Եթե 1998 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս թողնված չլիներ, ԼՂ հարցը վաղուց արդեն կարգավորված կլիներ. վարչապետ
Եթե 1998 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը  բանակցային գործընթացից դուրս թողնված չլիներ, ԼՂ հարցը վաղուց արդեն կարգավորված կլիներ. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ եթե 1998 թվականին Լեռնային Ղարաբաղը բանակցային գործընթացից դուրս թողնված չլիներ, ԼՂ հարցը վաղուց արդեն կարգավորված կլիներ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում վարչապետն ասաց, որ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև պետք է տեղի ունենա խոսակցություն:
«Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև պետք է տեղի ունենա երկխոսություն, պետք է տեղի ունենա բանակցություն»,-նշեց նա:
Վարչապետը վերահաստատեց իր այն դիրքորոշումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման և տեղի հայության իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ Արցախինը պետք է լինի հիմնական խոսքը:
«Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացոցիչները պետք է լինեն խոսակցության կողմ: Սա ԼՂ մեր հայրենակիցների իրավունքները պաշտպանելու լավագույն ձևն է: Մենք բոլոր բանակցություններում այդ դիրքորոշումը պաշտպանում ենք»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի խոսքով՝ 2020 թվականի աղետալի պատերազմից հետո Հայաստանն ամեն ինչ արել է և շարունակում է անել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը շարունակի ապրել այնտեղ:
«Լեռնային Ղարաբաղի բյուջեն իր ողջ պատմության մեջ երբեք չի եղել այնքան, ինչքան այսօր է: Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի բյուջեից երբեք նման աջակցություն չի ստացել»,-հավելեց վարչապետը:

Если бы Арцах не был исключен из переговорного процесса в 1998 году, то вопрос давно был бы решен: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян считает, что если бы Нагорный Карабах не был исключен из переговорного процесса в 1998 году, то нагорно-карабахский вопрос давно был бы решен. Как сообщает Арменпресс, в интервью Общественному телевидению премьер-министр сказал, что должен состояться диалог между Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
“Должен быть диалог между Нагорным Карабахом и Азербайджаном, должны быть переговоры”, - сказал он.
Премьер-министр подтвердил свою позицию, что за Арцахом должно быть последнее слово в урегулировании нагорно-карабахской проблемы и защите прав местных армян.
“Представители Нагорного Карабаха должны быть стороной диалога. Это лучший способ защитить права наших соотечественников в Нагорном Карабахе. Мы отстаиваем эту позицию на всех переговорах”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, после войны 2020 года Армения сделала и продолжает делать все, чтобы армяне Нагорного Карабаха продолжали жить там.
“Бюджет Нагорного Карабаха никогда за всю его историю не был таким большим, как сегодня. Такой поддержки из бюджета Армении Нагорный Карабах никогда не получал”, - добавил премьер-министр.