Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ վերացնել Լաչինի շրջափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը խորապես մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման առնչությամբ: Այս մասին նշվում է Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքի և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կողմից ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի ընդհանուր քննարկման ընթացքում հնչեցված համատեղ հայտարարությունում, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր պաշարումը վտանգի տակ է դրել հազարավոր կյանքեր: Այն ազդում է սննդի, բժշկական օգնության և պարագաների, ինչպես նաև այլ կենսական նշանակության ապրանքների խիստ կարիք ունեցող 120 000 հայ խաղաղ բնակիչների ապրուստի վրա: Էներգամատակարարումը նույնպես բազմիցս խափանվել է՝ բնակչությանը թողնելով սահմանափակ վառելիքի, ջերմության և էլեկտրականության պայմաններում և խոչընդոտելով դպրոցների ու հիվանդանոցների գործունեությանը՝ սաստիկ ցրտի պատճառով», - նշված է հայտարարությունում:
Վերոնշյալ կազմակերպություններն ընդգծում են, որ շրջափակումը խախտում է մարդու իրավունքները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, ինչպես նաև 2020 թ.-ի նոյեմբերին ստորագրված հրադադարի համաձայնագիրը, ըստ որի միջանցքը պետք է ապահովեր Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի Հանրապետության հետ։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ վերացնել շրջափակումը՝ ապահովելով քաղաքացիական անձանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների երկկողմանի ազատ և անվտանգ անցումը միջանցքով և երաշխավորելով անարգել հումանիտար մուտքը՝ հրատապ կերպով մեղմելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության տառապանքները և նպաստելու մարդու հիմնարար իրավունքներից լիակատար օգտվելուն՝ առանց որևէ խտրականության», - եզրափակել են Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

Всемирный евангелический альянс и Всемирный совет церквей призвали Азербайджан немедленно снять блокаду Лачина
Всемирный евангелический альянс и Всемирный совет церквей глубоко обеспокоены гуманитарной ситуацией в Нагорном Карабахе и продолжающейся блокадой Азербайджаном Лачинского коридора. Об этом говорится в совместном заявлении Всемирного евангелического альянса и Всемирного совета церквей, зачитанном в течение общей дискуссии Совета ООН по правам человека, сообщает «Арменпресс».
«С 12 декабря блокада поставила под угрозу тысячи жизней. Это влияет на существование 120 000 мирных армянах, остро нуждающихся в еде, медицинской помощи и расходных материалах, а также в других жизненно важных товарах. Также неоднократно прерывалось энергоснабжение, в результате чего население оставалось с ограниченным количеством топлива, тепла и электроэнергии, также из-за сильных холодов затруднялась работа школ и больниц», - говорится в заявлении.
Вышеупомянутые организации подчеркивают, что блокада нарушает права человека и международное гуманитарное право, а также подписанное в ноябре 2020 года соглашение о прекращении огня, согласно которому коридор должен был обеспечить связь Нагорного Карабаха с Республикой Армения.
«Призываем Азербайджан немедленно снять блокаду, обеспечив двусторонний свободный и безопасный проезд гражданских лиц, транспортных средств и товаров по коридору и гарантировать беспрепятственный гуманитарный доступ для облегчения страданий армянского населения Нагорного Карабаха и содействия полному осуществлению основных прав человека без какой-либо дискриминации», - заключили Всемирный евангелический альянс и Всемирный совет церквей.