Դոնի Ռոստովում տեղի է ունեցել մարշալ Բաղրամյանի պատկերով նամականիշի հատուկ մարման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դոնի Ռոստովում Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս, մարշալ Իվան (Հովհաննես) Բաղրամյանի անվան թիվ 22 միջնակարգ դպրոցում տեղի է ունեցել հանդիսավոր միջոցառում ՝ նվիրված մեծանուն զորապետի ծննդյան 125-ամյակին։ Հոկտեմբերի 25-ին Դոնի մայրաքաղաքում կայացել է Հաղթանակի մարշալի պատկերով փոստային նամականիշի մարում։ Այս մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով «Երկրամաս»-ին:
«Նամականիշի դրոշմակնիքը ծրարների վրա առաջինը դնելու պատվավոր իրավունքը վերապահվել է Ռոստովի մարզի Օրենսդիր ժողովի պատգամավոր, Ռոստովի «Դոնի Նախիջևանի հայկական համայնք» տարածաշրջանային հասարակական կազմակերպության նախագահ Հարություն Սուրմալյանին, Ռոստովի մարզի Օրենսդիր ժողովի պատգամավոր, հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի օլիմպիական չեմպիոն Վարդերես Սամուրգաշևին, Ռոստովի մարզի տարածաշրջանային քաղաքականության և զանգվածային հաղորդակցությունների նախարարի տեղակալ Մաքսիմ Դանիլենկոյին, թիվ 22 դպրոցի տնօրեն Յուրի Կոմարովին և նույն դպրոցի աշակերտ Գեորգի Մխիթարյանին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Արարողության ընթացքում ելույթ ունեցած Հարություն Սուրմալյանը կարևորել է մարշալ Բաղրամյան անձնավորության նշանակությունը մարզային կենտրոնի բնակիչների համար ։ «Իվան Քրիստոֆորի Բաղրամյանը Խորհրդային Միության կրկնակի հերոս է։ Նրա ակտիվ մասնակցությամբ 1941 թվականի նոյեմբերին իրականացվել է խորհրդային զորքերի հակահարձակումը, որի ընթացքում ազատագրվել է Դոնի Ռոստով քաղաքը»,- ասել է նա։
Նշվում է, որ հատուկ մարումը նշանակալի իրադարձություն է ֆիլատելիայի աշխարհում։ Նման նամականիշերը հանվում են փոստային շրջանառությունից և դառնում են բացառապես կոլեկցիոն արժեք: Դոնի Ռոստովում տեղի ունեցած արարողությունից հետո մարշալ Բաղրամյանի դիմանկարով նամականիշները ի պահ կհանձնվեն «Մարկա» ԲԸ-ին:
Ըստ պարբերականի՝ Իվան Քրիստափորի Բաղրամյանը ֆաշիզմի դեմ խորհրդային ժողովրդի Հաղթանակի խորհրդանիշներից մեկն է։ Դոնի Ռոստովում նրա անունով փողոց է կոչվել, որտեղ 2021 թվականի մայիսին հանդիսավոր կերպով տեղադրվել է զորավարի կիսանդրին։ Բաղրամյանի անունով է կոչվել նաև թիվ 22 դպրոցը, որտեղ գործում է զորավարի անվան թանգարանը և որտեղ տեղի է ունեցել հատուկ մարման հանդիսավոր արարողությունը։

В Ростове-на-Дону прошло спецгашение почтовой марки с изображением маршала Баграмяна
В Ростове-на-Дону в средней школе №22 имени дважды Героя Советского Союза, маршала Ивана (Ованеса) Баграмяна прошло торжественное мероприятие, приуроченное к 125-летию со дня рождения прославленного военачальника. 25 октября в донской столице состоялось памятное гашение почтовой марки с изображением маршала Победы. Օб этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Еркрамас.
«Почетное право первыми поставить оттиск штемпеля на конвертах было предоставлено депутату Законодательного собрания Ростовской области, председателю Ростовской региональной общественной организации «Нахичеванская-на-Дону армянская община» Арутюну Сурмаляну, депутату Законодательного собрания Ростовской области, олимпийскому чемпиону по греко-римской борьбе Вартересу Самургашеву, заместителю министра региональной политики и массовых коммуникаций Ростовской области Максиму Даниленко, директору школы № 22 Юрию Комарову и ученику этой же школы Георгию Мхитаряну»,- говорится в сообщении.
Выступивший в ходе церемонии, председатель армянской общины, депутат ЗС РО Арутюн Сурмалян, подчеркнул значимость личности маршала Баграмяна для жителей областного центра. «Иван Христофорович Баграмян – дважды Герой Советского Союза. При его активном участии в ноябре 1941 года проведено контрнаступление советских войск, в ходе которого был освобожден город Ростов-на-Дону», - сказал он.
Отмечается, что спецгашение является значительным событием в мире филателии. Такие марки выводятся из почтового обращения и становятся исключительно коллекционной ценностью. После прошедшей в Ростове-на-Дону церемонии, марки с портретом маршала Баграмяна будут переданы на хранение в АО «Марка».
Согласно изданию, Иван Христофорович Баграмян является одним из символов Победы советского народа над фашизмом. В Ростове-на-Дону его именем названа улица, на которой в мае 2021 года был торжественно установлен бюст полководца. Именем Баграмяна названа так же школа № 22, где работает музей имени полководца и где состоялась торжественная церемония спецгашения.