourism. A comprehensive exchange of ideas will take place on relevant issues on the international agenda, including the current situation in Ukraine, Syrian and Nagorno Karabakh resolution, as well as around Central Asia and Afghanistan,” Zakharova said.