2022-ի երրորդ եռամսյակում օտարերկրացիները 522 անշարժ գույք են ձեռք բերել Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2022-ի երրորդ եռամսյակում՝ հուլիս, օգոստոս, սեպտեմբեր ամիսներին, օտարերկրյա քաղաքացիները Հայաստանում 522 միավոր անշարժ գույք են ձեռք բերել, 740-ը՝ վաճառել։
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Կադաստրի կոմիտեի հրապարակած ցուցանիշներից։ Սա առուվաճառքի ընդհանուր գործարքների 9,5%-ն է կազմում։ 466 գործարքի դեպքում օտարերկրյա քաղաքացիները հանդիսացել են միայն գնորդ, 684-ի դեպքում՝ վաճառող, իսկ 56 առուվաճառքի գործարքի դեպքում՝ երկու կողմն էլ օտարերկյա քաղաքացիներ են եղել։ Անշարժ գույք ձեռք բերած և վաճառած օտարերկրյա քաղաքացիները հիմնականում եղել են ՌԴ, ԱՄՆ, ԻԻՀ, Սիրիայի, ԱՊՀ և եվրոպական պետությունների քաղաքացիներ։

В третьем квартале 2022 года иностранные граждане приобрели в Армении 522 единицы недвижимости
В третьем квартале 2022 года иностранные граждане приобрели в Армении 522 единицы и продали 740 единиц недвижимости. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на показатели Комитета кадастра.
Это 9,5% от общего объема продаж. По 466 сделкам иностранные граждане были только покупателем, по 684 — продавцами, а по 56 сделкам купли-продажи — иностранными гражданами были обе стороны.
Иностранные граждане, которые покупали и продавали недвижимость, в основном были гражданами России, США, Ирана, Сирии, стран СНГ и Европы.