Հունվարի 1-ից եկամտային հարկի դրույքաչափը դարձել է 20 տոկոս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2023 թվականի հունվարի 1-ից եկամտային հարկի դրույքաչափը նվազել է ու դարձել 20 տոկոս։ Եկամտային հարկը ՀՀ պետական բյուջե վճարվող պետական հարկ է։ Եկամտային հարկ վճարողներ են համարվում ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք: Ընդ որում, անհատ ձեռնարկատերերը և նոտարները՝ որպես ֆիզիկական անձինք, եկամտային հարկ վճարողներ են համարվում միայն անձնական եկամուտների մասով:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք են համարվում նրանք, որոնք հարկային տարում Հայաստանի Հանրապետությունում փաստացի գտնվել են 183 և ավելի օր կամ որոնց կենսական շահերի կենտրոնը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետությունում: Դրանից բացի, ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք են համարվում Հայաստանում պետական ծառայության մեջ գտնվող՝ ժամանակավորապես Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս աշխատողները:
Հայաստանի Հանրապետության ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք են համարվում այն ֆիզիկական անձինք, որոնք, վերը նշված կարգավորումներին համապատասխան, չեն հանդիսանում ռեզիդենտ ֆիզիկական անձինք:
Եկամտային հարկով հարկման օբյեկտ է համարվում՝ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց համար՝ ՀՀ աղբյուրներից և (կամ) ՀՀ-ից դուրս գտնվող աղբյուրներից ստացվող համախառն եկամուտը: Ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց համար՝ ՀՀ աղբյուրներից ստացվող համախառն եկամուտը:
Եկամտային հարկով հարկման բազա է համարվում՝ հարկվող եկամուտը, որը որոշվում է որպես համախառն եկամտի և նվազեցվող եկամուտների դրական տարբերություն։

С 1 января ставка налога на прибыль стала 20 процентов
ЕРЕВАН, 3 ЯНВАРЯ, АРМЕНПРЕСС. С 1 января 2023 года ставка налога на прибыль снижена до 20 процентов. Подоходный налог является государственным налогом, уплачиваемым в государственный бюджет РА. Физические лица-резиденты и нерезиденты считаются плательщиками подоходного налога. При этом индивидуальные предприниматели и нотариусы, как физические лица, считаются плательщиками подоходного налога только в части доходов физических лиц.
По данным «Арменпресс», физическими лицами-резидентами РА считаются те, кто фактически находился в Республике Армения 183 дня и более в течение налогового года или центр жизненных интересов которых находится в Республике Армения. Кроме того, физическими лицами-резидентами являются лица, находящиеся на государственной службе в Армении и временно работающие за пределами территории Республики Армения.
Физическими лицами-нерезидентами Республики Армения являются те физические лица, которые в соответствии с вышеуказанными правилами не являются физическими лицами-резидентами.
Для физических лиц-резидентов валовой доход, полученный из источников в РА и/или из источников за пределами РА, считается облагаемым подоходным налогом. Для физических лиц-нерезидентов валовой доход, получаемый из источников РА.
Налогооблагаемый доход определяется как положительная разница между валовым доходом и вычитаемым доходом.