Բլինկենն Ալիևին հորդորել է ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը առևտրային երթևեկության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի ԲլինկեննԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում նրան հորդորել է անհապաղ ապաշրջափակել Լաչինի միջանցքը առևտրային փոխադրումների համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել պետդեպարտամենտը:
Նա ընդգծել է, որ Լաչինի միջանցքում հումանիտար ճգնաժամի վտանգը խաթարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հեռանկարները։ Պետքարտուղարը կոչ է արել Ալիևին կրկնապատկել ջանքերը Հայաստանի հետ երկկողմ խաղաղ բանակցություններում։ Նա նաև բարձրաձայնել է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ մտահոգությունները:
Ադրբեջանը 2022 թվականիդեկտեմբերի 12-ից մինչ այս պահը շարունակում է փակ պահել Արցախն աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ Լաչինի միջանցքը՝ բերելով կեղծ բնապահպանական պատճառաբանություններ։

Blinken urged Aliyev to unblock the Lachin Corridor for commercial traffic
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. US Secretary of State Antony Blinken, in a telephone conversation with Azerbaijani president Ilham Aliyev, urged him to immediately unblock the Lachin Corridor for commercial transport, ARMENPRESS reports the State Department said in a message.
He emphasized that the threat of a humanitarian crisis in the Lachin Corridor undermines the peace prospects between Armenia and Azerbaijan. The Secretary of State urged Aliyev to redouble his efforts in bilateral peace negotiations with Armenia. He also raised concerns about human rights in Azerbaijan.
Since December 12, 2022, Azerbaijan continues to keep closed the only highway connecting Artsakh to the world, the Lachin Corridor, citing false environmental reasons.