ԵԱՏՄ երկրների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը գերազանցել է 73 մլրդ դոլարը․ՌԴ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՏՄ պետությունների ապրանքաշրջանառության դինամիկան արտացոլում է ինտեգրացիոն գործընթացների դրական ազդեցությունը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում տեղի ունեցող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի լայն կազմով հանդիպմանը այս մասին ասաց Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
«Անցած տարվա ընթացքում Միության պետությունների միջև փոխադարձ առևտրի ծավալը հասել է առավելագույնին մեր միավորման գոյության ողջ ընթացքում։ Այն գերազանցել է 73 միլիարդ դոլարը։ Դա գրեթե 33 տոկոսով ավելի է, քան 2020 թվականին, - նշեց ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Անդրադառնալով պարենային ապրանքների և գյուղմթերքի ոլորտին՝ Միշուստինը ասաց, որ այստեղ աճը մոտ 21 տոկոս է։
«Փոխադարձ մատակարարումների ֆիզիկական ծավալն աճել է 11 տոկոսով։ Ռուսական ռուբլին շարունակում է մնալ հաշվարկների հիմնական արժույթը և օգտագործվել է 72 տոկոս վճարումներ կատարելու համար»,-հավելեց նա։

Объем взаимной торговли между странами ЕАЭС превысил $ 73 млрд: премьер-министр РФ
Динамика роста товарооборота государств ЕАЭС отражает положительное влияние интеграционных процессов. Как сообщает «Арменпресс», об этом на заседании в расширенном составе Евразийского межправительственного совета в Ереване заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин.
«За последний год объем взаимной торговли между государствами союза достиг максимума за все время существования нашего объединения. Он превысил 73 миллиарда долларов. Это почти на 33 % больше, чем в 2020 году”, - отметил председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин.
Касаясь сектора продуктов питания и сельхозпродукции, Мишустин сообщил, что здесь рост составляет около 21 %.
«Физический объем взаимных поставок увеличился на 11 %. Российский рубль продолжает оставаться основной валютой расчетов, с его использованием было осуществлено 72 % платежей», - добавил Михаил Мишустин.