Հայաստանում Սիրիայի դեսպանությունում փետրվարի 9-ին բացվել է սգո մատյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում տեղի ունեցած աղետալի երկրաշարժով պայմանավորված՝ Հայաստանում Սիրիայի դեսպանությունում փետրվարի 9-ին բացվել է սգո մատյան: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վաղ առավոտից դեսպանություն են այցելել ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներ, հասարակական կազմակերպությունների անդամներ, քաղաքացիներ՝ իրենց ցավակցությունը հայտնելու Սիրիայի ժողովրդին:
Փետրվարի 6-ին ավերիչ երկրաշարժ է գրանցվել Թուրքիայում և Սիրիայում: Սիրիայում զոհվել է 3000-ից ավելի մարդ, կան մի քանի հազար տուժածներ: Փետրվարի 7-ին Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը հայտնեց Սիրիա և Թուրքիա փրկարարական խմբեր ուղարկելու մասին: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ Ասադի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Հեռախոսազրույցների ընթացքում ՀՀ վարչապետը զրուցակիցներին ցավակցել էր ավերիչ երկրաշարժի կապակցությամբ և հայտնել Հայաստանի կողմից տրամադրվելիք աջակցության մասին: Հայաստանը Թուրքիա է ուղարկել 27, իսկ Սիրիա՝ 29 փրկարար: Հայաստանից Սիրիա նաև 30 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել:

В посольстве Сирии в Армении 9 февраля открыта Книга траура
В связи с жертвами разрушительного землетрясения в Сирии 9 февраля в посольстве Сирии в Армении была открыта Книга траура. Как сообщает «Арменпресс», представители аккредитованного в РА дипломатического корпуса, члены неправительственных организаций, граждане с раннего утра приходят в посольство, чтобы выразить свои соболезнования народу Сирии.
6 февраля в Турции и Сирии произошли разрушительные землетрясения. В Сирии погибли более 3000 человек, несколько тысяч получили ранения. 7 февраля МИД Армении сообщил об отправке спасательных групп в Сирию и Турцию. Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонные переговоры с президентом Сирии Башаром Асадом и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. В ходе телефонных разговоров премьер-министр Армении выразил соболезнования в связи с жертвами разрушительных землетрясений и сообщил о помощи, которую окажет Армения. Армения направила 27 спасателей в Турцию и 29 спасателей в Сирию. Также из Армении в Сирию было отправлено 30 тонн гуманитарной помощи.