Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդն Ադրբեջանին կոչ են արել անհապաղ վերացնել Լաչինի շրջափակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը խորապես մտահոգված են Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակի և Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման առնչությամբ: Այս մասին նշվում է Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքի և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի կողմից ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի ընդհանուր քննարկման ընթացքում հնչեցված համատեղ հայտարարությունում, հաղորդում է «Արմենպրես»-ը:
«Դեկտեմբերի 12-ից ի վեր պաշարումը վտանգի տակ է դրել հազարավոր կյանքեր: Այն ազդում է սննդի, բժշկական օգնության և պարագաների, ինչպես նաև այլ կենսական նշանակության ապրանքների խիստ կարիք ունեցող 120 000 հայ խաղաղ բնակիչների ապրուստի վրա: Էներգամատակարարումը նույնպես բազմիցս խափանվել է՝ բնակչությանը թողնելով սահմանափակ վառելիքի, ջերմության և էլեկտրականության պայմաններում և խոչընդոտելով դպրոցների ու հիվանդանոցների գործունեությանը՝ սաստիկ ցրտի պատճառով», - նշված է հայտարարությունում:
Վերոնշյալ կազմակերպություններն ընդգծում են, որ շրջափակումը խախտում է մարդու իրավունքները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, ինչպես նաև 2020 թ.-ի նոյեմբերին ստորագրված հրադադարի համաձայնագիրը, ըստ որի միջանցքը պետք է ապահովեր Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի Հանրապետության հետ։
«Մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ վերացնել շրջափակումը՝ ապահովելով քաղաքացիական անձանց, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների երկկողմանի ազատ և անվտանգ անցումը միջանցքով և երաշխավորելով անարգել հումանիտար մուտքը՝ հրատապ կերպով մեղմելու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության տառապանքները և նպաստելու մարդու հիմնարար իրավունքներից լիակատար օգտվելուն՝ առանց որևէ խտրականության», - եզրափակել են Համաշխարհային Ավետարանչական դաշինքը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը:

World Evangelical Alliance, World Council of Churches call on Azerbaijan to immediately end blockade of Lachin Corridor
YEREVAN, MARCH 13, ARMENPRESS. The World Evangelical Alliance and the World Council of Churches made a joint statement during the UN Human Rights Council 52nd Session General Debate calling on Azerbaijan to immediately lift the blockade of Lachin Corridor.
The statement was delivered by Markus Hofer, UN Communication and Outreach Officer, World Evangelical Alliance.
“The World Evangelical Alliance and the World Council of Churches are deeply concerned about the humanitarian situation in Nagorno Karabakh and the ongoing blockade by Azerbaijan of the Lachin corridor, the road connecting Nagorno Karabakh to Armenia. Since 12 December, the siege has put thousands of lives in peril. It affects the livelihood of 120'000 Armenian civilians in desperate need of food, medical treatment and supplies, and other essential goods. The energy provision has also been repeatedly interrupted, leaving the population with limited fuel, heat and electricity and preventing schools and hospitals from functioning because of the intense cold. This blockade violates human rights law and international humanitarian law. It also violates the ceasefire agreement signed in November 2020 that required maintaining the corridor that would ensure the connection of Nagorno Karabakh with the Republic of Armenia. We call on Azerbaijan for the immediate lifting of the blockade to allow for the two-side free and safe passage of civilians, transport and goods along the corridor and to guarantee unimpeded humanitarian access to urgently alleviate the suffering of the Armenian population of Nagorno Karabakh and promote the full enjoyment of fundamental human rights of all without any discrimination,” the statement reads.