ՄԻՊ-ը միջազգային գործընկերներին կոչ է անում պարտադրել Ադրբեջանին վերադարձնել հայ ռազմագերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը, խախտելով միջազգային իրավունքի և միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, դեռևս պահում է 33 անձանց (Ադրբեջանն այս պահին հաստատում է 33 անձի գերությունը): Նրանց իրավունքների պաշտպանության և նրանց օր առաջ հայրենադարձնելու հարցը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պարբերաբար թե՛ միջազգային գործընկերների, թե՛ Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցիչների հետ հանդիպումներում և քննարկումներում բարձրացնում է: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ այս մասին հայտնեց Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը:
«Միջազգային գործընկերներին կոչ է արվում գործի դնել անհրաժեշտ ամբողջ գործիքակազմը ապահովելու նրանց կյանքի, խոշտանգումների բացարձակ արգելքի իրավունքը՝ պարտադրելով Ադրբեջանին հարգել մարդու միջազգային իրավունքի և հումանիտար իրավունքի նորմերը և վերադարձնել վերջիններիս հայրենիք: Բացի այդ, Պաշտպանը պարբերաբար հանդիպումներ և քննարկումներ է ունենում Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող անձանց հարազատների հետ՝ վերջիններիս իրավունքների իրացման, սոցիալական աջակցության տրամադրման և այլ հարցերի վերաբերյալ»,- ասաց Գրիգորյանը:

Human Rights Defender of Armenia calls on international partners to force Azerbaijan into releasing POWs
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. By violating norms of international law and international humanitarian law Azerbaijan is still holding 33 Armenians captive (Azerbaijan is confirming the captivity of 33 persons). The Human Rights Defender of Armenia Kristinne Grigoryan told ARMENPRESS that she is raising the issue of protecting the rights of the captives and immediately repatriating them during meetings with both international partners and representatives of embassies accredited in Armenia.
“We are calling upon international partners to utilize all necessary instruments to ensure their right to life, the total prohibition of torture, and force Azerbaijan to respect norms of international human rights and humanitarian law and return [the captives] home. Besides, the Human Rights Defender is regularly having meetings and discussions with the families of those who are held in captivity in Azerbaijan regarding the exercise of their rights, provision of social assistance and other issues,” Grigoryan said.