Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրում հարգանքի տուրք է մատուցել 1915-ի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր է այցելել ՀՀ ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ միասին, նրանք ծաղիկներ են խոնարհել՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ:
Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահը Երևան է ժամանել հունվարի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հրավերով: Նրա գլխավորած պատվիրակության կազմում են Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վալերի Ռաբոն, Արտաքին գործերի հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Լուի Բուրլանժը, Ֆրանսիայից դուրս բնակվող ֆրանսիացիների հարցերով պատգամավոր Անն Ժընըտեն, Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի պատգամավոր Անն-Լորանս Պետելը:
Ֆրանսիացի բարձրաստիճան հյուրերի երկօրյա այցի օրակարգը հագեցած է: Նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաների հետ, Ազգային ժողովում ընդլայնված կազմով հանդիպում պատգամավորների հետ: Հյուրերի օրակարգում է նաեւ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր այցը: Նախատեսվում է նաեւ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եւ Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի համատեղ մամուլի ասուլիսը:

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet visited the Tsitsernakaberd Memorial in Yerevan to pay tribute to the memory of the Armenian Genocide victims.
Yaël Braun-Pivet was accompanied by Speaker of Parliament of Armenia Alen Simonyan. They laid flowers at the Eternal Flame.
President of the National Assembly of France Yaël Braun-Pivet and her parliamentary delegation arrived in Armenia on January 12.
Yaël Braun-Pivet's delegation to Armenia includes Vice President of the National Assembly of France Valerie Rabault, Chairman of the Parliamentary Committee on Foreign Affairs Jean-Louis Bourlanges, Member of Parliament Anne Genetet (representing the Eleventh constituency for French residents overseas) and Member of Parliament Anne-Laurence Petel (representing the 14th district of Bouches-du-Rhône).