ՀՀ վարչապետի տիկինն Իրան այցի ընթացքում այցելել է Մասումեի դամբարան
ԵՐԵՎԱՆ,20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հունվարի 19-ին ԻԻՀ առաջին տիկին Ջամիլե Սադաթ Ալամոլհոդայի և նրա դստեր՝ Ռեյհանե Ռաիսիի ուղեկցությամբ այցելել է Ղոմ քաղաք։ Ղոմը հայտնի է իր կրոնական առանձնահատուկ ուղղվածությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Աննա Հակոբյանի գրասենյակից, Ռեյհանե Ռաիսին վարչապետի տիկնոջը ներկայացրել է քաղաքի, ինչպես նաև Ղոմում գտնվող Մասումեյի դամբարանի պատմությունը։ Մասումեն Մուսա Բեն Ջաֆար շիաների 7-րդ իմամի աղջիկն և ըստ խոսույթի, Մուհամեդ մարգարեի ծոռը, որը մահացել է 18 տարեկանում։ Այս դեպքերը տեղի են ունեցել մոտ 1400 տարի առաջ։
Մասումեն հայտնի է իր կրոնական գործունեությամբ, որը կենդանության օրոք բազմաթիվ հանդիպումներ է կազմակերպել կանանց մասնակցությամբ, որտեղ քննարկվել են հիմնականում կրոնական հարցեր։
Աննա Հակոբյանը այցելել է Մասումեի մզկիթ և դամբարան, ապա նաև թանգարան, որտեղ ներկայացված են հին դամբարանը զարդարող նախշազարդեր և այլ իրեր, ինչպես նաև իսլամական հեղափոխությունը խորհրդանշող իրեր, քանի որ հեղափոխությունը Ղոմ քաղաքից է սկսվել։
Շրջայցից հետո վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը առանձնազրույց է ունեցել նաև ԻԻՀ առաջին տիկին Ջամիլե Սադաթ Ալամոլհոդայի հետ։ ԻԻՀ առաջին տիկինը Աննա Հակոբյանից հետաքրքրվել է դամբարանի այցից ու տպավորություններից, քննարկել են նաև «Ազդեցիկ կանանց միջազգային առաջին համագումարին» վերաբերող հարցեր։ Քննարկել են նաև ԻԻՀ նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռաիսիի հետ սպասվող հանդիպման մանրամասներ։
Վարչապետի տիկինն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում է «Ազդեցիկ կանանց միջազգային առաջին համագումարին» մասնակցելու նպատակով, որը կանցկացվի հունվարի 20-ին։

Ahead of 1st Int’l Congress for Women of Influence in Iran, Armenian PM’s spouse visits Fatima Masumeh Shrine in Qom
YEREVAN, JANUARY 20, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan’s spouse Anna Hakobyan visited the Iranian city of Qomtogether with First Lady of Iran Jamileh Alamolhoda and her daughter Reyhaneh Raisi, Hakobyan’s office said in a press release.
Reyhaneh Raisi presented the history of the city and the Fatima Masumeh Shrine. Fatima bint Musa (commonly known as Fatima al-Ma'suma) was the daughter of the seventh Twelver Shia Imam and according to a narrative the great-granddaughter of Prophet Muhammad. She died at the age of 18. Fatima bint Musa lived around 1400 years ago.
Anna Hakobyan visited the Fatima Masumeh Shrine and the Tomb, and also the museum where exhibits include items symbolizing the Islamic revolution because the revolution began from the city of Qom.
After the visit, Hakobyan and First Lady of Iran Jamileh Alamolhoda held a meeting. The First Lady asked Hakobyan about her impressions from visiting the Shrine, and issues related to the FirstInternational CongressforWomenof Influence were discussed. Details from an expected meeting with Iranian President Ebrahim Raisi were also discussed.
Anna Hakobyan is visiting Iran to participate in the FirstInternational CongressforWomenof Influence which will be held on January 20.