ՀՀ ՄԻՊ-ն ու Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտի նախագահը ստորագրել են հուշագիր՝ ատելության խոսքի դեմ պայքարում ջանքերը համատեղելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը և «Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ-ի նախագահ Տաթևիկ Մատինյանը նոյեմբերի 3-ին ստորագրել են համագործակցության հուշագիր, ըստ որի՝ պայմանավորել են իրականացնել «Ատելության խոսքի դեմ պայքար` հանուն ժողովրդավարական հասարակությունում բազմակարծության և հանդուրժողականության հաստատման» ծրագիրը, որը ֆինանսավորվում է Նիդերլանդների Թագավորության կառավարության կողմից։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՄԻՊ-ից, հուշագրի ստորագրմանը ներկա է եղել Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսը:
Հուշագիրը ստորագրվել է՝ հաշվի առնելով ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ աշխարհում անհանգստացնող արագությամբ ատելության խոսքի ծավալման փաստը, ներառյալ՝ մեդիայով ու համացանցային այլ ռեսուրսներով: Կողմերը համաձայնել են, որ ատելության խոսքը կարող է ունենալ չափազանց ծանր հետևանքներ նման խոսքով թիրախավորված անձանց, խմբերի ու ընդհանուր առմամբ՝ հասարակության համար:

Armenian Ombudswoman, President of "Institute of Liberal Politics" sign MoU on joining efforts in fighting hate speech
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. On November 3, the Human Rights Defender of Armenia, Ms. Kristinne Grigoryan, and the President of "The Institute of Liberal Politics" NGO, Ms. Tatevik Matinyan, signed a memorandum of cooperation, the Office of the Ombudsperson said.
The Ambassador of the Kingdom of the Netherlands to Armenia, H.E. Mr. Nico Schermers, attended the ceremony.
By signing the memorandum, the parties agreed to cooperate in defense of human dignity and freedom from discrimination, regardless of gender, race, skin color, language, religion, political or other opinions, national or social origin, belonging to a national minority, property, birth status or any other factor of identity as well as to combine their efforts within the framework of the "Combating hate speech for the sake of pluralism and tolerant, democratic society" project funded by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands in the Republic of Armenia.
During the meeting preceding the memorandum signing, the Defender and Ms. Matinyan expressed their gratitude to H.E. Mr. Schermers for providing productive assistance in the fight against hate speech. In response, the Ambassador expressed hope that due to joint work, it will be possible to develop an effective toolkit that will be applicable to prevent the dissemination of hate speech not only in Armenia but also in any other country, including the Netherlands.