ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Սինեմատեքի հովանու ներքո «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված և արխիվային ֆիլմերի միջազգային հոբելյանական 10-րդ փառատոնի շրջանակում մարտի 10-ին և 11-ին անցկացվել է «Համո Բեկնազարյան. Հայ կինոյի ռահվիրան» հետահայաց ծրագիրը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, ծրագրի շրջանակում կայացել են «Տունը հրաբխի վրա» (1928 թ.), «Երկիր Նաիրի» (1930 թ.) և «Դուստրը» (1942 թ.) ֆիլմերի վերականգնված տարբերակների միջազգային պրեմիերաները։
«Սույն ցուցադրությամբ մեկնարկել է Հայ կինոյի 100-ամյակին նվիրված պետական միջոցառումների ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Բացման խոսքով հանդես է եկել օսկարակիր ռեժիսոր, Սինեմաթեքի նախագահ Կոստա Գավրասը: Ցուցադրությանը ներկա էր Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը: Դեսպանն իր ելույթում երախտագիտություն է հայտնել հայկական կինոարվեստին ցուցաբերված ուշադրության և գնահատանքի համար։ Նա բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի Սինեմատեքի և Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի միջև հաստատված համագործակցությունը՝ ընդգծելով հետագա գործակցության ընդլայնման կարևորությունը։ Ցուցադրությանը ներկա է եղել հայաստանյան պատվիրակությունը՝ Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանի գլխավորությամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Փառատոնի ծրագրում այս տարի ցուցադրվում են համաշխարհային կինոյի մեծ վարպետների 85 ֆիլմեր, այդ թվում՝ նաև Լեո Կարաքսի, Ձիգա Վերտովի, Օթար Իոսելիանիի ֆիլմերը:
Նշվում է, որ Ֆրանսիայի Սինեմատեքի հովանու ներքո մարտի 8-12-ն անցկացվող «Աշխարհի ողջ հիշողությունը» վերականգնված և արխիվային ֆիլմերի համաշխարհային կինոժառանգության այս հեղինակավոր կինոփառատոնին Հայաստանը մասնակցում է առաջին անգամ: Համո Բեկնազարյանին նվիրված այս ծրագրով անվանի ռեժիսորի ստեղծագործությունն առաջին անգամ է հանրայնացվում Ֆրանսիայում՝ 1993 թվականին «Պոմպիդու» կենտրոնում անցկացված հայ կինոյի հետահայաց ծրագրից հետո։
Ըստ աղբյուրի՝ Համո Բեկնազարյանի երեք ֆիլմերի վերականգնումն իրականացվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ` Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի միջոցով: Ֆիլմերի թվայնացման և մասնագիտական վերականգնման աշխատանքները կատարել են Հայաստանում՝ «One Man Studio Production»-ի մասնագետները, Հայաստանի ազգային արխիվի, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության մասնակցությամբ։

Во Франции стартовала программа государственных мероприятий, посвященных 100-летию армянского кино
Под эгидой Синематеки Франции 10 и 11 марта в рамках 10-го Международного юбилейного фестиваля восстановленных и архивных фильмов «Вся память мира» состоялась ретроспективная программа «Амо Бекназарян: Пионер армянского кино».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства ОНКС Армении, в рамках проекта состоялись международные премьеры восстановленных версий фильмов «Дом на вулкане» (1928 г.), «Страна Наири» (1930 г.) и «Дочь» (1942 г.).
Этим показом стартовала программа государственных мероприятий, посвященных 100-летию армянского кино, которая осуществляется при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Вступительное слово произнес оскароносный режиссер, президент Синематека Коста Гаврас. На выставке присутствовала посол Армении во Франции Асмик Толмаджян. В своем выступлении посол выразила благодарность за внимание и высокую оценку, проявленные к армянскому киноискусству. Она высоко оценила налаженное сотрудничество между французской Синематекой и Национальным киноцентром Армении, подчеркнув важность дальнейшего расширения сотрудничества. На показе присутствовала армянская делегация во главе с директором Национального киноцентра Армении Шушаник Мирзаханян.
В программе фестиваля в этом году были представлены 85 фильмов великих мэтров мирового кинематографа, в том числе фильмы Лео Каракса, Дзиги Вертова, Отара Иоселиани.
Отметим, что Армения впервые принимает участие в этом престижном фестивале отреставрированных и архивных фильмов всемирного кинонаследия «Вся память мира», который проходит с 8 по 12 марта под эгидой французской Синематеки.