Շրջափակված Արցախ. դիմորդները չեն կարողացել ՀՀ գալ ու մասնակցել ընդունելության քննություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տարեսկզբին կայացած 2023 թվականի բուհերի ընդունելության միասնական քննություններին Արցախից չի կարողացել մասնակցել 50 դիմորդ: Ադրբեջանցիների կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով արցախցի դիմորդները զրկվել են Հայաստանում անցկացվող ընդունելության քննություններին մասնակցելու հնարավորությունից: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը:
«Մենք անմիջական կապի մեջ ենք Արցախի Հանրապետության Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի տնօրենի հետ: Մենք արդեն ստացել ենք հանրակրթական ուսումնական հաստատություններից քննություններին դիմած 9-րդ դասարանցիների տվյալները: Ավարտական քննությունների հետ կապված խնդիր չենք ունենում, մենք ուղարկում ենք թեստերն Արցախ, այնտեղ տպում են ու կազմակերպում քննությունը: Խնդիր ունենք միասնական քննությունների հետ: Այժմ քննարկվում է այդ հարցը և չի բացառվում, որ Արցախի դիմորդները ևս ունենան երկու անգամ քննություն հանձնելու հնարավորություն: Չի բացառվում, որ եթե հունիսին հանձնեցին, հնարավորություն տրվի նաև հանձնել հուլիսին»,-ասաց Կարո Նասիբյանը:
2023 թվականի բուհերի ընդունելության միասնական քննություններն անցկացվում են 2 փուլով՝ ձմռանը և ամռանը: Նրանք, որոնք ձմռանը ցածր գնահատական են ստացել, գոհ չեն իրենց արդյունքներից, կարող են ամռանը կրկին հանձնել քննություն:
Ադրբեջանը, կոպտորեն խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները, 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի կերպով արգելափակել է պահում Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը։
Շրջափակումը հանգեցրել է հումանիտար աղետի։ Լեռնային Ղարաբաղի 120 000 հայերը զրկված են բնական գազի, էլեկտրաէներգիայի, սննդի, բժշկական և այլ կենսական մատակարարումներից։

Осажденный Арцах: абитуриенты не смогли приехать в Армению и принять участие во вступительных экзаменах
50 абитуриентов Арцаха не смогли приехать в Армению и принять участие во вступительных экзаменах в вузы РА, проведенных в начале года. В результате незаконной блокады азербайджанцами Лачинского коридора арцахские абитуриенты были лишены возможности участвовать во вступительных экзаменах, проводимых в Армении. Об этом на пресс-конференции в пресс-холле «Арменпресс» сообщил заместитель директора Центра оценки и тестирования Министерства ОНКС Армении Каро Насибян.
«Мы находимся в прямом контакте с директором Центра оценки и тестирования Республики Арцах. Мы уже получили данные 9-классников, подавших заявки на сдачу экзаменов в государственные образовательные учреждения Армении. Проблем с выпускными экзаменами нет, мы отправили тесты в Арцах, они их напечатают, и экзамены будут проведены там. Проблема заключается в единых экзаменах. Сейчас этот вопрос обсуждается и не исключено, что абитуриенты Арцаха также смогут сдать экзамены дважды. Не исключено, что после сдачи его в июне, им будет предоставлена возможность сдавать и в июле», - сказал Каро Насибян.
Единые вступительные экзамены в вузы в 2023 году пройдут в 2 этапа: зимой и летом. Абитуриенты, сдавшие единый экзамен зимой, набравшие низкие баллы, и недовольные своими результатами, смогут пересдать экзамен летом.
Азербайджан, грубо нарушив положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, с 12 декабря 2022 года незаконно заблокировал Лачинский коридор, соединяющий Нагорный Карабах с Арменией.
Блокада привела к гуманитарной катастрофе. 120 000 армян Нагорного Карабаха лишены природного газа, электричества, продуктов питания, медикаментов и других предметов первой необходимости.