Տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը տարվա առաջին ամսին աճել է 10.5 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2023 թվականի հունվարին 10.5 տոկոսով ավելացել է նախորդ տարվա հունվարի նկատմամբ, այնինչ այս տարվա հունվարի ցուցանիշը 2022-ի դեկտեմբերի նկատմամբ նվազել է 46.1 տոկոսով:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ ավելացել է 1.4 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ ավելացել է 12.2 տոկոսով:
Առևտրի շրջանառությունում հունվարին 2022-ի հունվարի նկատմամբ ավելացումը կազմել է 17.7 տոկոս: Հայաստանում 2023 թվականի հունվարին մատուցված ծառայությունների ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ ավելացել է 25.9 տոկոսով:
2023 թվականի հունվարին սպառողական գների ինդեքսը 2022-ի հունվարի համեմատ աճել է 8.1 տոկոսով: Արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը հունվարին նախորդ տարվա հունվարի համեմատ աճել է 1.6 տոկոսով: Իսկ էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն այս տարվա առաջին ամսին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 1.5 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվարին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ արձանագրել է 93.8 տոկոս աճ: Ընդ որում` արտահանումն աճել է 2.3 անգամ, իսկ ներմուծումը՝ 72.5 տոկոսով:

Показатель экономической активности в Армении за первый месяц года вырос на 10,5%
Показатель экономической активности Армении в январе 2023 года по сравнению с январем предыдущего года вырос на 10,5 %, при том, что показатель января этого года снизился на 46,1 % по сравнению с декабрем 2022 года.
Как сообщает «Арменпресс», об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом РА.
Объем промышленного производства в январе текущего года по сравнению с январем прошлого года вырос на 1,4 %. Объем строительства в январе текущего года по сравнению с тем же периодом прошлого года вырос на 12,2 %.
Рост товарооборота в январе 2023 года по сравнению с январем 2022 года составил 17,7 %. Объем оказанных услуг в Армении в январе 2023 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличился на 25,9 %.
В январе 2023 года индекс потребительских цен вырос на 8,1 % по сравнению с январем 2022 года. Индекс цен на промышленную продукцию в январе вырос на 1,6 %. Объем производства электроэнергии в первом месяце текущего года снизился на 1,5 %.
В январе текущего года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост объема внешнеторгового оборота на 93,8 %. При этом экспорт увеличился в 2,3 раза, а импорт на 72,5 %.