Բաքուն հարձակվել է ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների վրա. իսպանական El País-ն անդրադարձել է վերջին իրադարձություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանական El País լրատվամիջոցն անդրադարձել է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի վերջին ագրեսիային՝ հստակ ընդգծելով, որ Բաքուն հարձակվել է Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների վրա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրատվամիջոցը ծավալուն հոդվածը վերնագրել է` «Հայաստանը դատապարտում է ադրբեջանցի զինվորականների կողմից ռազմագերիների գնդակահարությունը»:
El País-ը հիշեցրել է՝ Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը կոչ է արել հետաքննել համացանցում տարածված տեսանյութը (որում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները դաժանաբար գնդակահարում հայ գերիներին)՝ ընդգծելով, որ եթե տեսանյութի իսկությունը հաստատվի, ապա դա ռազմական հանցագործություն է, և մեղավորները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն:
Հոդվածում ներկայացվել է, որ Բաքուն չի ընդունում ռազմագերիներին գնդակահարելու մեղադրանքները և Հայաստանին է «մեղադրում» հանցագործությունների մեջ, սակայն Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը վստահեցնում է, որ տեսանյութն անկասկած իրական է:
Ապա հոդվածում մեջբերել են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը. «Հայաստանը կօգտագործի միջազգային բոլոր մեխանիզմները հետաքննություն ապահովելու և մեղավորներին պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ: Բռնության այսպիսի ակտերը պետք է անհրաժեշտ պատասխան ստանան ագրեսորի համար հետևանքներով»:
Ընդգծվում է նաև, որ սեպտեմբերի էսկալացիան ամենալուրջն է 2020 թվականից ի վեր: Հիշեցվում է, որ սեպտեմբերի էսկալացիայի ընթացքում Հայաստանն օգնություն է խնդրել ՀԱՊԿ-ից, սակայն վերջինս չի միջամտել, «Ռուսաստանը կարծես թե չի ցանկանում մտնել հակամարտության նոր սցենարի մեջ»: Հոդվածում ընդգծվում է նաև, որ Բաքուն հզոր աջակցություն է ստանում Թուրքիայից:
«Մինչ Ռուսաստանն աչքի պոչով հետևում է իրավիճակին, ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն առաջ են շարժվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև երկխոսությունը ձևավորելու և խաղաղության համաձայնագիր կնքելու համար»,-ասվում է հոդվածում:

Баку напал на международно признанные территории Армении: испанское СМИ «El País» о последних событиях
Испанское издание «El País» обратилось к недавней агрессии Азербайджана против Армении, четко подчеркнув, что Баку напал на международно признанные территории Армении.
Как передает «Арменпресс», пространная статья, опубликованная в СМИ, озаглавлена «Армения осуждает расстрел армянских военнопленных азербайджанскими военными».
«El País» напомнил, что спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе призвал провести расследование распространенного в интернете видеоматериала, на котором видно как азербайджанские солдаты жестоко расстреливают армянских пленных, подчеркнув, что если подлинность видео подтвердится, то это военное преступление, а виновные должны быть привлечены к ответственности.
В статье говорится, что Баку не принимает обвинения в свой адрес по делу расстрела военнопленных и сам обвиняет Армению в якобы совершенных преступлениях. Однако, Минобороны Армении подтвердил, что видеоматериал, несомненно, - подлинный.
Далее в статье приводятся слова премьер-министра РА Никола Пашиняна: «Армения использует все международные механизмы для обеспечения расследования и привлечения виновных к ответственности. На такие акты насилия должен быть дан необходимый ответ с последствиями для агрессора».
В ней также подчеркнуто, что сентябрьская эскалация является самой серьезной после войны 2020 года. Напоминается, что в ходе сентябрьской эскалации Армения запросила помощи у ОДКБ, но последняя не пожелала вмешаться. «Россия, похоже, не хочет вступать в новый сценарий конфликта». В статье также подчеркнуто, что Баку получает мощную поддержку со стороны Турции.
«Пока Россия наблюдает за ситуацией краем глаза, США и ЕС продвинулись вперед, чтобы сформировать диалог между Арменией и Азербайджаном и заключить мирное соглашение», - говорится в этой статье.