Արցախի ներկայացուցիչները Կանադայի խորհրդարանում Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիայի հետևանքների վերաբերյալ փաստեր են ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ,26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կանադայի Համանյքների պալատի արտաքին հարաբերությունների և միջազգային զարգացման մշտական հանձնաժողովը հունվարի 25-ին գումարել է երկու առանձին նիտեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, նիստերը գումարվել են՝ համաձայն հանձնաժողովի կողմից նախորդ շաբաթ միաձայն ընդունված որոշման: Որոշման նախագիծը ներկայացվել էր «Քվեբեկի բլոկ» խմբակցության անդամ Սթեֆան Բերգերոյի կողմից, որը պահանջել էր նվազագույնը երեք հանդիպում, որոնց ընթացքում հանձնաժողովի անդամները հնարավորություն կունենան լսելու Արցախի Հանրապետությունը ներկայացնող անձանց, ինչպես նաև՝ փորձագետների և կանադահայ համայնքի ներկայացուցիչների։
Կանադական խորհրդարանում կայացած նիստերի բացառիկ բնույթն ու պատմականությունը նրանում է, որ առաջին անգամ Արցախի Հանրապետության պետական ներկայացուցիչները հանդես եկան կանադական խորհրդարանի առջև և ներկայացրեցին Արցախի բնակչության պայքարը հանուն արժանապատիվ կյանքի։ Առաջին հանդիպմանը մասնակցել են ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախմբի համանախագահ Շահեն Միրաքյանը, դոկտոր Թալին Փափազյանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում և Կանադայում Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։ Երկրորդ հանդիպմանը մասնակցել են «Միջազգային ճգնաժամային խմբի» Հարավային Կովկասի հարցերով ավագ վերլուծաբան Օլեսյա Վարդանյանը և Վինդսորի համալսարանի իրավունքի պրոֆեսոր Քրիստոֆեր Վոթերսը։
Հրավիրյալները, յուրաքանչյուրն իր մասով, հանգամանորեն անդրադարձել են ստեղծված իրավիճակին։ Կարևորվել է Կանադայի կողմից Ադրբեջանի վրա միջազգային ճնշման իրականացումը, որպեսզի վերջինս վերջ տա իր ցեղասպան քաղաքականությանը։
Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչները հանձնաժողովի անդամներին ներկայացրել են իրական փաստեր՝ կապված մարդասիրական ծանր հետևանքների և Ադրբեջանի ցեղասպանական ագրեսիայի հետևանքների հետ, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության առաջնահերթություններն ու ազատ ու անկախ կյանքի տեսլականը։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը շնորհակալություն է հայտնում խորհրդարանական հանձնաժողովի անդամներին այս կարևոր հարցում օժանդակության համար և հասատատակամ է շարունակելու ջանքերը՝ Արցախի շրջափակմանը վերջ դնելու և Արցախի ձայնը լսելի դարձնելու ուղղությամբ։

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. On January 25, 2023, Canada’s House of Commons Standing Committee on Foreign Affairs and International Development convened two separate meetings on Azerbaijan’s ongoing blockade of Artsakh.
The meetings were organized following last week’s unanimous passage of a motion presented to the committee by Bloc Quebecois’ Shadow Minister of Foreign Affairs, Mr. Stéphane Bergeron, which called for a maximum of three meetings, during which the committee would have the opportunity to hear from witnesses representing the Republic of Artsakh, as well as experts and community representatives, the Armenian National Committee of Canada reported.
This was a historic achievement, considering that for the first time, it provided an opportunity for Artsakh state representatives to appear in front of the Canadian Parliament and make the case for the 120,000 besieged Armenians of Artsakh and their struggle to live as they choose.
During the first meeting, ANCC’s Co-President Shahen Mirakian appeared alongside Dr. Taline Papazian (Lecturer at Sciences Po, École de l'Air), Robert Avetisyan (Republic of Artsakh’s Permanent Representative to the US & Canada) and Gegham Stepanyan (Human Rights Defender of the Republic of Artsakh). During his testimony, Mirakian provided the committee with a comprehensive understanding of where Armenian Canadians stand on this issue, emphasizing the need for Canada to use its considerable international influence and pressure Azerbaijan to end its genocidal blockade of Artsakh and deter Baku’s ethnic cleansing campaign in the region. Dr. Papazian provided testimony related to the geopolitical context of the ongoing situation and offered recommendations on how Canada can help end the latest humanitarian catastrophe orchestrated by Azerbaijan.
Artsakh’s Permanent Representative to the US & Canada, Robert Avetisyan and the Republic’s Human Rights Defender, Gegham Stepanyan, made excellent presentations, providing committee members with real facts from the ground related to the grave humanitarian consequences and the geopolitical implications of Azerbaijan’s genocidal aggression as well their policy priorities and vision for a free and independent Artsakh.
The second meeting of the committee heard from Olesya Vartanyan (Senior South Caucasus Analyst at the International Crisis Group), as well as Professor Christopher Waters (Professor of Law at the University of Windsor). Both witnesses shared grounded information on the ongoing situation in Artsakh, calling for an end to Azerbaijan’s destabilizing efforts and for increased international pressure to find a fair and permanent resolution to the conflict. During the second meeting, additional witnesses who appeared in front of the committee spared no effort to disseminate state-sponsored propaganda, unashamedly denying the suffering of the 120,000 innocent Armenians of Artsakh. Both witnesses were thoroughly questioned by committee members and at times, their foreign-sponsored talking points were pointedly exposed.
The Armenian National Committee of Canada thanks committee members for their ongoing advocacy and leadership on this important issue and remains committed to continuing nationwide advocacy efforts to end Artsakh's blockade and ensure that their voices are heard in the pursuit of a free and independent Artsakh.